Боротьба "одновірців". Сунітське плем'я із Західного Іраку живе, боячись повернення ІДІЛ

7 липня 2018, 08:03
715
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Фото: @IraqiSecurity

Іракські урядові війська в місті Хіт, квітень 2016 року

Для іракського сунітського племені Альбу Німра, що зазнало винищення ІДІЛ, страх перед поверненням цього терористичного угруповання є постійною реальністю, пише Патрік Кокберн у статті для Independent.

"Ми дуже боїмося, - говорить Хамід Афтан аль-Хаммад, член племені Альбу Німра з міста Хіт у Західному Іраку, - вночі ми лежимо на дахах наших будинків зі зброєю, чекаючи, що на нас нападуть знову".

Він боїться повернення ІДІЛ, яка знищила щонайменше, 864 членів його племені. Це сталося, коли Ісламська держава контролювала район, де живе плем'я, - місто, розташоване за сто миль на захід від Багдаду посеред великої сунітської арабської провінції Анбар у Західному Іраку.

Хаммад вказує на відкриту ділянку між пальмами на далекому березі річки Євфрат, яка розділяє Хіт на дві частини.

"Саме там вони вбили 45 наших людей", - говорить він і перераховує тих членів його найближчої родини, які були вбиті, у тому числі двох двоюрідних братів, які були підлітками, коли їх стратили на головній площі міста, і двох дядьків, які спробували втекти в пустелю, але зникли, і, ймовірно, були захоплені та вбиті ІДІЛ.

Порівняно навіть із багатьма іншими жорстокими вчинками, скоєними ІДІЛ, полювання на Альбу Німра, проурядове сунітське плем'я, було безжальним геноцидом.

Сала Сегур Омар аль-Німра, вчитель, який пережив останні місяці опору свого племені, описав, як вони рили траншеї і будували піщані бар'єри, безнадійно намагаючись захистити себе, але цього було недостатньо.

Вони зіткнулися з тисячами найкращих озброєних бійців ІДІЛ. Коли у жовтні 2014 року опір був остаточно придушений, ті, хто не зміг втекти, "були вбиті, багато з них були людьми похилого віку, інвалідами або маленькими дітьми. Вони навіть вбили наших домашніх тварин".

Поділ на сім'ї прихильників та противників ІДІЛ

Зараз у місті Хіт із населенням 90 тисяч людей невисокий рівень насильства. Але ненависть і страх, породжені нещадним правлінням ІДІЛ, як і раніше, розділяють його населення.

Борхан Халіл, місцевий журналіст, говорить, що "досі існує поділ на сім'ї прихильників та противників ІДІЛ".

Можливо, до ІДІЛ входили іноземні бойовики, але переважна більшість була місцевими жителями і давніми сусідами тих, кого вони вбивали.

Халіл каже, що сім'ї, будинки яких підірвали бойовики ІДІЛ, - нерідко через те, що вони працювали на уряд Іраку - часто з офіційною підтримкою займали будинки прихильників ІДІЛ, які втекли.

Прапори ІДІЛ на в'їзді в Хіт, листопад 2015 року / Фото: @Terror_Monitor

Це ще одна причина для гніву та поділу.

Про зміну власника йдеться в повідомленнях, написаних на зовнішній стіні будинку. В одному з таких повідомлень на воротах у центральному Хіті сказано: "Це будинок терористів-втікачів, який тепер зайнятий Фуадом та його братом".

У будинку, який виглядає просторим і доглянутим, Хайтам аль-Ад аль-Німр, член урядових служб безпеки та його брат Фуад живуть з тих пір, як вони зайняли його рік тому.

"Наш власний будинок був повністю зруйнований ІДІЛ", - говорить аль-Німр, який заперечує, що знає особи людей, які жили в цьому будинку до нього. "Вони втекли задовго до того, як ми прийшли", - говорить він.

Його не турбує перспектива знедолених, які спробують повернути їхнє майно в один прекрасний день, або того, що ІДІЛ почне успішний контрнаступ в Анбарі.

Інші не настільки оптимістичні: Хамід Афтан аль-Хаммад, з яким автор статті познайомився, коли він збирався перетнути Євфрат на човні, тому що міст був зруйнований, каже, що сім'ї ІДІЛ, сини в яких були бойовиками, поверталися, і навіть якщо бойовиків не було з ними, вони "все одно підтримують своїх синів".

Уряд Іраку намагається розрядити ситуацію з сім'ями, які в минулому підтримували ІДІЛ, але без особливого успіху.

Це сильно впадає в очі в Хіті, де плем'я Альбу Німр, за його власними підрахунками, втратило близько тисячі людей, і ще стільки ж людей зникли, оскільки їх застрелили, коли вони намагалися втекти, або скинули їхні тіла в колодязі.

Хаммад обурений тим, що двох його братів викинули з будинку, який вони зайняли, і тепер вони живуть у наметах, тому що сім'я, яка, за їхніми словами, підтримувала ІДІЛ, знову оселилася в ньому.

Він каже, що вони заслуговують на краще від уряду, за який боролися: "В одного з моїх братів покалічена рука, і він втратив три пальці, коли в нього влучив снайпер ІДІЛ".

Чому ІДІЛ вирішило знищити саме це плем'я?

ІДІЛ, безумовно, хотіла продемонструвати, що будь-який опір їм буде провокувати нещадну помсту. Плем'я Альбу Німр було очевидною мішенню, тому що приєдналося до армії і поліції після вторгнення під проводом США у 2003 році.

Воно вчинило так у той час, коли інші сунітські племена Анбару були в центрі опору окупації США та багдадському уряду, в якому домінували шиїти.

Оскільки ІГІЛ домоглася вражаючих успіхів у 2014 році, плем'я Альбу Німр було ізольоване, ІДІЛ перевершувала його чисельністю та озброєнням.

На питання, чому ІДІЛ змогла перемогти так швидко, один із лідерів племені Альбу Німр, шейх Наєйм аль-Гу-оод сказав The Independent у березні 2015 року, що "головна причина полягає в тому, що 90 відсотків племен в Анбарі співпрацювали з ІДІЛ або приєдналися до них, за винятком нас".

На той час, за його словами, 864 члени племені Альбу Німр були вбиті.

Коли ІДІЛ захопила Мосул, а урядова армія на півночі Іраку була розділена, джихадистам вдалося захопити велику кількість важкого озброєння.

Плем'я Альбу Німр стверджує, що вони благали уряд та американців дати їм зброю та підтримати авіаударами, але нічого не отримали.

Заможні люди з Хіта змогли втекти, але ті, у кого не було грошей, змушені були залишитися і зіткнутися з правлінням ІДІЛ.

ІДІЛ засуджує всіх у контрольованому урядом Іраку, який зараз керує практично всією країною, як невірних, що заслуговують на те, щоб їх вбили, тому ніхто не хоче, щоб вони повернулися.

Члени племені Альбу Німр говорять, що це правління було таким жорстоким і мало наслідком стільки вбивств, що ІДІЛ втратила свою популярність. Халіл вважає, що всі в Анбарі, а не лише Альбу Німр, сьогодні будуть боротися з ІДІЛ.

"ІДІЛ засуджує всіх у контрольованому урядом Іраку, який зараз керує практично всією країною, як невірних, що заслуговують на те, щоб їх вбили, тому ніхто не хоче, щоб вони повернулися", - говорить він.

Це втішає, але ІДІЛ - фанатичний воєнізований культ, який ніколи не прагнув до популярності і поширював свою віру за допомогою сили.

Терор, який він надихав у минулому, все ще існує: невелика хвиля вбивств та викрадень ІДІЛ в останні тижні охопила весь Ірак.

Люди в Хіті говорять, що вони впевнені в тому, що Іракська армія - це не сектанти, але вони знають, що до арабів-сунітів ставляться з підозрою.

"Як тільки я виїжджаю за межі Анбара і показую мій анбарський ID на контрольно-пропускному пункті, мене затримують на години", - розповіло одне із джерел.

Суніти Іраку, п'ята частина населення, які правили країною протягом століть, після поразки ІДІЛ політично маргіналізовані.

Сунітські міста, такі як Мосул, Рамаді та Фаллуджа, сильно постраждали, хоча вже є ознаки відновлення. Міст через Євфрат у Хіті, зруйнований авіаударом очолюваної США коаліції, відбудовують і повинні відкрити за кілька місяців.

Рамаді, столиця Анбару, постраждала сильніше, ніж Хіт, на місці шкіл та вілл були руїни.

Вартість власності в Анбарі скоротилася вдвічі порівняно з часами до ІДІЛ, але в багатьох місцях були побудовані нові будинки та офіси або руїни вже розчищає будівельна техніка. Фізичний збиток може зникнути швидко, але правління ІДІЛ залишило спадщину ненависті, присутність якої все ще сильно відчувається.

Переклад НВ