Brexit: У Великій Британії проходить доленосний референдум. Факти і заяви

0 коментувати
У Великій Британії вирішують долю країни в Євросоюзі

У Великій Британії вирішують долю країни в Євросоюзі

У четвер, 23 червня у Великій Британії стартує референдум про статус цієї країни в Європейському Союзі. НВ наводить факти і заяви, які необхідно знати про доленосне волевиявлення

Що таке Brexit

Поняттям Brexit позначають сценарій, за якого Велика Британія вийде з ЄС. Воно утворилося з поєднання частини слові Велика Британія (Br) і слова вихід (exit).

Хто буде голосувати

У референдумі зможуть взяти участь громадяни Великої Британії, Ірландії і країн Співдружності, які легально перебувають на території королівства, а також британські громадяни, які живуть за кордоном не більше 15 років. На відміну від загальних виборів, у голосуванні зможуть взяти участь члени палати лордів, а також громадяни Співдружності, які проживають у Гібралтарі.Яке питання винесено на референдум

У вересні 2015 року уряд Великої Британії затвердив остаточне формулювання питання на референдумі: Чи потрібно Сполученому Королівству залишитися членом Європейського союзу або залишити Європейський союз? Можливі відповіді: - Залишитися членом Європейського союзу, - Покинути Європейський союз.

До цього питання звучало так: Чи потрібно Сполученому Королівству залишатися членом Європейського союзу? Відповідно відповідями були: - Так, - Ні.

Чому у Великій Британії заговорили про вихід з ЄС

Вихід з Євросоюзу обговорювався у Великій Британії від моменту вступу до нього в 1973 році, бо значна частина населення була проти цього. Однак як ніколи близьким до виходу з ЄС Лондон виявився останнім часом. Британці висловлювали невдоволення неможливістю проводити незалежну міграційну політику, посиленням ролі європейської бюрократії та "нав'язуванням" єдиної європейської валюти.Проведення референдуму щодо членства в ЄС було однією з основних передвиборних обіцянок прем'єр-міністра Девіда Кемерона.

Як зараз британці ставляться до Brexit?

За даними опитування YouGov, більшість британців - 51% - збираються проголосувати за вихід країни з Євросоюзу, а 49% хочуть бачити країну в складі ЄС.

Однак, як зазначає британська преса, в порівнянні з попередніми опитуваннями помітна тенденція до зменшення числа прихильників Brexit: минулого тижня опитування YouGov демонструвало перевагу в 7% на користь виходу з ЄС.

Ще одне опитування, проведене компанією ORB, свідчить про готовність більшості британських підданих голосувати за членство країни в ЄС. За збереження Британії у складі союзу виступають 53% респондента і 46% - за вихід країни зі складу ЄС.

Таким чином, кількість прихильників членства країни в ЄС зросла на 5% у порівнянні з даними попереднього опитування цієї компанії.

Щодо представників бізнесу, то і думки так само розділилися. Торгова палата Великої Британії заявляє, що 55 % її членів виступають за збереження статусу-кво. При цьому практично всі великі компанії виступають за те, щоб Британія залишилася в складі ЄС, так як в результаті їм легше продавати свої товари і переміщати капітали і своїх співробітників по континенту. Але деякі представники бізнесу вважають, що будучи повністю незалежною, Британія зможе легше укладати торговельні договори з іншими країнами.Багато невеликих і середніх компаній сподіваються, що вихід з ЄС скоротить бюрократичні процедури.

Позиція влади, політиків

Прем'єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон заявив, що в тому випадку, якщо більшість британців проголосують за вихід країни зі складу Євросоюзу, назад шляху вже не буде.

"Якщо ви не впевнені, не ризикуйте, виходячи зі складу ЄС. Якщо ви не знаєте, не робіть цього", - заявив британський прем'єр.

Міністр фінансів Великої Британії Джордж Осборн заявив, що вихід з Євросоюзу втягне країну в рецесію і сповільнить економічне зростання на 3,6%.

Лейбористська партія Великої Британії під керівництвом Еда Мілібенда (2010-2015) виступала проти проведення референдуму, поки не відбудеться передача нових повноважень від Великої Британії до ЄС.

Ліберальні демократи вимагали провести референдум виключно в разі прийняття нових змін в договори ЄС.

Партія незалежності Великої Британії, Британська національна партія, Зелена партія Англії та Уельсу, Демократична юніоністська партія і партія Respect підтримали принцип проведення референдуму.

Геополітика

Голова Європейської ради Дональд Туск закликав британський народ проголосувати на референдумі за збереження членства великої Британії в Європейському Союзі. Він вважає, що якщо ВеликА Британія вийде з ЄС, то Європа і навіть все західне співтовариство піддасться удару. Туск зазначив, що якщо населення на референдумі підтримає вихід Великої Британії, то це може спонукати країни, які мають сумнів у ЄС, до прийняття рішення про вихід з союзу. Він підкреслив, що це буде першим кроком ЄС в напрямку розпаду.

Президент Франції Франсуа Олланд сподівається, що британці на референдумі "оберуть майбутнє Євросоюзу".

Міністр закордонних справ Швеції Маргот Валльстрьом висловила побоювання, що якщо Велика Британія вийде з Євросоюзу, над єдністю інших 27 держав нависне загроза. "Інші члени ЄС теж зможуть сказати: "Якщо вони можуть вийти, то, можливо, нам теж варто провести референдум і піти?"- сказала вона.

Заступник міністра закордонних справ Польщі Конрад Шиманський заявив, що Варшава буде підговорювати інші країни-члени ЄС, щоб приклад Лондона не призвів до подальшого розпаду ЄС.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: