Трансформація тренду: яким має бути ЗСЖ нового часу

31 травня 2018, 16:00
Спецпроект
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
 ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я) визначає «здоровий спосіб життя» як стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя  (Фото: Depositphotos/TarasMalyarevich)

ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я) визначає «здоровий спосіб життя» як стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя (Фото: Depositphotos/TarasMalyarevich)

Ми живемо у світі, де поради ззовні і громадська думка стали рушійною силою наших рішень. У гонитві за чужими стандартами повністю відмовляємося від м'яса, сідаємо на виснажливі дієти, не п'ємо молоко, проводимо години на бігових доріжках і намагаємося радикально перекроїти спосіб життя. Часто навіть не задаємося питанням, чи піде це нашому організму на користь. Подібна сліпа впевненість стає причиною виникнення багатьох захворювань, які ми, звичайно ж, не співвідносимо зі «здоровим» способом життя.

Філософія ЗСЖ – частина нашого світогляду. Гардероб з елементами спортивного стилю, безглютенова їжа, крокоміри і всілякі додатки для занять спортом – це реальність, що міцно увійшла у наше життя. З одного боку, це добре. Адже хто подбає про своє здоров'я краще, ніж сама людина? А з іншого боку, з прагнення бути здоровішими ЗСЖ перетворився на колосальну індустрію з величезним товарообігом. Тому в усьому світі сили набирає зворотна тенденція – критичний погляд на надмірне захоплення правильним харчуванням і спортом.

Підміна понять

Depositphotos/VadimVasenin

У свідомості багатьох, здоровий спосіб життя – синонім обмежень і зобов'язань, які ми повинні виконати. Не їсти після шостої, не пити алкоголь, три рази на тиждень йти до спортзалу, не їсти жирну їжу і солодке. У довгостроковій перспективі це може перетворитися на контрпродуктивну стратегію, яка вдарить по здоров'ю у самий неочікуваний момент.

ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я) визначає «здоровий спосіб життя» як стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя. Погодьтеся, поняття широке. Для одних – це час занять у залі і збалансоване харчування, інші сідають на дієту Дюкана, щогодини підраховують кількість калорій і випиту воду, ганяють себе до сьомого поту у залі і не дають поблажок організму.

Слідувати бажанням маркетологів чи здійснювати власний усвідомлений вибір? Вирішувати вам. Якщо ви хочете бути здоровіше, не доводячи своє тіло до виснаження, варто задуматися про те, як грамотно вписати «ідею ЗСЖ» у власний спосіб життя. І краще це робити не коли грянув грім, а поступово формуючи правильні звички і знижуючи рівень впливу факторів ризику. Ця ідея реалізується у підході Harm Reduction, популярному у багатьох європейських країнах.

Ми вирішили розібратися у «слабких місцях» філософії здорового способу життя, про які мало хто замислюється.

1. Харчування

Depositphotos/EdZbarzhyvetsky

Для затятих прихильників ЗСЖ перетворюється на постійні тортури. Ще вчора вони пили алкоголь у барах і вечеряли гамбургерами з друзями, а сьогодні до непритомності бігають на доріжках у залі, виснажують себе дієтами і всіляко обмежують в їжі.

Фахівці називають це явище «булімічним циклом» і це – психічний розлад. Приховуючи його симптоми, можна тільки наблизити момент зриву. Наступна ж стадія – анорексія.

Кожні 62 хвилини від розладу харчової поведінки (РХП) в світі помирає одна людина. РХП – це цілий ряд захворювань: нервова анорексія (патологічне бажання схуднути), булімія (очисна поведінка після їжі, найчастіше викликання блювоти), компульсивне переїдання (поглинання їжі в кількості, що в рази перевищує звичні порції) і не тільки.

Ще один діагноз – орторексія або манія вибору здорової безпечної їжі. Часто початкові стадії орторексії ховають під ідеєю здорового харчування. Людина сама не помічає, як хаотичний підрахунок калорій і вишукування маркувань ГМО на продуктах перетворюється на залежність. Тим часом, ГМО у сільському господарстві допомагає створити рослини, стійкі перед натиском шкідників, і вивести нові види.

Альтернативою або розумним підходом до власного здоров'я може стати поступова зміна харчових звичок. Не потрібно відмовляти собі в задоволенні поласувати десертом або пропустити скляночку з приятелем – важливо знати міру.

