Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

"Брехун" проти "слабака". Трамп та екс-голова ФБР розв'язали публічну війну

17 квітня, 12:06
955
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дональд Трамп та Джеймс Комі обмінялися вкрай різкими думками один про одного

У США загострився публічний конфлікт між президентом США Дональдом Трампом і колишнім керівником ФБР Джеймсом Комі, що триває вже майже рік з моменту звільнення Комі 9 травня 2017 року.

У неділю, 15 квітня, екс-глава ФБР дав інтерв'ю телеканалу ABC News, у якому розповів про подробиці своєї роботи та спілкування з Трампом, а також назвав його "морально непридатним" для посади президента США.

Декількома днями раніше Трамп, у свою чергу, назвав Комі "слабким і брехливим слимаком".

НВ розповідає про подробиці гучного протистояння, яке вже називають безпрецедентним в історії американської політики.

Про що розповів Комі

Відверта розмова з ABC News стала першим інтерв'ю Комі після скандальної відставки в травні минулого року і була записана напередодні виходу книги мемуарів колишнього голови ФБР. Вона носить назву Найвищий ступінь відданості. Правда, брехня і лідерство (A Higher Loyalty. Truth, Lies, and Leadership).

"Я вирішив, що повинен написати її, щоб бути корисним. Це була моя мета після того, як мене звільнили - бути корисним", - заявив Комі.

Екс-директор ФБР Комі пише мемуари про роботу з Трампом

США під загрозою через свого лідера

Коментуючи репліку інтерв'юера ABC News про те, що мемуари пронизані тривожними настроями, Комі підтвердив, що, на його думку, для США настав "небезпечний час" і натяком пов'язав цю небезпеку із владою країни.

"Я хвилююся щодо норм, які є центральними для цієї країни. [...] Перш за все, це правда, - підкреслив екс-голова ФБР. - Якщо ми втратимо це, якщо ми втратимо прив'язку наших лідерів до правди, то ким станемо? Тому я почав непокоїтися. По суті, фундамент країни опиняється під загрозою, якщо ми припиняємо оцінювати наших лідерів з точки зору цієї головної цінності, правди".

Трамп не має морального права бути президентом

У відповідь на пряме запитання про те, чи є в такому випадку Дональд Трамп невідповідною особистістю для посади президента США, Комі заявив, що вважає його "морально непридатним".

При цьому колишній глава ФБР уточнив, що має на увазі виключно моральність Трампа, а не його психічну недієздатність, "ранню стадію деменції" або інші медичні причини.

"Людина, яка бачить моральну рівноправність в Шарлотсвіллі [в 2017 році тут відбулися трагічні заворушення за участю ультраправих сил], яка ставиться до жінок так, ніби вони шматки м'яса, яка постійно бреше з приводу і без та наполягає, що американці вірять їй, - така людина не підходить для того, щоб бути президентом США, з моральних причин", - вважає Комі.

Фундамент країни опиняється під зазрозою, якщо ми припиняємо оцінювати наших лідерів з точки зору головної цінності - правди

Він також зазначив, що це питання не політики Трампа щодо імміграції або податків, а його прихильності головним цінностям США, ключова з яких - говорити правду. "Нинішній президент не здатний робити це. Він морально непридатний бути президентом", - повторив Комі.

"Російське досьє" Трампа може бути правдою

Комі також прокоментував розслідування можливого втручання Росії в американські вибори, а також "російське досьє" Трампа, що викриває численні контакти його штабу з російськими чиновниками і розповідає про ряд вчинків Трампа, які його компрометують. Досьє було зібрано колишнім офіцером британської розвідки Крістофером Стілом протягом 2015-2016 років. Розслідування ведеться Міністерством юстиції США і спецпрокурорм Робертом Мюллером.

"Є ненульова ймовірність того, що росіяни мають деякі, окремі важелі влади над Трампом, засновані на його особистому досвіді, і я не знаю, чи пов'язано це з його активністю в номері московського готелю [Трампа нібито відзняли в компанії московських повій], з фінансами або з чимось іще", - зазначив Комі.

У Росії може бути компромат на Трампа - колишній голова ФБР

У той же час звільнений керівник ФБР розповів, що Трамп особисто просив його довести, що епізод з повіями - це неправда. "Якщо є хоч 1% ймовірності, що моя дружина повірить такому - це жахливо", - навів Комі адресовані йому слова Трампа під час їх зустрічі віч-на-віч в січні 2017 року.

"Я пам'ятаю, що подумав у той момент - як може дружина вважати, що є хоч 1% шанс того, що ти був у Москві з повіями, які мочаться одна на одну? - поділився Комі. - Який же це повинен бути шлюб і ким повинен бути чоловік, щоб дружина була лише на 99% впевнена, що він такого не робив?"

Трампа турбує тільки особистий імідж

В цілому ж, за словами Комі, "російське досьє" стурбувало Трампа головним чином в світлі його особистого іміджу, а не можливостей впливу Росії на США.

Раніше Комі під присягою свідчив перед Конгресом США про втручання Росії у вибори президента / Фото EPA

"Перше запитання Трампа після обрання було проханням підтвердити, що це [дані про втручання росіян в процес виборів] не вплинуло не результат кампанії, - згадує Комі своє спілкування з новообраним президентом США на посаді голови ФБР. - На мій подив, розмова перетворилася на обговорення піар-стратегії щодо того, як команді Трампа варто подати це [для публіки]".

Комі також підкреслив, що ні сам Трамп, ні будь-хто з його оточення в той день не поставили йому запитання про те, які заходи варто вжити, щоб уникнути втручання Росії надалі.

Стиль управління Трампа близький до методів мафіозі

В ефірі ABC News Комі розповів, що Трамп у приватних бесідах неодноразово вимагав від нього як від голови ФБР особистої лояльності та відданості. Саме цим епізодам, визнав Комі, і зобов'язана своєю назвою його книга мемуарів Найвищий ступінь відданості. Правда, брехня і лідерство.

Про це ж йдеться в декількох епізодах книги, які були оприлюднені раніше в американських ЗМІ, де Комі порівнює подібні прохання глави США з методами італійських мафіозі.

ЗМІ: Екс-глава ФБР порівняв Трампа з мафіозі і назвав страшенним брехуном

"Вимога [особистої відданості] - як на церемонії посвячення у Семмі "Бика" (Гравано) з "Коза Ностри", - пише екс-директор ФБР у своїй книзі.

Він також зазначає, що Трамп збудував навколо себе "кокон альтернативної реальності, яким він енергійно обплутував" всіх співробітників кабінету.

Як відреагував Трамп

У відповідь на резонансне інтерв'ю Джеймса Комі і фрагменти мемуарів, які вже стали надбанням громадськості, Дональд Трамп обрушився на колишнього главу ФБР з різкою критикою в цілій серії постів в своєму Twitter.

Зокрема, Трамп назвав Комі "переконаним брехуном" і звинуватив в розголошенні секретної інформації.

"Практично всі у Вашингтоні були впевнені, що його потрібно звільнити за жахливу роботу, поки врешті-решт він не був, по суті, звільнений. Він "злив" секретну інформацію, за що повинен бути притягнутий до відповідальності. Він брехав Конгресу під присягою [даючи показання щодо розслідування про втручання Росії у вибори президента США]", - написав Трамп.

Я навіть ледь знайомий з цим хлопцем. Це лише ще одна його брехня. Його "мемуари" - це самозамилування і фейк

Президент США також назвав Комі "слабаком і брехливим слимаком, який, як показав час, був жахливим головою ФБР", - зазначив Трамп.

"Для мене було честю звільнити Джеймса Комі!" - підкреслив американський лідер.

Крім того, він заявив, що "ніколи не просив Комі про особисту лояльність". "Я навіть ледь знайомий з цим хлопцем. Це лише ще одна його брехня. Його "мемуари"- це самозамилування і фейк!", - написав голова Білого дому.

Він також ще раз назвав Комі "найгіршим головою в історії ФБР" і назвав його книгу брехнею

"На головні питання в книзі Комі, яка отримала погані відгуки, немає відповідей. В їх числі: як він зливав засекречену інформацію (в тюрму!), чому він брехав членам Конгресу (в'язниця!), чому Національний комітет Демократичної партії відмовився передати свій сервер співробітникам ФБР (чому ФБР не вилучило його?)", - написав Трамп в Twitter.

Що пишуть ЗМІ і кому повірять американці

Суперечка між Трампом і Комі викликала величезний резонанс в американських медіа, оскількі такі публічні конфлікти між чиновниками такого рівня нечасті для США.

"Комі кинув безпрецедентний - для фігури його масштабу - публічний виклик чинному голові держави, надавши найбільш конкретну на цей момент критику Білого дому під керівництвом Трампа, озвучену будь-ким з чиновників", - відзначає в своєму матеріалі CNN.

Як підкреслює телеканал, в найближчі тижні порядок денний в США буде формувати головне питання: чию версію подій американці визнають більш правдоподібною - "колишнього директора ФБР чи людини, яка його звільнила?"

Комі кинув безпрецедентний - для фігури його масштабу - публічний виклик чинному голові держави

До слова, недавнє опитування телеканалу ABC News та The Washington Post, оприлюднене в квітні, показало, що поки американці вважають більш переконливим Комі - 48% на його користь проти 32% у Трампа.

У свою чергу, впливова американська газета The New York Times у зв'язку з конфліктом Трампа і Комі оприлюднила велику редакційну статтю, в якій заявила, що "президент не може бути вищим за закон" і закликала Конгрес США бути готовим до того, що Трамп спробує закрити спецрозслідування Роберта Мюллера щодо себе.

"Президент - не король, а громадянин, який заслуговує на презумпцію невинуватості та інший захист, але також є вразливим перед законом, - пише видання в редакційному матеріалі. - Ми сподіваємося, що містер Трамп це визнає. Якщо ж ні, то відповідь законодавців-республіканців визначить майбутнє не тільки цього президентства і однієї з найбільших політичних партій країни, а й усього американського експерименту".