Акейд Улла підірвав саморобну бомбу на Манхеттені: що про нього відомо

12 грудня 2017, 17:29
130
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Акейд Улла заявив, що мстився за авіаудари США по ІДІЛ і дії Ізраїлю в секторі Газа

Фото: nytimes.com

11 грудня 27-річний Акейд Улла підірвав саморобну бомбу на автовокзалі Порт-Аторіті біля Таймс-сквер на Манхеттені

За останніми даними ЗМІ, в результаті вибуху незначні травми отримали п'ять осіб, а сам нападник отримав опіки і рвані рани рук і живота і перебуває в лікарні. 12 листопада поліція звинуватила Уллу в тероризмі.

НВ зібрало інформацію про іммігранта з Бангладеш, атака якого ледь не закінчилася трагічними наслідками.

Емігрував із Бангладеш і жив з сім'єю

За даними імміграційних служб США, Акейд Улла приїхав до Сполучених Штатів із Бангладеш за сімейною імміграційною візою F43 в 2011 році. Відтоді він постійно жив у Брукліні. Улла отримав візу як племінник громадянина США.

Згідно з даними про нерухомість, він жив у районі Флетлендс у невеликому двоповерховому цегляному будинку. Алан Бутрік, бізнесмен, якому належить сусідній будинок, розповів, що Айкед Улла та його сім'я прожили в цьому будинку близько семи років. За словами Бутрік, Айкед Улла жив у підвалі, його сестра і брат жили над ним. Бутрік зазначив, що Улла "зовсім не був доброзичливим", а його сім'я була дуже спокійною – вони ні з ким не розмовляли і "просто залишалися там".

Незважаючи на те, що сім'я була спокійною, Бутрік згадував і про неприємні зустрічі з її членами, зокрема, з Айкедом Уллою. "Його сім'я весь час блокувала під'їзну дорогу", – пояснив він журналістам причину неприємних ситуацій. Крім того, Бутрік розповів, що його орендарі чули крики з будинку Улли в останні дві ночі, але не зверталися через це до поліції.

"Нічого мене сьогодні не здивує. Ви не знаєте, хто ваші сусіди. Більше нікому не можна довіряти", – сказав також Бутрік.

Вранці 11 грудня поліцейські, в тому числі з вибухотехнічного підрозділу, оточили будинок Улли жовтою стрічкою як місце злочину. Офіцери й федеральні агенти також з'явилися за іншою адресою в Брукліні, пов'язаною з Уллою – в шестиповерховому цегляному будинку в районі Кенсінґтон.


Поліція у будинку Улли 11 грудня Поліція біля будинку Улли 11 грудня


Нью-йоркська влада повідомили ЗМІ, що з 2012 по 2015 рік Айкед Улла мав ліцензію таксиста, але після 2015 року він не став її продовжувати. Невідомо, чи дійсно Улла працював таксистом чи просто мав ліцензію.Повідомлялося також, що в Бангладеш Акейд Улла в останній раз був у вересні. За даними влади цієї країни, Улла не мав кримінального минулого.

Відвідував мечеть

За даними ЗМІ, Улла здавався звичайним членом бангладеського анклаву в Брукліні і часто молився в мечеті Кенсінґтона – району, де проживає кілька тисяч його співвітчизників.

"Він був хорошим хлопцем, – розповів ЗМІ Мохаммед Юсуф, водій таксі, який молився разом з Уллою в мечеті, – не можу повірити, що він би зробив щось подібне". Він також сказав, що не бачив Улли в мечеті в останні п'ять-шість місяців.

У той же час, ще одна людина, яка говорить, що відвідувала цю мечеть протягом 15 років, і яка погодилася назвати ЗМІ тільки своє ім'я – Мохаммед, розповів, що Улла регулярно молився там, особливо під час Рамадану. Улла нібито був близьким до імама мечеті, адже їх бачили поруч під час денних молитов.

Мечеть Масджид Нур аль-Іслам, яку, за даними ЗМІ, відвідував Улла, 11 грудня була закрита.

Зробив вибуховий пристрій вдома

ЗМІ писали, що Улла зробив бомбу, знайшовши інструкцію в інтернеті. Він зібрав вибуховий пристрій у своїй квартирі в Брукліні.

Всі матеріали для цього, за винятком труби, яка стала корпусом вибухового пристрою, він купив. Трубу Улла знайшов, коли працював електриком на манхеттені, розповіли ЗМІ двоє співробітників правоохоронних органів.

Крім того, ЗМІ з посиланням на джерело в правоохоронних органах писали, що вибухових пристроїв у підозрюваного було принаймні два. Спрацюв той, який був трубою фут завдовжки (близько 30 см – ред.), в якій був якийсь чорний порошок, акумулятор, дроти, а також цвяхи та гвинти. Улла прикріпив пристрій до себе за допомогою липучки і застібки-блискавки. Деталі про другий вибуховий пристрій не повідомлялися.

Губернатор штату Нью-Йорк Ендрю Куомо розповів ЗМІ, що, хоча хімічна речовина загорілося в трубі, яка була корпусом вибухового пристрою, сама труба не розірвалася, що зменшило силу вибуху.

Пересування Улли в день теракту і його затримання

Один з правоохоронців, знайомих з ходом розслідування інциденту, повідомив ЗМІ, що вперше камери безпеки зафіксували Уллу 11 грудня о 6:25 ранку за місцевим часом, за годину до теракту. Улла підіймався сходами станції метро на платформу потяга F. на 18 авеню в Брукліні. Потім він пересів на іншу гілку метро і доїхав до автовокзалу на манхеттені.

Вибух стався о 7:20 за місцевим часом в підземному переході, що з'єднує дві лінії метро під автобусним терміналом. Після вибуху почалася паніка.Повідомлялося також, що в задимленому підземному переході Уллу затримали четверо поліцейських.

В середині дня 11 грудня було відкрито всі станції метро, але перехід, у якому стався вибух, все ще був закритим.

Прихильник Ісламської держави

Співробітники правоохоронних органів повідомили ЗМІ, що після затримання Улла заявив, що перейняв радикальні погляди в інтернеті і здійснив атаку у відповідь на американські авіаудари проти ІДІЛ у Сирії та в інших місцях.

Повідомлялося, що він поклявся у вірності Ісламській державі і що Улла стверджував, що підірвав бомбу також у відповідь на дії Ізраїлю в секторі Газа.

Крім того, ЗМІ писали, що терориста надихав теракт на різдвяному ярмарку в Берліні в минулому році.

При цьому, за попередніми даними, Улла не мав прямих зв'язків з ІДІЛ.

За матеріалами: The New York Times, CNN, BBC, BBC Україна