Розмовляв 14 годин. Як проходив перший прес-марафон президента Зеленського — хроніка
У четвер, 10 жовтня, президент України Володимир Зеленський взяв участь у прес-марафоні — такий формат першого масштабного спілкування глави держави з журналістами запропонував Офіс президента.
До цього з моменту своєї інавгурації Зеленський жодного разу не давав великих прес-конференцій. Він брав участь лише в коротких брифінгах для преси або у спільних прес-конференціях з іншими світовими лідерами. А в останній день літа на телеканалі 1+1 вийшло записане інтерв'ю з Володимиром Зеленським, присвячене першим 100 дням його роботи на посаді президента.
Водночас ще в серпні заступник глави Офісу президента Кирило Тимошенко пообіцяв, що до кінця року глава держави дасть прес-конференцію. «Інше питання — у якому форматі це буде. У будь-якому випадку там будуть журналісти», — заявив тоді Тимошенко.
Нарешті, 9 жовтня ОП оголосив про акредитацію журналістів на «прес-марафон» Зеленського, формат якого далекий від традиційної прес-конференції.
Подія розпочалася о 10:00 в нещодавно відкритому гастрономічному просторі Kyiv Food Market. Журналісти ставили запитання Володимиру Зеленському групами по 7−10 осіб, які змінювали одна одну кожні 30−50 хв. Сформували такі групи в ОП згідно зі списком акредитації.
Президент відповідав на запитання ЗМІ протягом понад 14 годин.
НВ вело відео- та текстову онлайн-трансляцію прес-марафону Зеленського.
Відео
Хроніка
00:10 Прес-марафон Зеленського закінчився. Він тривав з 10:00 ранку — трохи більше 14 годин
00:05 Пообіцяв підняти питання деокупації Криму на зустрічі в Нормандському форматі. Заявив, що повернути Крим воєнним шляхом неможливо.
00:02 Людина, яка буде послом України в США вже обрана. Найближчим часом він буде призначений.
23:59 У країні, у якій дуже багато зброї неофіційної, тому що у нас війна, я вважаю, що зброя має бути заборонена. Люди не повинні носити зброю. Я вважаю, що інакше буде хаос.
23:55 Я не впевнений, що ті, хто протестують проти форммули Штайнмайєра, за мене голосували. Більшість людей хочуть зупинити війну. І більшість людей не бачать нічого страшного у формулі Штайнмайєра.
23:48 Я хочу, щоб в Білорусі з’явилися українські канали, щоб у них був інший погляд. Я знаю, що там транслюються російські канали. Я почав обережно, і Лукашенко погодився на кілька каналів і політичну тематику у трансляціях. Ми хочемо показати канали, у яких є якісний продукт, якісні серіали, якісні новини.
Які саме канали будуть транслюватися в Білорусі, не назвав.
23:45 Не думаю, що МВФ має нам ставити якісь умови, крім економічних.
23:41 Про свою заявк на дебатах, що він — вирок Порошенка: Всі повинні відповідати за законом. Я завжди роблю те, що обіцяв. Політичними переслідуваннями займатися не буду.
23:37 Мендель анонсувала закінчення прес-марафону о 00:00.
23:35 Я не знаю, як буде з місцевими виборами, це вибори людей. Якщо людей влаштовує те, що зараз відбувається, вони проголосують за тих, хто зараз при владі, якщо ні - за будь-яку партію, в яку вони повірять. Якщо будуть місцеві вибори — у нас буде повне перезавантаження влади.

23:27 Буду радий побувати в Японії вперше в житті. Зустрінуся з прем'єром Японії Сіндзо Абе. Я готовий відповісти на всі його питання (про відносини з Росією — ред.). Також готовий говорити про свою розмову з Трампом.
23:21 Всі дзвінки Путіну я здійснював сам — з мене корона не впаде. Мені здається, ставити додаткові умови для обміну — це неправильно. Мова не лише про громадян України, а й про громадян РФ. Щоб закінчити війну, треба її припинити. Просто припинити стріляти. На жаль, цього не сталося.
23:19 Заявив, що не почувався незручно через тон президента США Трампа під час розмови з ним.
23:12 Всі рішення з приводу електроенергії ми приймали з урядом. Якщо ми побачимо, що не буде підвищення тарифів, а буде навпаки, значить, зробили все правильно. Якщо ні - будемо виправляти.
23:04 Про МоторСіч: Громадяни Китаю придбали частку компанії через офшорні компанії. Зараз АМКУ з’ясовує, чи були вони між собою пов’язані. Частину придбали в Україні. Може все там чисто, але може ні. Паралельно є новини, що в іншій країні будувався схожий завод. І ходили чутки, що наших людей можуть перевести на інший завод. Зараз вивчається ця справа. Наш пріоритет — щоб підприємство залишилось в Україні, хто його хотів розпилити і як вирішувати питання з китайськими партнерами. Тому що там кредитні кошти, які вони брали у китайського держбанку. А ще йдеться про документи іншого нашого конструкторського бюро, які могли перейти разом з підприємством. І є там стратегічне питання — якій ще країні можуть перейти ці цінні папери.
22:54 Про акцію Ні капітуляції!: Я сприймаю це дуже негативно, тому що мене ще ніхто не називав словом на п’ять букв, починаючи з «х» і закінчуючи на «о». Це моя відповідь на те, як на це відреагував Богдан, передрукувавши чийсь пост. Я впевнений, що більшість людей, які там були, дійсно були проти формули Штайнмайера. З приводу вибачень поговоріть з Богданом. Я теж хочу вибачення від того, хто кричав про мене слово ху тире ло. Мені потрібна моя команда. Я впевнений, що тих людей, які на мене безкоштовно кричали ті слова, ви теж не збираєтесь звільняти.
22:35 12-а група журналістів закінчила спілкуватися з президентом Зеленським. Про завершення прес-марафону все ще не оголошують. Прес-марафон з президентом триває вже понад 12 годин.
22:33 Про кнопкодавство Слуг народу: Я думаю, що меморандум дійсно не має юридичної сили, але є ще моральна сторона. Вони дуже вибачалися. Думаю, один раз їх можна пробачити.
22:31 Про вбивство Катерини Гандзюк: Новий прокурор щойно призначений, дайте йому час.
22:24 Заявив, що вірить словам президента США і розраховує, що угоди США і Росії про Україну без її участі не буде.
22:20 Про арештованих бізнесменів Парнаса і Фрумена, які намагалися організувати зустріч Зеленського із Джуліані: Я ніколи з ними не зустрічався. Я чув про них. Чи говорив хто-небудь з нашої великої Банкової з ними по телефону я не знаю, на мій погляд, це неважливо.
22:17 Після великої приватизації реприватизації не буде. Я готовий захищати всі інвестиції.
22:11 Про канали 112, NewsOne, ZIK: Там питання ліцензії, хтось порушив закон. Я не маю впливу, хай розбираються. Наскільки я знаю, NewsOne ніхто не закрив. Я вивчу це питання.
22:03 Про те, що не робить Франція, щоб допомогти припинити війну на Донбасі: Було декілька кроків — ПАРЄ, Північний потік-2. Один з перших сигналів про повернення Росії до G8 надійшов від Макрона. Я хотів би бачити на переговорах у Нормандському форматі, щоб для Франції припинення війни на Донбасі було пріоритетом. Я говорив те, що я думав, і хотів, щоб мене почули США. Ми віддаємо життя людей. Вони допомагають, але найбільша цінність — це люди. Ми відчуваємо зближення Франції, у тому випадку, коли я сказав, з РФ.
21:55 Не можна забороняти людям їздити в Росію, але потрібно їх інформувати, що вони можуть там потрапити за ґрати.
21:53 Плюс того, що деякі люди їздять у Росію — інформаційний обмін. Дехто відстоює там наші позиції.
21:48 Я не відчуваю впливу Пінчука та Коломойського. Я припускаю, що якісь кроки є, але я їх не бачу. Але я точно побачу. Мої відносини з цими людьми будуть вибудовуватися лише на тому, щоб вони вкладали свої гроші в Україну і діяли за законом. Я не розумію, навіщо мені бути чиєюсь маріонеткою. Не бачу ніякого обґрунтування.
21:43 Про резонансні кримінальні справи, які тягнуться роками: Це дійсно великий виклик і поставити крапку — ще більший. Я дуже хочу це зробити. Мені здається, що ми знайдемо вбивць і закінчимо ці справи. Є дуже складні справи, наприклад справа Майдану. Як у ній поставити крапку, я не знаю. У ГПУ не надали прозорої відповіді, хто були замовники. Мені сказали, що це буде тривати роками і треба залучати тисячі фахівців.
21:40 Зеленський знову спілкується з людьми, які щось скандували. Обіцяє з ними поговорити в перерві після спілкування з журналістами.
21:28 Зеленський закінчив спілкуватися з 11 групою журналістів. Почалася перерва.
21:22 Про справу Гонгадзе: я спілкуюся з Пінчуком, але він у цій справі не фігурує. Я згоден, що треба поставити крапку у справі Гонгадзе. Справа Шеремета, справа Гонгадзе, справа Гандзюк — це важливі справи, але я думаю в першу чергу про живих. Те, що справа триває 20 років — це в цілому — ганьба.
21:15 Що стосується стосунків мера з міською радою, то там їх немає і це не через нас. Розділення повноважень мера та голови КМДА не пов’язане з Кличком.
21:10 Про те, хоче бути хорошим сім'янином чи хорошим президентом: Так, я хороший президент. Але це дуже складне, велике, філософське питання. І відповіді на нього немає.
21:07 Я думаю, що наступного тижня ми будемо знати дату зустрічі у Нормандському форматі. Я думаю, що вона буде у цьому році.
21:00 Ми домовилися з Туреччиною про співпрацю у виробництві безпілотників, в енергетиці. Ми починаємо налагоджувати відносини в інноваційній сфері, в IT-сфері. Ми пропонували інфраструктурні проекти, говорили про порти, про концесії. Хотіли б, щоб економічні зв’язки України та Туреччини були б більші, ніж у Росії з Туреччиною.
20:54 Заявив, що після виведення російських військ окуповані території повинна контролювати українська поліція разом з місією ОБСЄ, а миротворці ООН повинні бути на кордоні України та Росії.
20:51 Заявив, що не вірить даним групи Рейтинг щодо того, що 34% українців підтримують автономію окупованих територій Донбасу.
20:46 Група людей перервала прес-конференцію, вимагаючи вирішити проблему з житлом. Вони скандували: «Державна афера — Доступне житло. Допоможіть». Зеленський перенаправив їх до заступника голови ОП Кирила Тимошенка.
20:38 Про люстрацію: Моя пропозиція була — очищення по списку. Взяти всіх людей, за багато років, які нам відомі, і очистити владу. Формат ще обговорюємо.
20:28 Завершилось спілкування Зеленського з десятою групою журналістів. Знову перерва у прес-марафоні.
20:26 Чому ми перезавантажили ЦВК? Тому що нам було дуже складно зробити позачергові вибори, хоча суспільство цього хотіло. А ЦВК не хотіла.
20:22 Про справу Шеремета: Якщо я скажу, в чому секретність цієї справи, то я зірву операцію. Мені потрібен результат у цій справі. Терміни, коли стануть відомі результати спецоперації, Зеленський відмовився назвати.
20:17 Ми повинні забезпечити переселенців з Донбасу житлом. Це реально зробити. Треба зустрічатися з усіма мерами, губернаторами, забудовниками. Є проблема з некерованістю мерів. Якби відбулися місцеві вибори, я б за рік це зробив. Треба також дати переселенцям можливість працевлаштування. Якщо війна не закінчиться буде ще 1−2 млн переселенців.
20:13 Розповів, що його дружині важко бути публічною людиною і що він обговорює з нею важливі промови: «Вона класний шеф-редактор».
20:11 Розповів, що купує продукти в Good Wine.
20:08 Про відставку ЦВК: ми перезавантажуємо всі органи влади, я маю на це право.
20:04 Казино можна буде відкривати тільки у п’ятизіркових готелях, в яких є 200 номерів у Києві і 150 в регіонах. Ми хочемо, щоб в Україні будували п’ятизіркові готелі. Тому що в Україні є п’ятизіркові готелі, але з невеликою кількістю номерів.
19:56 Про ЗМІ: Я знаю, що таке Вести, знаю що таке Страна, я дуже добре знаю, що таке НВ. Я знаю і Українську правду і Кореспондент. На це я витрачаю десь 2 години після роботи десь з 4 до 5:30 ночі. Я дійсно все це читаю. Ще читаю ТСН. НВ я читаю — респектище. Якщо я щось скажу, я знаю, що там буде: чому буде крах, чому долар впаде, через кого ми втратимо країну, через кого це станеться найближчим часом. Я не маю на увазі НВ, я дійсно багато чого читаю.
19:56 Про ЗМІ: Я знаю, що таке Вести, знаю що таке страна, я дуже добре знаю, що таке НВ. Я знаю і Українську правду і Кореспондент. На це я витрачаю десь дві години після роботи десь з 4 до 5:30 вночі. Я дійсно все це читаю.
19:50 Про деолігархізацію медіа: Всі власники ЗМІ, інтернет-платформ повинні бути бізнесменами, а не політиками. Вони не повинні впливати на ЗМІ. Ми плануємо обговорити відповідний законопроект з телеканалами. Стежити за виконанням цього закону буде Нацрада з телебачення та радіомовлення.
19:46 Про ПриватБанк: Нацбанк незалежний, суд незалежний, я не маю права ні на кого впливати.
19:40 Про голову РНБО Данілова: Він там працював ще за Данилюка, він професіонал.
19:32 На питання про те, скільки часу знадобиться, щоб зрозуміти, що Мінські угоди не працюють, заявив, що, на його думку, ми не можемо втрачати більше року. Зазначив, що це питання має прояснитися після зустрічі в Нормандські форматі.
19:29 Підтвердив, що зустрічався з Хорошковським в ОП. Відмовився назвати тему розмови. Запевнив, що мова не йшла про те, що Хорошковський може зайняти якусь держпосаду.
19:26 Заявив, що в МЗС є напрацювання для того, щоб етнічні українці - громадяни інших країн змогли мати подвійне громадянство.
19:23 Зеленський заявив, що українці будуть платити менший відсоток своїх доходів за комунальні послуги, навіть якщо їх вартість зросте. Він спрогнозував зростання прожиткового мінімуму до 4300 грн.
19:20 Порошенко пожартував над прес-марафоном Зеленського.
19:13 Зеленський умовляє журналістів щось з'їсти, бо не може їсти сам, потім з'їдає шматочок піци.
19:04 Зеленський закінчив спілкування з дев’ятою групою журналістів. У прес-марафоні чергова перерва.
18:59 Про місцеві еліти: Наші губернатори не мають єдиної політики з мерами міст. Наші партії не будуть підтримувати одіозних мерів. Ми будемо готувати альтернативу. Зараз активістів не переслыдують. Я не знаю жодного активіста або журналіста, якого б зараз переслідували або посадили за ґрати. Якщо це станеться, я буду дзвонити в усі правоохоронні органи і їх будуть звільняти.
18:52 Про те, чи звільнить Богдана через скандали через те, з ким він відпочиває: Мені потрібні потужні люди, у мене не так багато людей. Йому дуже складно, я не можу йому сказати, з ким відпочивати. Це питання його іміджу. Ми ще говорили про Мендель і Рябошапку. Це моя команда, якщо вони не порушують закон, нехай працюють. Потрібно розуміти, що є якісь психологічні, моральні зриви
18:52 Про те, чи звільнить Богдана через скандали через те, з ким він відпочиває: Мені потрібні потужні люди, у мене не так багато людей. Йому дуже складно, я не можу йому сказати, з ким відпочивати. Це питання його іміджу.
18:49 Про корупційний скандал в оборонній сфері, пов’язаний із Гладковським: Цим питанням займаються правоохоронні органи, скоро ви побачите результат.
18:40 Порошенко, на жаль, продовжує жити тим, що він президент. Він багато разів хотів зі мною зустрітися.
18:28 Під час переговорів у Нормандському форматі будуть обговорюватися гуманітарні питання, питання про мову, я впевнений, що під час переговорів будуть звучати питання про відносини Росії з окупованими територіями.
18:26 Під час онлайн-трансляції оголосили, що прес-марафон триває більше восьми годин і це світовий рекорд.
18:22 Пільгове оподаткування обов’язково буде — для тих галузей, які дуже швидко розвиваються у світі, IT. Тобто є пріоритетні якісь галузі. Мені здається, що всі інноваційні технології, освіта, медицина, еко-технології, треба допомагати фермерам. Треба підтримувати українців, які працюють за кордоном і які хочуть повертатися.
18:19 Кредитна ставка знизиться до кінця цього року, мені так обіцяли.
18:15 Люстрували багатьох людей правильно, але частина тих, хто потрапив під люстрацію — нормальні люди, професіонали. 400 тисяч людей — це забагато.
18:12 Ми зможемо говорити про легалізацію каннабісу тільки якщо мова буде йти про медичний каннабіс. Законопроект з цього питання від Слуги народу я не бачив. Зараз це питання не в пріоритеті.
18:08 Мені не подобається порівняння з Лукашенком, тому що я особистість, я схожий тільки на своїх батьків.
17:59 Зеленський заявив, що інформація про припинення пошуків українців застаріла. Пошуки продовжуються.
17:49 До кінця спілкування восьмий групи журналістів Денисовій подзвонити не встигли. В ОП висловили сумнів з приводу того, що пошуки українців припинили. Почалася нова перерва.
17:46 Журналіст НВ Іван Верстюк повідомив, що президент Зеленський на восьмій годині марафону виглядає втомленим: «Зеленський дуже втомлений вже і починає повторюватися, ходити колами».

17:43 Про припинення пошуків українців після аварії судна Bourbon Rhode: Давайте зателефонуємо Денісовій, яка про це повідомила. Наскільки я знаю, Макрон не відповідав на моє звернення із проханням не припиняти пошуки українців.
17:38 Про Матіоса і Луценка: Ми зробили все, що могли, ми звільнили цих людей. Якщо ви мені доведете, що Матіос консультував Баканова, я звільню Баканова.
17:27 Полонених більше, ніж 323, багато непідтверджених, я не знаю, чи всі вони живі, Червоний Хрест туди не може заїхати. Ми підготували списки всіх на всіх, але зафіксованих. Вони наполягають, що давайте про все інше говорити в Нормандському форматі.
17:22 Ми повинні провести вибори на Донбасі за українським законодавством. А хто туди поїде, якщо там будуть війська? Ми хочемо журналістів, міжнародних спостерігачів. Якщо все це буде і вибори будуть визнані відповідними законами України нами і місією ОБСЄ, тоді вибори відбудуться.
У нас є план Б, я про нього зараз не хочу говорити.
17:18 Про депортацію українців за Білорусі за вимогою російських спецслужб: ми піднімали і такі дуже тонкі політичні питання. На всі такі болючі питання Лукашенко відповів, що ми завжди будемо спілкуватися з таких питань і ми завжди будемо поважати громадян України.
17:16 Про обмін Шаройка з президентом Білорусі домовилася ще попередня влада, але потім про нього забули.
17:10 Про історичну політику у двосторонніх відносинах з Польщею: Я показав, і ви побачили певні кроки. Ми повинні поважати один одного. Я не хотів би коментувати пана В’ятровича. Ще не знайомий з нашими кандидатурами на цю посаду (голови Інститутут національної пам’яті - ред.). Президента Польської республіки ми готові зустрічати, коли він хоче.
17:06 Якщо ми не приймемо новий закон про особливий статус, то ми можемо вийти з Мінського процесу. Може бути так, що та сторона скаже — дивіться, Україна сама не хоче виконувати те, що вона підписала, і тоді ми залишимося з РФ наодинці.
17:04: Про те, як ставиться Меркель до його слів під час переговорів з Трампом: Ми знайшли взаєморозуміння, я нікого не ображав.
16:59 Про те, що Європа втомилася від санкцій проти Росії: Я хотів би вірити в краще, але є така проблема. Яким чином прийдуть лідери інших країн за стіл переговорів в Нормандські форматі, чи будуть вони відстоювати інтереси України, чи кожен буде відстоювати свої інтереси — я не можу сказати. Всі чогось хочуть. Але це наша територія і наша земля. І ми тут праві на 100%. Нормандський формат — це не бізнес-кейс. Лідери європейських країн тримаються, я в це вірю.
16:38 Сьома група журналістів закінчила роботу. Чергова перерва у прес-марафоні.
16:37 Про те, чи можна включити політв'язнів у переговорний процес з Росією: У гуманітарну підгрупу в Мінську — так.
16:32 Про губернатора Миколаєва: Я з ним буду розбиратися. Хочу отримати пояснення з приводу того, чому він залишив всіх заступників, які були раніше.
16:26 Про сайт Миротворець: Одного разу навіть мою дружину записали в Миротворець, ви ж розумієте моє ставлення. Я як президент не можу відкривати або закривати сайти. Я не знаю, хто є власником сайту Миротворець, впевнений, що це не Антон Геращенко.
16:23 Найголовніше розчарування за час президентства люди, які займаються політикою. Краще брати людей не з політики, хоча вони можуть робити помилки.
16:20 Про 7 днів без пострілів для розведення сил на Донбасі: Це зазначено у Мінському процесі. Ми не можемо розведення робити, поки йдуть постріли.
16:17 Про повернення ПриватБанку: Ми повинні боротися за те, щоб не віддати жодну копійку колишнім власникам.
16:15 Я б дуже не хотів, щоб конфлікт був заморожений — я не хотів би Придністров'я, а саме так все йде зараз, з тією різницею, що лунають постріли.
16:12 Заявив, що не чув навіть натяку на обмін миру на Донбасі на відмову від Криму. «Мені здається, що неправильно, що питання Криму не на першому плані, тому що з Криму все почалося».
16:07 Про зустріч Єрмака та Джуліані: Він сказав, що ми готові зустрічатися, але на офіційному рівні - президент повинен зустрічатись з президентом.
16:03 Про шкідливі викиди у Запоріжжі: Треба посилювати перевірки, але тоді нас будуть звинувачувати в тому, що ми тиснемо на правоохоронні органи, а вони тиснуть на бізнес. Ми повинні вирішити питання як з Арсел Міттал.
16:02 Зеленський розповів, що проблема постачання води у Крим не обговорюється.
15:50 Інвестор видавничого дому Медіа-ДК Томаш Фіала відповів на критику Володимира Зеленського. Він зазначив, що Зеленський — вже третій президент, якому не подобається його публічна позиція і «позиція НВ, на редакційну політику якого я не впливаю і не хочу впливати».
«Ваші попередники також віддавали перевагу лише позитивним коментарям у свій бік і погано ставилися до конструктивного фідбеку від бізнесу. Вони не бажали бачити недоліки роботи своєї команди і чути про це. До чого це призвело, ми бачили: один поїхав із країни, другий з тріском програв вибори», — зазначив Фіала.
Він звернув увагу на те, що Зеленський озвучив два моменти, які його не влаштовують у ньому особисто: громадянство і те, як він веде бізнес.
«Почну з громадянства. Вам не подобається, що українським медіа володіє громадянин Чехії. Але дозвольте зауважити, що ні в Україні, ні в Євросоюзі, куди ми разом з Вами рухаємося, обмежень на володіння медіа немає. Таке обмеження є в Росії, Путін ввів його у 2016 р. і змусив таким чином, наприклад, Financial Times і Wall Street Journal продати свої частки у Ведомостях місцевим інвесторам. В результаті цієї заборони ресурс втратив незалежність, якість матеріалу і читачів. Якщо Ви вирішите, що Україні варто наслідувати цей приклад, то я не буду продавати НВ українським олігархам за гроші, вкрадені з бюджету, а віддам безкоштовно колективу, щоб НВ залишилося таким самим незалежним і якісним як зараз» , — заявив інвестор НВ.
Фіала також запевнив, що жоден актив зі створеної ним з нуля у 2000 році компанії Dragon Capital не був куплений у Януковича або його оточення.
«Я живу в Україні вже 23 роки з паспортом громадянина Чехії, де я народився. Паспорт у мене є один і залишиться один, чеський. Радий, що багато українців у такому ж статусі спокійно живуть, займаються бізнесом і інвестують в Чехії та інших країнах Євросоюзу. Хочу побажати Вам успіхів на посту Президента. Ми зацікавлені в тому, щоб у Вас вийшло реалізувати озвучені Вами 2 вересня плани, і будемо їх підтримувати. Сподіваємося, що і в прийнятті рішень, і в озвучуванні висновків Ви будете покладатися на правду», — підсумував Фіала.
15:44 Заступник голови ОП Кирило Тимошенко про те, чому прес-манафон президента був організований на Kyiv Food Market.
15:35 У перерві Зеленський спілкується з невідомим чоловіком, який вимагає «зупинити гей-пропаганду Сороса в Україні».

15:32 Шоста група журналістів закінчила роботу. Почалася перерва.
15:28: Про Єрмака: він мав стати віце-прем'єром з питань окупованих територій. Але я розумів, що ми будемо повертати полонених і я розумів, що може бути неправильно, якщо міністр буде цим займатись.
Про Пристайка: У нього велике міністерства, він керує десятками посольств, але коли ми вирішуємо питання війни — це дуже багато різних питань.
15:25 Про кандидатуру Ткаченка на посаду голови КМДА: Розглядається, поки більше нікого іншого не бачив. Є ще два кандидати, у одного питання з доброчесністю, тому цю кандидатуру не розглядаю.
15:19 Про «групу Дубинського-Коломойського» в Слузі народу: З 37 законів тільки за два не проголосували. Немає ніякого впливу олігархів на Слугу народу. Є депутати з інших партій, які хочуть розколу у Слузі народу. Я не можу назвати хто. Зранку ці люди приходять в Раду і пишуть їм смс: «Завтра вашу тещу посадять». Вони користуються недосвідченістю депутатів. Вони кажуть їм — ти молодий, а я юрист, повір, за цей закон не можна голосувати. За закони про прослуховування і Закон про незаконне збагачення проголосують. Уявіть, як складно їм голосувати, коли ніхто, крім них, не голосує.
15:07 Про земельну реформу: У мене було багато зустрічей щодо земельної реформи. Я зустрівся з фермерами. 73 або 72% проти того, щоб зняти мораторій, а 80% за те, щоб мати землю у власності. Українці, які володіють землею і працюють на ній, повинні отримати пільги. Ми повинні якийсь час продавати землю лише українцям. На другому етапі через кілька років можна продавати землю іноземним компаніям, які будуть на ній працювати і давати роботу українцям. Залишилося тільки одне — як врегулювати питання з іноземцями, які зараз орендують землю і працюють на ній. До 1 грудня ми повинні встигнути.
15:05 Це не популізм, а допомога людям. Приходьте, сядьте замість мене на один день і вирішуйте всі питання.
15:03 Заявив, що не займається популізмом, і перерахував свої досягнення.
14:55 Про Труханова: Я з ним зустрічався і говорив про проблеми в місті. Він називав якійсь прізвища, говорив, що йому не дають працювати. Я не можу оцінювати його слова. Він казав, що те, що він переслідує громадськість, так тільки кажуть. Він скаржився на цього хлопця — Стерненка, що він вбив людину. Там ситуація складна, неправильна, непроста. Як її змінити. Ми займаємось перезавантаженням поліції в Одеській області. Там є клани, кримінальні кейси, їх розглядають. Ми з Трухановим не друзі, я не маю з ним жодних стосунків. Ми робили фестиваль в Одесі, мерія підтримувала. Я хотів би, щоб він змінив підхід до Одеси, щоб Одесу почистили від криміналитету. Якщо ні - будемо всіх міняти. Я не думаю, що щось зміниться, все буде залежати від місцевих виборів. Якщо одесити хочуть іншого меру, вони мають його обрати.
14:51 Розповідає американському журналісту, що досі не знає деталей у справі Burisma, але хоче дізнатися. Не може відповісти на питання, чи порушував Хантер Байден закон.
14:48 Говорить, что стосунки України та Польщі дуже хороші, це важливо і історія не повинна їм заважати.
13:46 Вітає польського журналіста з отриманням Нобелівської премії з літератури Ольгою Токарчук
13:36 П’ята група журналістів встала з-за столу і продовжує спілкуватися з президентом. Почалася перерва перед шостою групою журналістів.
14:32 Відволікся від спілкування з журналістами на жінок, які спробували прорватися до місця проведення прес-марафону. Запевняє, що їх питання вирішать.
14:30 Через Північний потік-2 Росія нам зможе викрутити руки.
14:28 Відмовився відповідати на запитання про призначення родичів «кварталівців» на держпосади.
14:25 Про те, що формула Штайнмайєра може призвести до громадянської війни: Я так не вважаю. Якщо це питання підігрівати, може бути все що завгодно.
