У Путіна знайшли ще один розкішний будинок у Карелії — розслідування

Архітектурний рендер «комори» на території Хатинки рибалки в Карелії (Фото:АКБ Традиция / OCCRP)
Російському диктатору Володимиру Путіну, ймовірно, належить розкішна садиба на березі Ладозького озера в Карелії з власною пивоварнею та фермою з виробництва мармурової яловичини.
Про це йдеться у спільному розслідуванні OCCRP та Медузи, опублікованому в четвер, 23 червня.
На сайті архітектурного агентства, яке спроєктувало садибу, вона мала назву Хатинка рибалки. Про те, що будинок пов’язаний із російським диктатором, у 2016 році повідомляв телеканал Дождь. Його співробітники встановили, що будинком і прилеглою територією володіють компанії, підконтрольні Юрію Ковальчуку — другу Путіна та головному акціонеру банку Россия, який також називають «банком Путіна».
За даними журналістів OCCRP, компанії мають спільний домен електронної пошти LLCInvest.ru, який базується на сервері компанії, пов’язаної з банком Росія, і поєднує десятки фірм, що мають відношення до поплічників Путіна. Компанії з мережі LLCInvest.ru також контролюють палац у Геленджику та будинок відпочинку на північному заході Росії, пов’язані з главою кремлівського режиму.
Журналісти отримали доступ до тисяч листів завдяки витоку з двох будівельних компаній, що облаштовували територію навколо Хатинки рибалки. Серед них — макети, креслення, дизайн-проєкти тощо.
Згідно з супутниковими знімками, головну скляно-дерев'яну будівлю добудували в серпні 2012 року. У 2013 році на іншому березі затоки почали зводити іншу будівлю, яку в Росреєстрі називають «коморою» — але, судячи з плану приміщень, до зберігання зерна вона не має жодного стосунку.
Журналісти з’ясували, що це двоповерхова будівля з хвилеподібним дахом, яка більше нагадує будинок прийомів. Там є велика вітальня відкритого планування площею понад 200 кв. м, а на кухні стоять мангал, казан, тандир, тепан та коптильня, як у розкішному ресторані.
Також у будинку розташована власна пивоварня з австрійським обладнанням за 345 тисяч євро, яка може виготовляти 47 літрів пива на день. На другому поверсі розташована чайна кімната з видом на Ладозьке озеро, поряд — два басейни та стежка до природного водоспаду, що впадає в затоку. Там облаштовано усамітнену альтанку. Водоспад раніше був туристичною пам’яткою, але зараз закритий для публіки.

За інформацією OCCRP, кошторис на будівельні роботи від червня 2015 року склав 187 млн рублів і при цьому не включав меблі, обробку, освітлення та вартість архітектурного і дизайн-проєкту.
Згідно з розслідуванням, на прилеглих до Хатинки рибалки територіях розташовані переважно сільськогосподарські угіддя — зокрема, форелеве господарство і ферма з розведення великої рогатої худоби, на якій вирощують биків заради мармурової яловичини. Місцевий мешканець сказав журналістам, що, поки на «дачі» немає високого гостя, живу форель можна купити з рук в охоронців.
У 2021 році там збудували професійну двоповерхову кухню на 600 кв. м, на першому поверсі якої розташовані приміщення для зберігання риби, м’яса та овочів, зони для випікання і приготування холодних та гарячих страв. На другому поверсі, ймовірно, розташовані скромні спальні працівників кухні.

За словами активістів, у 2021 році через національний парк Ладозькі шхери почали прорубувати дорогу до дачі Путіна. Судячи з документів витоку, влітку 2021 поблизу почали будувати ще один будинок з видом на Ладозьке озеро.
Журналісти повідомили, що, незважаючи на скромну назву Садовий будинок, її оздоблено натуральним напівдорогоцінним камінням лазурит і лабрадорит, а велику ділянку підлоги покрили мармуром Fior di Bosco, що коштує близько 110 тис. доларів. У будинку загалом шість ванн, і сантехніка для кожної коштуватиме понад 3 млн рублів. На першому поверсі — шість спалень, у центрі будівлі — басейн із декоративним водоспадом, що падає з висоти верхнього поверху.


Журналісти зауважили, що в грудні 2021 року середня зарплата в Карелії складала 64 тис. рублів — «набагато менше за ціну однієї душової ручки в Садовому будинку».
Архітектори, з якими спілкувалися розслідувачі, припустили, що такий проєкт можна будувати лише з необмеженим бюджетом. Судячи з документа, розробкою проєкту займалося елітне російське архітектурне агентство FullHouseDesign. Власниця компанії сказала журналістам, що не пам’ятає такий об'єкт і не може прокоментувати його можливу вартість. Калькулятор цін на сайті агентства показав, що мінімальна вартість лише дизайн-проєкту для будинку такого розміру — 12 млн рублів.
У Кремлі заперечують, що російський диктатор пов’язаний із цими об'єктами або з компаніями LLCInvest. За словами місцевих жителів, зазвичай проїзд до затоки відкритий, але під час приїзду важливих гостей дорогу перекривають співробітники ФСО.