Зав'язані очі, імена на папірцях та вiск. Як і навіщо гадають на старий Новий рiк - репортаж

13 січня, 13:44
2085
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

НВ

Репортер НВ Олександра Горчинська випробувала на собі традиційні українські гадання до свята Василя і Маланки, або Нового року за старим стилем

Зимовий період традиційно був для давніх українців часом веселощів, активностей та розваг. Особливо - для молоді. Під час зимових свят дівчата й хлопці збиралися на вечорниці, придумували різноманітні ігри.

В ніч з 13 на 14 січня (за старим стилем - на 31 грудня) раніше святкували Щедрий вечір, він же - Новий рік. 13 січня відзначали свято Маланки, 14-го - Василя. Вдягалися у святкові вбрання, ходили по хатах засівати й щедрувати. І, звісно, гадали.

Аби на власні очі побачити, як відбуваються святкові гадання за стародавніми традиціями, ми запросили до нас у офіс учасниць фольклорного гурту Дивина Серафиму Сокольвак і Юлію Куліненко.

Гадання на прийдешній рік

Раніше, ще в дохристиянські часи, гадали усі, кому кортіло дізнатися свою долю. З розповсюдженням християнства в Україні стали ставитися до таких речей з пересторогою. Сьогодні такі колективи як Дивина часто запрошують на ефіри, проводять творчі зустрічі, заодно просять показати і традиційні українські гадання, каже Юлія Куліненко.

Вона, як й інші учасниці колективу Дивина - переселенка з Донбасу. Ще в мирні часи жінки збирали на Донеччині колекцію українських колядок, щедрівок та пісень, співали на вулицях Донецька.

“Колись люди мали магічне мислення, вони не знали багато з того, що знаємо ми. Природа - то було дуже страшно. Люди весь час жили з загрозою того, що можуть померти: через грім, бурю, дощ, сніг, неврожай, голод, блискавку, яка вдарить вночі у стріху, - розповідає Куліненко. -  Через це спокійно відносилися до смерті як факту й часто гадали на смерть: хто помре в цьому році, або ж - хто захворіє тяжко”.

Перше гадання - на події та зміни в новому році. Фото: НВ

 

Для цього мали спеціальні гадання, наприклад, на ложечках. Брали кілька ложок, кожен член сім'ї наливав у свою воду, а тоді виставляли всі ложки надвір на ніч. Зазвичай, розкладали їх на ганку біля будинку. Вранці дивилися: у кого ложка вкрилася рівним, гладеньким шаром льоду - таким само гладеньким буде й рік. Якщо ви побачили у своїй ложці тріщини або нерівності - це символізувало хвороби чи навіть смерть.

Ще один варіант цього гадання - винести 12 ложок, по кожній на один місяць у році. Де лід буде рівненький, значить, в тому місяці все буде добре, а де потріскається - слід чекати на труднощі.

Дізнатися, яким буде для нас цей рік, нам пропонують тут же. Для цього жінки беруть кілька кухлів - у нашому випадку, це чашки. В кожну кладуть якийсь предмет, що символізує певну сферу життя. Це гадання підходить як для чоловіків, так і для жінок - і для одружених, і для вільних.

Сіль символізує, що ваші негаразди зникнуть, прянощі й перець - пригоди й мандри, гострота почуттів

Ми з колегами по черзі підходимо до жінок: тому, хто гадає, зав'язують очі строкатою українською хусткою, міняють місцями кухлі та пропонують обрати один. Перша дівчина обирає кухоль із квіткою всередині.

“Будете ще рік дівувати, - каже Куліненко. - Але квітка - це зростання і розквіт”.

Наступний - чоловік - обирає обручку. Значить, цього року одружиться. Хлопець обирає чашку, всередині якої хліб - значить, рік буде “хлібним”. Я також підходжу до жінок, із зав'язаними очима роблю свій вибір. У моєму кухлі - монети й цукор. Жінки пояснюють: це солодке життя і багатство.

В інших кухлях - різні предмети. Сіль символізує, що ваші негаразди зникнуть, прянощі й перець - пригоди й мандри, гострота почуттів. Насіння чи зерна - добробут і врожай, вода - стабільність.

Гадання для незаміжних і неодружених

На зимові свята дівчата традиційно гадали, хто першою вийде заміж. Наприклад, клали під подушку три квасолини: одну велику й гарну, іншу - трошки обдерту, третю - без шкаралупи. Вранці витягали одну квасолину - яку витягли, такого парубка й мали зустріти. Або гарного й високого, або бідного і голого.

Гадань було дуже багато, все відбувалося імпровізаційно. Не було усталених значень, кожен трактував усе по-своєму. Сьогодні традиційні українські гадання також адаптували під сучасні реалії. Кілька таких демонструють і нам.

Перше - на ім'я  майбутнього чоловіка.  На маленьких папірцях пишемо різні чоловічі імена, тоді скручуємо, аби всі папірці мали однаковий вигляд, вкидаємо у мішок, який тримає Юлія. Вона перемішує вміст мішка, ми по черзі витягаємо папірці з іменами. Я витягаю свій і бачу, що насправді там одразу два папірця, просто вони злиплися. Хочу покласти один назад до торби, але Куліненко каже: як витягла два, значить, так і має бути.

Так само можуть гадати і парубки - для цього пишуть на папірцях жіночі імена.

Гадання на воску. Фото: НВ

 

“Я як витягла Вадима, так за Вадима заміж і вийшла”, - згадує Сокольвак. Куліненко погоджується - гадання дійсно справджуються:

“Он, бачите, у Сімки чоловік Вадим. Я ж коли калиту куснула, в тому році заміж і вийшла”.

Калита - обрядовий корж, який традиційно випікали на свято Андрія. Дівчата місили тісто по черзі - від старшої до молодшої. Готову калиту за допомогою червоної стрічки чи жіночого паска підвішували у хаті на балку під стелею. Хлопці та дівчата розважалися й смішили одне одного, намагаючись по черзі вкусити калиту. Кусати міг лише той, кому вдається не засміятися. Процес контролював так званий “пан Калитинський” - хтось із молоді. Якщо охочий вкусити калиту сміявся, пан Калитинський смикав за вільний кінець стрічки й корж піднімався догори.

Наступне гадання - на рід занять майбутнього чоловіка. Куліненко насипає у мішок купу зернят, тоді пропонує кожній витягти, скільки влізе у жменю. Далі всі підходять до мішка, Куліненко голосно повторює один за одним різні види занять: “Політик, учений, підприємець, митець, менеджер, боєць, бідний, багатий, буду дівувати”.

Пташка - звістка, курчатка - це якісь маленькі зміни, які потягне за собою та звістка

На кожне слово ми вкидаємо у мішок по одній зернині зі свого “набору”. На якому слові вкинемо нашу останню зернину - такою і буде професія майбутнього чоловіка. Мені випадає “політик”. Лишилося лише дізнатися, хто з тих двох, яких я собі витягла, буде політиком.  

Наступна дівчина кидає останню зернину на слові “Митець”. Сміючись, каже: “Краще би витягла бідного!”

“Раніше казали: бідний, багатий, губатий, чубатий і таке інше. Ми ж адаптували це гадання до сучасності”, - говорить Куліненко.

Ще одне популярне ворожіння - за допомогою воску. Серафима і Юлія дістають заздалегідь підготовані свічки та просять принести кілька глибоких тарілок. У тарілку треба налити води, запалити свічку й піднести над водою. Дівчина, що гадає, має закрити очі, аби не підглядати, й крапати віск на воду.

“Зажурилася крутая гора, що не зродила шовкова трава...”, - затягує пісню гурт Дивина, поки ми гадаємо. Коли пісня закінчується, гасимо свічки й уважно вдивляємося кожна в свою тарілку. Маємо розпізнати, що нагадує нам віск за формою: образи, силуети, можливо, чийсь профіль… Дівчата допомагають з тлумаченням.

Мені здається, що у своїй тарілці бачу курку з маленькими курчатами навколо.

“Пташка - звістка, курчатка - це якісь маленькі зміни, які потягне за собою та звістка. Наприклад, якщо говорити про кар'єру та професійну сферу, звістка буде поштовхом для створення нових проектів”, - тлумачить моє гадання Куліненко.

Виноград, наприклад, означає удачу й дружбу, вінок - славу, гриб - довголіття. Зірка символізує, що настав час для змін, коло - шлюб, два кола - розчарування.

Кожне з цих гадань можна спробувати самостійно в ніч з 13 на 14 січня. Кажуть, всі ваші бажання обов'язково справдяться, Головне - вірити у те, що робите.

Зверніть увагу

Головне

Економіка

Сьогодні, 07:52

article_img
Адміністрація Трампа готується обмежити діяльність китайських компаній у США – Bloomberg
Політика

Вчора, 19:51

article_img
Екс-міністра екології Злочевського викликали на допит у ГПУ
Погляди

Вчора, 20:55

article_img
18 січня: Повернення Насті Рибки

Вибір редакції

Події

Сьогодні, 00:01

article_img
Закон щодо протидії буллінгу набув чинності
Країни

Сьогодні, 08:43

article_img
Звести прогрес нанівець. ВООЗ назвала топ-10 загроз здоров’ю людства
Події

Вчора, 14:12

article_img
Усі подробиці справи ФБР проти Коломойського: чому американці працюють по українському олігарху

ТОП 3

Події

Вчора, 09:01

article_img
Від готелів до заводів: у Коломойського є бізнес-імперія в США
26606
Політика

17 січня, 14:12

article_img
Вибори президента: ще один кандидат подав документи до ЦВК
12581
Політика

Сьогодні, 08:17

article_img
Це ще одна вистава. Відомі українці поділилися думкою про кандидата Зеленського
12199