14:22 До чого призведе публікація розмов з Путиним? Чи буде у мене можливість зустрітися з Путіним — ні. Чи буде у мене можливість повернути полонених — ніколи. Я не буду нічого опубліковувати, тому що це нашкодить процесу повернення людей і припинення війни.
14:20 Про те, чи готовий опублікувати стенограми своїх переговорів щодо Донбасу: Я не готовий публікувати свої розмови, я не займаюся піаром. У мене немає намірів порушувати червоні лінії, але я не повинен показувати свої розмови з лідерами будь-яких країн.
14:14 Про зв’язок розслідування справи Burisma і поїздки в США для зустрічі з Трампом у переписці Єрмака: Я так не вважаю (що цей зв’язок є - ред.).
14:08 Про те, чи втручалися українці в американські вибори в США: Я не знаю, мені потрібні докази втручання України, щоб відповісти на це питання.
Про те, чи є підстави для розслідування: Імовірно є. Україна повинна це розслідувати, але поки що результату я не бачив.
14:05 Про те, чи може пообіцяти, що збільшення фінансування Офісу президента, зафіксоване в проекті бюджету, не відбудеться: Так.
14:01 Про корупцію на митниці - це питання до Максима Нефьодова. Потрібно звільнити старих митників. Правоохоронні органи роблять все, що можуть. Якщо Нефьодов не впорається, то це буде моє запитання до прем'єр-міністра.
13:59 Заявив, що його команда не має відношення до справ проти Порошенка, ініційованих Портновим.
13:56 Про вплив Портнова на українське правосуддя: Скажіть, яким чином. З Портновим не спілкуюся, бачив випадково і давно. Наполягає на тому, щоб назвали хоча б один випадок впливу на правосуддя.
13:52 На питання про можливі політичні мотиви кримінальних справ, які зараз відкривають, Зеленський говорить, що справи проти Жеваго, Микита і Пашинського не розпочаті через політичні мотиви.
13:37 Четверта група журналістів закінчила роботу. У марафоні перерва для підготовки до інтерв'ю з п’ятої групою журналістів.
13:31 Про початок розколу в партії Слуга народа: «Я не хочу ламати цю партію. Вони знають моє відношення: якщо вони почнуть їсти одне одного — я їх розпущу, це факт. Позиція пана Дубінського [критика МВФ] - це його особиста позиція, це точно не проблема партії Слуга народа», — заявив президент. Він також нагадав, що саме на уряді лежить відповідальність за продовження співпраці з МВФ.
13:28 Про Нідерланди, Цемаха та МH17: «Вчора до мене прилітав глава МЗС Нідерландів. Говорили про Цемаха, про все говорили. Вони розуміють, чому у мене було таке рішення [обміняти Цемаха на українських бранців]. Ми надали їм можливість для будь-яких слідчих дій».
13:20 Про критику Меркель, Макрона та Європи в розмові з Трампом: «Я не хотів нікого образити. Я сказав, що думаю».
Зеленський також нагадав, що напередодні прес-марафону, 9 жовтня, говорив по телефону з Меркель і цього питання вони навіть не торкалися, бо мають «прекрасні відносини».
13:08 Американські журналісти знову запитують Зеленського про розмову з Трампом — та його репліку про нового главу ГПУ як «100% мою людину».
Зеленський пояснив, що мав на увазі: мовляв, новий генпрокурор представлятиме нову команду і відкритий для співпраці з американським колегою щодо будь-яких справ, а не лише по Burisma.
«Я не відчував тиск і вплив [з боку президента]» — вкотре заявив Зеленський.
«Ми не обслуговуючий персонал політики США. Ми не обираємо ту чи іншу сторону в цьому питанні», — зазначив він.
13:02 Головний редактор НВ Віталій Сич відповів на критику Зеленського, яка прозвучала на адресу нашого видання і його власника Томаша Фіали через його чеське громадянство.
«Я розумію, що неприємно читати і слухати про себе критику. Але це невід'ємна частина роботи президента в будь-якій демократичній країні, — нагадав Сич. — Багато в чому завдяки свободі слова і нещадній критиці попереднього президента Петра Порошенка і його оточення — в тому числі і нами — Зеленський власне і став президентом з результатом в 73%».
«Мені здається, президент Зеленський рано почав нервувати і нападати на медіа. Адже він працює президентом всього пару місяців. Попереду ще чотири непростих роки», — вважає головний редактор НВ.
12:53 Про історію з «відставкою» Богдана та відставку Данилюка: «Він [Богдан] не написав заяву, щоб підколоти суспільство. До речі, заява пана Данилюка у мене теж була. Я з повагою до нього ставився, і напевне він очікував від мене, що я її не підпишу. Всередині команди є непорозуміння. Але мене дістала гра, що я їх не підписую — ти вибач, він тобі наступив на ногу. Я не згоден з паном Данилюком, що він пішов через ПриватБанк. Я завжди ставився до нього дуже добре — краще ніж будь-яка людина з моєї команди могла до нього ставитися. Саша хотів бути прем'єр-міністром України. Я сказав чесно: я обрав іншу людину. І складні відносини з Богданом — це теж зіграло свою роль».
12:45 Журналіст Роман Скрипін запитав, чому Зеленський не оголошує воєнний стан, щоб юридично зафіксувати ситуацію війни з РФ.
«Тоді ми повинні війною йти на Крим, хоча наша армія не готова, а я як президент не готовий втрачати наших людей, — відповів президент. — Я йшов як президент миру».
«Я хочу спробувати завдяки Мінську і нормандському формату знайти варіанти», — додав Зеленський.
12:40 У марафоні знову невелика перерва — Зеленський готується до розмови з четвертою групою журналістів
12:30 Про конфлікт Мендель з Андрушком та журналістами: «Мені здається, він веде себе не зовсім коректно. Так не повинен поводитися чоловік стосовно жінки, дівчини. Він здоровий хлопець — він нападає, він стрибає. Я охоронцям завжди з ним кричав — хлопці, відійдіть. Тому що він зашибе їх просто», — заявив президент.
«Потрібно завжди мати якусь хоч етику, хоч трошечки. Я вважаю, що він дуже часто поводився неетично, — зазначив президент. — Юля, звичайно ж, як прес-секретар, не мала права так реагувати. Але є емоційне виснаження […]. Будь-яку людину можна довести до цієї ситуації. Вона вже не витримала як людина».
12:23 Про альтернативу формулі Штайнмайєра: «Якщо в нормандському форматі я відчую, що діалогу не буде, діла не буде — я відверто про це скажу. […] Якщо йдеться про те, що ми не зможемо контролювати ані вибори, ані наш кордон — я повернуся до вас і ми при цій владі не будемо ніколи йти по цьому варіанту [формула Штайнмайєра] і будемо шукати інші», — заявив Зеленський.
12:11 Про формулу Штайнмайєра: «Впровадження формули не відбулося. Вона набирає чинності лише тоді, коли набирає чинності закон про особливий статус — а він набирає чинності навіть не після того, як його прийме ВР, а лише коли його підпише президент».
«Інакше разом зі мною на шпагат буде сідати все суспільство», — заявив він.
«Я хочу бути не в розтяжці, я хочу бути нормальним сильним президентом. Не треба мене послаблювати», — прокоментував Зеленський акції протесту проти формули Штайнмайєра.

12:05 Президент коментує зауваження до своїх передвиборчих обіцянок — оновити владу (хоча Аваков залишився головою МВС) та подолати вплив олігархів (хоча є застереження щодо нинішнього впливу Коломойського).
Зеленський нагадав, що в Кабміні залишилося лише два міністри попереднього уряду — Маркарова та Аваков, причому останній працює «на випробувальному терміні».
Про Коломойського в своїй відповіді президент не згадав.
11:55 Зеленський відповідає на серію запитань про ветеранів.
Він заявив, що має намір переконувати та говорити з тими, хто виступає проти нинішньої стратегії Банкової у питанні відносин з Росією та вирішення конфлікту на Донбасі.
Зеленський заявив, що нещодавно збирав у себе представників ветеранських організацій, включаючи Нацкорпус, і пояснив, чому не може озвучувати абсолютно всі плани щодо розведення військ та військових кроків України. За словами президента, він хоче мати «козирі» та переваги у перемовинах з Москвою.
«Повністю розказати всі наші плани — це не перевага, це програш», — наголосив Зеленський.
Він також пообіцяв зберегти пільги для ветеранів і вирішити житлове питання.
11:48 На запитання про миротворців на Донбасі Зеленський повторив свою позицію, що вважає можливою розміщення такої місії лише на кордоні РФ і України.
11:43 Запитання про червоні лінії - та чому політика РФ має змінитися зараз, якщо конфлікт на Донбасі не вдавалося вирішити в останні роки.
«Я думаю, є шанс, що і російська сторона втомлена від цього процесу», — каже Зеленський.
Він також висловив сподівання, що Москва та бойовики також зрозуміли, що Україна не піде на поступки та не відмовиться від своїх територій.
«Зараз дуже великий відсоток людей в РФ розуміє - бо вони знали мене не як політика — що ця історія [нагнітання пропаганди та стереотипів щодо України] зі мною не працює», — вважає президент.
Він заявив, що готовий до будь-яких форматів переговорів з РФ.
11:35 Ставити запитання Зеленському готується вже третя група журналістів


11:28 Прозвучало запитання про кримських татар, ув’язнених Росією.
«Ніхто ніколи не забуде жодної людини, яка перебуває в полоні», — заявив Зеленський.
Він також заявив, що нині влада веде комунікацію про трьох списках полонених — тих, яки Росія затримала в Криму, тих, яких визнано в’язнями в ОРДЛО та тих, полон яких ані РФ, ані ОРДЛО не визнають (найважче питання, за словами Зеленського).
«Російська сторона декларує, що без нормандського формату ми не дійдемо до цього питання», — додав Зеленський про рішення по полонених.
11:20 Американські журналісти запитали, як Україна має намір поводити себе у відносинах зі США після того, як стала центром скандалу.
«Я не хочу ніяким чином втручатися у вибори США і не буде цього робити. Обирайте свого президента самі», — заявив Зеленський.
При цьому він заявив, що Київ розраховує на підтримку США і Трампа і докладе всіх зусиль, щоб президент США відвідав Україну.

11:13 Зеленського запитали про кадрову політику нової влади — чому призначення часто здійснюється за принципом довіри, а не професіоналізму.
Зокрема, журналіст Ліги нагадав, що голова оборонного комітету Ради (Олександр Завітневич) є чоловіком однокласниці Зеленського, але не ходить на засідання парламенту та комітету.
«Він професійна людина, я його знаю дуже багато років», — заявив президент. Він також повідомив, що Завітневич переніс інфаркт, тому пропустив засідання ВР.
11:05 Зеленського запитали про те, якою буде політика України щодо можливої амністії бойовикам і мовна політика на окупованих територіях після їх можливого повернення.
За словами президента, ці питання будуть обговорювати в нормандському форматі - як і тема повернення Криму.
11:00 Кореспондент НВ Іван Верстюк попросив Зеленського роз’яснити політику нової влади щодо ФОПів.
Перш ніж відповідати, президент зав’язав дискусію про те, що НВ належить компанії Dragon Capital, власником якої є Томаш Фіала. Зеленський висловив думку, що медіа в Україні повинні належати лише громадянам України (Фіала — громадянин Чехії).
10:55 Питання про ризик повернення ПриватБанку Коломойському.
«У питанні ПриватБанку я буду захищати інтереси України», — каже у відповідь Зеленський. Він нагадав, що не має права впливати на суди.
10:52 За стіл до президента села друга група журналістів, у бесіді невелика пауза на фотосесію.
10:46 Зеленський відповідає на запитання про формулу Штайнмайєра та протести, які вона викликала.
