Чи потрібен вам пакет. Чому варто замислитися про сортування сміття

29 травня 2018, 17:07
789
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Щороку європейці генерують 25 млн тонн пластикових відходів, однак лише менше третини з них відправляється на переробку

_Igorek / flickr.com

Євросоюз має намір заборонити посуд із пластику, а також запровадити штраф у розмірі 80 центів за один кілограм сміття, непридатного для переробки. Ці гроші підуть до загального європейського бюджету. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Ідеться, зокрема, про одноразовий посуд, столові прилади, соломинки для напоїв, ватні палички і пластикові кріплення для повітряних куль. Крім того, планується обмежити використання пластикових упаковок для їжі, що продають закусочні. 

Історія одного пакета

Щороку в Світовий океан викидається понад 16 млн тонн пластикових відходів. За наявними оцінками, щорічно вони вбивають мільйони морських тварин. Раніше учені з Японського агентства науки і технологій на дні Маріанського жолоба виявили шматки пластику й одноразовий поліетиленовий пакет. Цей матеріал розкладається понад 200 років, повідомила президент Всеукраїнської громадської організації Жива планета Світлана Берзіна.

У парку Шевченка вже прибрали все сміття після вболівальників Ліверпуля

“Відходи в океан потрапляють з країн, які ми називаємо країнами третього світу. На жаль, не впроваджують систему роздільного збору та переробки відходів. У Європі є країни, які 80% побутових відходів, у тому числі й полімерних, збираються окремо. Сміття розглядається як вторинна сировина”, - зазначила Берзіна.  

Приклад для наслідування

Досвід екоблогера, авторки проекту 104 дні без поліетилену Маріанни Бойко показав, що цілком реально в наш час обходитися без пластику і поліетилену.

На дні Маріанського жолоба виявили шматки пластику й одноразовий поліетиленовий пакет

Але відмовлятись потрібно поступово. Маріанна Бойко живе за такими правилами уже четвертий рік. За її словами, протягом дня її сім’я накопичує усього 35 грамів відходів, що не підлягають утилізації.

“Я не беру зайвого, зменшую свої покупки, використовую багаторазову тару, сортую те, що приймають за гроші. І останнє - я компостую відходи, тобто закопую на дачі або на клумбі під своїм будинком. Таким чином, я ще здобрюю грунт. У мене ростуть красиві рослини, сильні. У мене немає класичного відра для сміття, тому не стоїть питання, де взяти пакетик для сміття”, -  розповіла екозахисниця.

Мінрегіон затвердив нові способи збору сміття

Щороку європейці генерують 25 млн тонн пластикових відходів, однак лише менше третини з них відправляється на переробку. Згідно зі стратегією, до 2030 року цей показник повинен зрости до 55%.

Як у світі борються з відходами

В Іспанії та Північній америці є центр з утилізації відходів, поліетилену та іншого пластику. Фабрика оснащена сучасними засобами, що дозволяє переробляти 1 тис. тон матеріалу на день. В Австралії проходить національна компанія за участі артистів, які переконують громадян не користуватися виробами із поліетилену. Декілька міст у країні назвали себе безпакетною зоною.

Викинути не можна переробити

У Японії винайшли рослинний пластик, який після використання закопують в землю. Мікроорганізми у грунті утворюють мінеральне добриво. У Нідерландах відкрили перший у світі супермаркет з відділом, де продукти не мають поліетиленової упаковки. Окрім цього, у країні планується виробництво автомобільних доріг з переробленого пластику, сміття та спеціальних модулів.

Перетворити небезпеку на користь. Чому і як потрібно сортувати сміття

У Бангладеші повністю заборонено виготовлення та продаж поліетилену. Виробникам поліетиленових пакетів загрожує штраф і позбавлення волі до 10 років. У країні фактично не існує системи зборів і переробки сміття. Німецькі супермаркети та універмаги відмовилися від пластикових пакетів. Відтепер біля каси лежать полотняні сумки, які можна використати декілька разів.

Як робити гроші зі сміття

Раніше Київрада звернулася до парламенту з проханням заборонити використання поліетилену і пластику у столичних магазинах. Рішення підтримали 85 місцевих депутатів. Оскільки законодавство не дозволяє органам місцевого самоврядування забороняти обіг товарів на своїй території, це питання повинна вирішити держава.

Зверніть увагу

20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
19 грудня 2018, 10:32
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
19 грудня 2018, 15:08
Лонгріди
thumb img
Спецпроект