Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

200-річчя Карла Маркса: шість маловідомих фактів про автора Капіталу

5 травня, 13:32
2166
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Спадщина і історична роль Карла Маркса досі викликають безліч дискусій

Рівно 200 років тому - 5 травня 1818 року - народився Карл Маркс, німецький філософ, соціолог, економіст, публіцист і громадський діяч. Автор класичної праці Капітал. Критика політичної економії (1867 рік), соратник і однодумець Фрідріха Енгельса, разом з яким він написав Маніфест комуністичної партії, Маркс прожив 68 років і здійснив помітний вплив на хід світової історії.

НВ розповідає про маловідомі факти біографії вченого, особистість і спадщина якого досі викликають безліч дискусій.

1. Початкову освіту здобув удома

Маркс, син адвоката єврейського походження Генріха Маркса і голландської єврейки з родини рабинів Генрієтти Прессбург, вперше пішов до школи лише в 12 років. До цього його освітою займався батько. До слова, незадовго до народження майбутнього економіста його батько прийняв християнство, щоб не втратити звання судового радника.

2. Уникнув армії

Як і всі 18-річні юнаки в тогочасній Пруссії, Маркс був зобов'язаний відслужити в армії цієї країни. Однак такого бажання він не мав, до того ж виявився непридатним за станом здоров'я - через проблеми з легенями. Слабке здоров'я стало багаторічним бичем Маркса: більшу частину життя його мучили проблеми з печінкою, ревматизм, часті головні болі, напади безсоння.

3. Міг пов'язати життя зі сценою

В юності Маркс мріяв стати театральним критиком. Він планував вступити на літературний або філософський факультет, однак ця ідея не припала до душі батькові - той наполягав на юридичній освіті для сина. Її Маркс отримав в університетах Бонна і Берліна.

Маркс мріяв стати театральним критиком, але здобув юридичну освіту/Фото ЕРА

4. Не є автором багатьох знаменитих цитат

Зовсім не Маркс з Енгельсом, а лідер французької революції Жан-Поль Марат вперше написав: "Пролетарям нічого втрачати, крім своїх ланцюгів". Німецький соціаліст Карл Шаппер придумав гасло "Робітники усього світу, єднайтеся!". А французький соціаліст-утопіст Луї Огюст Бланкі першим закликав до "диктатури пролетаріату". Маркс згодом запозичив ці гасла в своїх роботах.

5. Грав на біржі

У листі від 25 червня 1864 він написав своєму дядькові, голландському бізнесменові Ліону Філіпсу (він був чоловіком сестри матері Маркса): "Я, що вас чимало здивує, спекулював частково на американських фондових ринках, але особливо на англійських біржах, які в цьому році з'являються як гриби, [...] злітають до абсолютно невиправданого рівня, а потім, в більшості своїй, руйнуються. Таким чином, я заробив більше 400 фунтів стерлінгів. Зараз, коли складність політичної ситуації надає більше поле діяльності, я, мабуть, зроблю все з початку".

6. Не забезпечував себе фінансово

Значну частину життя Маркс прожив у бідності, спираючись на фінансову підтримку з боку батьків, свого друга Фрідріха Енгельса і родичів матері - засновників знаменитої корпорації Philips. Енгельс, син німецького текстильного магната, посилав йому близько 50 фунтів стерлінгів на рік, що становило близько третини від річної допомоги, яку Маркс отримував від батьків. Енгельс фінансово допомагав Марксу близько 40 років, зокрема з виданням його знаменитої праці Капітал.

Крім того, Маркс регулярно позичав гроші у свого дядька по материнській лінії Ліона Філіпса, поки терпіння його не закінчилося і він не припинив спонсорувати Маркса.