Він визнав, що Офіс президента недостатньо добре пояснив населенню позицію України і це було помилкою. Однак саме узгодження формули не є помилкою, бо Україна прагне закінчити війну, заявив президент.
Він також розкритикував Порошенка за підбурювання протестних настроїв.
«Порошенко забуває, що він вже не президент, він в це не вірить. Він думає, що може бути лідером нового Майдану», — заявив Зеленський.
10:35 Президента попросили прокоментувати затримку із проведенням зустрічі в нормандському форматі.
Відтермінування дати дійсно залежало від російської сторони, пояснив Зеленський — РФ відмовилася проводити зустріч 16 вересня, «бо ця дата в них зайнята — так вони мені сказали».
Однак Україна наполягає, що ці перемовини є надзвичайно важливими.
«Нам потрібно дивитися одне одному в очі і зрозуміти, хто чого хоче, пояснив він необхідність такої зустрічі. — Ця зустріч повинна бути, якщо ми хочемо закінчити війну».
Зеленський заявив, що він має кілька варіантів дати такої зустрічі і намагається її пришвидшити. Бо, коли його запитують, чому він поспішає, то у відповідь Зеленський нагадує, що щодня в Україні гине кілька військових.
10:28 Зеленського запитали про резонансні кримінальні справи і обіцяні «посадки».
У відповідь він каже, що не може впливати на правоохоронні органи, але кожні два тижні збирає наради з правоохоронцями, під час яких ставить питання про необхідність розслідування гучних справ.
«Пішло очищення, пішло потрошечки працювати», — заявив президент.
До 1 листопада, за його словами, має бути продемонстровано результат за кількома гучними справами.
10:22 «Зі зброєю, з Burisma це ніяк не пов’язано», — каже Зеленський про свою телефонную розмову с президентом США.
За його словами, у ній питаня щодо блокування військової допомоги Україні не піднімалося. Зеленський заявив, що планував порушити його у Польщі 1 вересня, де очікував на зустріч з Трампом. Однак замість нього у Варшаву приїхав віце-президент Майк Пенс, тому цю проблему Зеленський обговорив з Пенсом.
«Шантажу не було, бо це [військова допомога] не було предметом розмови», — заявив президент України.
10:18 Прозвучала серія запитань про скандальний дзвінок Трампа Зеленському.
Президент заявив, що дзвінок не міг вплинути на відносини з Україною. Його метою було лише домогтися зустрічі із Трампом, каже Зеленський: «Я хотів затягнути його в Україну».
10:12 Президент також зазначив, що Україна працює над поверненням мовлення українських каналів на окупованій території Донбасу.
За його словами, це питання піднімається і в переговорах з міжнародними партнерами України.
Поки ж Зеленський назвав найкращим засобом комунікації КПП на лінії розмежування. Мовляв, люди, які їх перетинають і приносять інформацію з підконтрольних частин України — це «живе телебачення».
10:08 Зеленський відповідає, що кожного разу, коли звертається до українців — звертається одночасно і до цивільного населення Донбасу.
«Це цивільні люди, вони ніколи не воювали», — говорить він про переселенців у тому числі.
«Вся та частина людей, яка живе там і відчуває себе українцями — вони повинні знати, що ми їх повернемо разом з територіями. Це наш план А», — каже президент. Планом Б він назвав варіант, коли повернення територій затягнеться, але «тоді пріоритетом все одно будуть люди», заявив Зеленський, додавши, що в такому випадку Україна має забезпечити їх роботою над підконтрольній території.
10:05 Перше питання — від Новин Донбасу. Президента запитують, що б він сказав жителям Донецька і Луганська, які бояться повернення України.
10:03 Зеленський прийшов до журналістів і сіл спілкуватися з першою групою кореспондентів.

09:50 Обстановка дуже неформальна, розповідає журналіст НВ Іван Верстюк. На столах — кава і круасани з сиром і шинкою. Перша група журналістів (їх склад формували в ОП) вже готується розмовляти з Володимиром Зеленським.


09:47 Голвними відвідувачами київського фудмаркету, схоже, сьогодні будуть десятки журналістів — саме вони зараз заповнюють простір усередині будівлі колишнього заводу Арсенал.

09:36 Біля будівлі Kyiv Food Market вже збираються журналісти. На вході встановлено рамки безпеки.
Крім того, як повідомляє з місця кореспондент НВ Іван Верстюк, поблизу будівлі зібралося кілька протестувальників — частина з них представляють ВО Свобода і пропнують свої варіанти запитань Зеленському, ще кілька осіб протестують проти влади Києва і Дніпра.




09:20 Увечері 9 жовтня кілька журналістів повідомили, що їм відмовили в акредитації на прес-марафон, хоча заявки було подано вчасно. Серед таких представників ЗМІ виявилися журналіст Цензор.нет Євген Кузьменко, кореспондент BIHUS.info Данило Мокрик, а також головний редактор проекту Ісландія Сергій Гришин.
Зокрема Кузьменко розповів, що йому спочатку відмовили «у зв’язку з таймінгом». Однак після того, як журналіст розповів про це в соцмережі Facebook, його акредитацію все ж підтвердили.
У свою чергу, Юлія Мендель уточнила, що «не потрапили в список, тільки якщо надавали більше людей від редакції, ніж ми просили, якщо не було посвідчення журналіста, якщо написали після закінчення терміну акредитації, якщо ЗМІ не зареєстровані».
09:02 Раніше співвласник Kyiv Food Market Алекс Купер заявив, що всі точки продажів усередині ринку будуть працювати в звичайному режимі, незважаючи на проведення першої великої прес-конференції президента Зеленського.
08:50 Понад 300 журналістів візьмуть участь у першому прес-марафоні президента — про це напередодні пізно ввечері повідомила Юлія Мендель, прес-секретар Володимира Зеленського.
За її словами, «за найскромнішими підрахунками, марафон може тривати 10 годин».