Розумне споживання – наріжний камінь філософії зменшення шкоди.

Розумне споживання – наріжний камінь філософії зменшення шкоди. Адже режим жорстких обмежень без правильного підходу швидше травматичний, ніж корисний. Люди встановлюють собі режим харчування без консультацій з ендокринологом і гастроентерологом, чим часто шкодять собі. А у багатьох організм не встигає перебудуватися і відновитися після тренувань.

Щоб уникнути зривів, варто не заганяти свій організм в умови моторошного стресу через почуття голоду. У такому випадку включається механізм самозбереження: він починає запасатися жиром. Адже всім добре відомо, що жир – це холестерин, холестерин – це «бляшки», бляшки – це «хвороби серця», а хвороби серця, згідно ВООЗ, – найпоширеніша причина смерті у світі.

Яким повинен бути «правильний» ЗСЖ в питаннях харчування? Секрет його успіху – відмова від жорстких рамок і обмежень. Не хочете відмовлятися від алкоголю зовсім? Спробуйте пити його в два рази менше, ніж звикли. Завзятий курець зі стажем у 10 років? Дізнайтеся про менш шкідливі альтернативи сигаретам і так далі.
Починайте з малого: випивайте склянку теплої води натщесерце, збагатіть раціон рослинною їжею, замініть улюблені тістечка курагою. Вводьте здорові звички поступово. Звикли до однієї – переходимо на наступний рівень. Головне – регулярність і правильна мотивація.

2. Спорт

Depositphotos/ridofranz

Не менш шкідливі і зайві фізичні навантаження, яким піддають себе затяті адепти ЗСЖ. Не знаючи міри, не проконсультувавшись з фахівцем, дуже легко угробити серце, спину або заробити травму.

Існує навіть поняття "перетренованість". Це відбувається, коли організм не встигає адаптуватися до зовнішнього стресу, який ми завдаємо тренуванням. Щоб зрозуміти, що ви перегнули палицю з тренуваннями, досить провести "ортостатичну пробу" – виміряти пульс після пробудження у трьох положеннях: лежачи, сидячи і стоячи. Якщо різниця між ними починає збільшуватися – значить, до тренування ви ще не готові, тобто недостатньо відновилися. Але якщо дуже хочеться, можна виконати неінтенсивне аеробне навантаження на низькому пульсі (60-70% макс. ЧСС). Наприклад, прогуляйтеся на свіжому повітрі або пробіжіться на невеликій швидкості до магазину по мінералку.

Найкраще розробити програму тренувань з огляду на особливості вашого організму
Результатами надмірних тренувань можуть стати безсоння, втома, сонливість, часта зміна настрою і навіть стрес. Дозвольте собі йти до бажаного результату не ривками – коли велика ймовірність відкласти все у довгий ящик – а дрібними, але впевненими кроками.

Найкраще розробити програму тренувань з огляду на особливості вашого організму, а не просто за картинками в Інтернеті. Заведіть спеціальний щоденник, куди будете записувати дані про тренування і самопочуття. Так легше помітити відхилення або незвичайні симптоми. А також пийте достатню кількість рідини, щоб підтримувати водний баланс в організмі.

3. Емоційний стан

Depositphotos/zlogoff

Якщо ви більше не відчуваєте легкості і повноти життя, з'явилася дратівливість і бажання зриватися на всіх – це явні симптоми того, що ваш спосіб життя більше не здоровий. Сюди ж відносяться постійне невдоволення своїм тілом і харчові розлади, зокрема, описана вище орторексія.

Справлятися зі стресом і жити в гармонії допомагають різні техніки: медитація, йога, заняття танцями, басейн або ароматерапія. Головна умова – заняття повинно заспокоювати і приносити умиротворення.

У тому, щоб свідомо вести здоровий спосіб життя, немає нічого поганого. Якщо задуматися, то в цьому вже вкладена вся його суть. Але це має бути не результат, а процес довжиною в життя – комфортний, приємний, що приносить радість щодня.

Depositphotos/vsurkov

Тому головне правило – поспішайте повільно. Не намагайтеся перекроїти себе, відчувайте і приймайте себе справжнього. Тренд на здоров'я тільки набиратиме обертів – головне, підійти до питання розумно.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X