Боротьба з апартеїдом і підозра у вбивстві. Чим запам'ятається Вінні Мандела

2 квітня 2018, 20:49
1046
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Вінні Мандела у 2004 році

2 квітня у столиці ПАР Йоганнесбурзі померла Вінні Мандела - колишня дружина всесвітньо відомого борця з апартеїдом Нельсона Мандели, популярний південноафриканський політик, яку підозрювали при цьому у скоєнні кількох тяжких злочинів, в тому числі вбивства.

НВ розповідає, найцікавіші факти з її життя.

Важке дитинство і шлюб з Нельсоном Манделою

Номзамо Вінфреда Мадікізела народилася 26 вересня 1936 року в місті Бізана, яке зараз входить у південноафриканську провінцію Східний Кейп. Вона була четвертою із восьми дітей у сім'ї вчителів, у неї було шість сестер та брат.

Коли Вінфреді було дев'ять років, її мати померла, після чого сім'я розпалася, і діти жили у різних родичів. Закінчивши школу, вона стала вивчати соціальну роботу в Йоганнесбурзі і у 1956 році отримала спеціальність соціального працівника. Ще через кілька років Вінфреда отримала ступінь бакалавра міжнародних відносин в Університеті Вітватерсранда. Її першою роботою стала посада соцпрацівника в лікарні, після чого вона змінила кілька робіт, у тому числі державного чиновника.

З Нельсоном Манделою, адвокатом та активістом, який виступав проти апартеїду Вінфреда познайомилася у 1957 році. У 1958 році вони одружилися. У 1959 році в них народилася дочка Зенані, а в 1959 році ще одна дочка Зінджи.

Вінні Мандела (зліва) разом із вдовою Нельсона Мандели Грасою Машел на його похороні / Фото: EPA

У 1963 році Нельсона Манделу заарештували. Він був звільнений лише у 1990 році. Пара розійшлася вже після його звільнення - у 1992 році, а в 1996 році вони офіційно оформили розлучення. Після розлучення вона взяла прізвище Мадікізела-Мандела.

Політична діяльність Вінні Мандели

Поки її чоловік був у в'язниці, Вінні Мандела активно боролася з білим урядом ПАР та апартеїдом. Більшу частину цього часу вона провела на засланні в місті Брентфорт, за винятком випадків, коли відвідувала чоловіка у в'язниці на острові Роббен.

З 1969 року вона провела 18 місяців у в'язниці, в цей час про неї дізналися на Заході.

Вінні Мандела організовувала місцеві лікарні, активно боролася за рівні права, а Африканський національний конгрес просував її як символ боротьби з апартеїдом.

Вінні Мандела та Нельсон Мандела тримаються за руки після його звільнення, лютий 1990 року / Фото: EPA

У 1985 році Вінні Мандела разом із двома іншими активістами отримала премію ім. Роберта Кеннеді за боротьбу за права людини.

У травні 1994 року Вінні Мандела стала заступником міністра мистецтв, культури, науки і технологій в першому уряді після апартеїду, але через 11 місяців її звільнили, запідозривши в корупції.

Вінні Мандела залишилася надзвичайно популярною серед членів Африканського національного конгресу і навіть була обрана головою його жіночої ліги та депутатом парламенту ПАР.

Проблеми із законом та репутацією

У квітні 1986 року вона виголосила промову, яка заподіяла шкоду її репутації.

"З нашими коробками сірників і намистами ми звільнимо цю країну", - сказала, зокрема, Вінні Мандела, маючи на увазі спосіб вбивства, під час якого на жертву одягали гумову шину, наповнену бензином і підпалювали.

Ще більш гучний скандал виник навколо організованого Вінні Манделою для підлітків-безпритульників футбольного клубу у чорному передмісті Йоганнесбурга. Як виявилося, він діяв як особиста охорона Вінні Мандели. А "тренер" клубу Джеррі Мусівізі Річардсон в грудні 1988 року викрав 14-річного Джеймса Сейпея (також відомий як Стомпі Моекетсі) і ще чотирьох підлітків з дому методистського священика. Чотирьох підлітків побили, а тіло Сейпея знайшли 6 січня 1989 року зі ножовим пораненням в горло.

Вінні Мандела голосує на виборах у ПАР в 2014 році / Фото: EPA

У 1991 році Вінні Манделу визнали невинуватою у вбивстві, а після подачі апеляції шестирічний тюремний термін за причетність до викрадення і порушення прав людини замінили на штраф.

У 2003 році Вінні Манделу засудили також за шахрайство, а її брокера - за шахрайство і крадіжку. Однак у липні 2004 року апеляційний суд пом'якшив її покарання з п'яти років позбавлення волі до трьох з половиною років умовно.

У червні 2007 року Верховна комісія Канади у Південній Африці відмовилася надати Вінні Манделі візу для поїздки до Торонто. Вона повинна була взяти участь у концерті, організованому музичною організацією MusicaNoir, до якої була включена світова прем'єра The Passion of Winnie, опери, заснованої на її житті.

Зверніть увагу

20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект