Atlantic Council проаналізувала багаторівневу систему "русского мира", спонсорованого Кремлем

3 коментувати
Всередині кремлівської системи агентів виділяються три кола

Всередині кремлівської системи агентів виділяються три кола

Американська неурядова організація Atlantic Council опублікувала матеріал, в якому розповіла про багаторівневу систему "русского мира" і три кола агентів Кремля, які насаджують його

Матеріал у п'ятницю, 6 травня, опублікований на порталі Открытая Россия.

"Стурбований втратою опори і посиленням західного впливу на пострадянському просторі, а також витісненням проросійських еліт в результаті народних повстань на початку 2000-х років, Кремль створив ряд проксі-груп для підтримки своєї зовнішньої політики. Ця мережа прокремлівських груп підтримує так званий "русский мир", гнучкий інструмент, який виправдовує посилення російської активності на пострадянському просторі та за його межами", - йдеться в статті.

Наголошується, що російські групи особливо активні в Грузії, Молдові та Україні - країнах, які заявили про своє бажання інтегруватися із Заходом.

"Росія користується ідеями "м'якої сили", щоб замаскувати спроби "м'якого примусу", спрямовані на збереження переваги в регіоні. Російські псевдо-НКО підривають соціальну згуртованість у сусідніх державах за допомогою консолідації проросійських сил і етнічної геополітики, очорнення національної ідентичності, висунення антиамериканських, консервативно-православних і євразійських цінностей. Вони також намагаються встановити альтернативні системи поглядів, щоб ускладнити прийняття рішень і діють як дестабілізуючі сили, об'єднуючи воєнізовані угруповання, поширюючи агресивну пропаганду", - йдеться в матеріалі.

На думку авторів, всередині кремлівської системи агентів виділяються три кола. Перше складається з державних федеральних агентств, асоційованих з державою фондів, що роздають гранти, і нечисленних приватних благодійних організацій, пов'язаних з російськими олігархами. Друге - включає кількох партнерів, які забезпечують виконання рішень, і їх локальних супутників, які фінансуються через державні фонди, президентські гранти або великі компанії, лояльні Кремлю. Третє - складається з груп, які поділяють погляди Кремля на сусідні країни, але працюють поза формальними каналами.

Перше коло

Головне державне агентство, чия діяльність спрямована на російськомовні громади по всьому світу, - це Федеральне агентство у справах Співдружності Незалежних Держав, співвітчизників, що проживають за кордоном, і з міжнародної гуманітарної співпраці (Росспівробітництво). Грає активну роль в російській зовнішній політиці, координуючи діяльність проросійських гравців в пострадянському регіоні й поширюючи кремлівську систему поглядів. Виконує роль флагмана системи російської "м'якої сили".

Російський приватний сектор також підтримує пропаганду "русского мира" в Росії і за кордоном. "Православні олігархи" - засновник Marshall Capital Костянтин Малофєєв і колишній глава РЖД Володимир Якунін - для цих цілей витратили чималі кошти через свої приватні благодійні фонди.

Друге коло

Включає невелику кількість партнерів, що виконують рішення, та їх місцеві осередки в регіоні. До нього входять молодіжні групи, мозкові центри, більш дрібні фонди, асоціації співвітчизників, групи казаків і ветеранів війни.

Третє коло

Це коло агентів Кремля займається пропагандою ультрарадикальних і неоімперських ідей і часто організовує в регіоні воєнізовані молодіжні табори.

Найбільш помітний представник євразійської ідеології в сучасній Росії Олександр Дугін більше не вважається маргінальним інтелектуалом. Він ставить перед собою амбітні цілі - впливати на політичні кола й формувати нове покоління.

Організовані Росією групи ультранаціоналістичних і неоімперіалістичних інтелектуалів доповнюються воєнізованими угрупованнями.

Мережа організацій казаків у Росії налічує приблизно 740 тисяч осіб; їх спонукають співпрацювати з партнерами на пострадянському просторі. Організації казаків є в Білорусії, Казахстані, Киргизії та Україні. Вони влаштовують воєнізовані молодіжні табори у Вірменії, Білорусії, Киргизії, Молдавії і Україні.

"Російські проксі-організації дають очевидний ефект, особливо там, де є помітні російськомовні ЗМІ. Вони створюють двозначну ситуацію, і там, де їх зображають як "справжнє громадянське суспільство", вони утверджуються як частина суспільного простору і пропагують руйнівну систему поглядів. Їх сигнали знаходять резонанс у тих, хто ностальгує за Радянським Союзом. Росія як і раніше має "м'яку силу", здатну експлуатувати залишки прорадянських настроїв такої аудиторії", - робить висновок автор.

Також вони мають більш руйнівну функцію, готуючи грунт для сепаратизму й мобілізуючи громадян навколо проросійських ідей.

"Потрібно ретельно перевіряти російські державні ЗМІ, що діють за кордоном, на предмет відповідності правилам, встановленим в країнах базування, а при необхідності - накладати санкції за порушення цих правил. Спостережні організації повинні боротися з дезінформацією. Потрібні професійно виконані авторитетні джерела інформації, орієнтовані на російськомовну аудиторію. Діяльність проксі-груп повинна бути під пильною увагою місцевої влади", - радить автор матеріалу.

НВ

 


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: