Усі підсумки саміту Україна-ЄС: Зеленський не почув гарантій членства, підписано угоду про відкрите небо, РФ засудили в підсумковій заяві
У вівторок, 12 жовтня, в Києві відбувся 23-й саміт Україна-ЄС. У ньому взяли участь президент України Володимир Зеленський, президент Європейської ради Шарль Мішель і голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Саміт був покликаний визначити подальші орієнтири для співпраці України з ЄС.
Такі орієнтири зафіксовано у підсумковій заяві, яку Зеленський, Мішель та фон дер Ляєн підписали за результатами саміту. Цей розлогий документ готувався заздалегідь та містить 25 пунктів. У ньому немає конкретних термінів щодо перспектив членства України в ЄС, натомість є такі головні тези:
- ЄС визнає «європейські прагнення України та вітає її європейський вибір»;
- наступний крок — поступова економічна інтеграція України до внутрішнього ринку ЄС та зміцнення політичної асоціації, для чого Київ і Брюссель «домовилися у повній мірі використовувати потенціал Угоди про асоціацію та підкреслили взаємні зобов’язання для досягнення цієї мети»;
- Брюссель відзначив «значний прогрес, досягнутий Україною у процесі реформування», Київ погодився з необхідністю подальших реформ (пріоритети — судова реформа та незалежність антикорупційних і правоохоронних органів);
- ЄС підтвердив невизнання анексії Криму та підтримав реалізацію положень спільної декларації Кримської платформи;
- Брюссель засудив «очевидне порушення суверенітету та територіальної цілісності України», відзначив «конструктивний підхід України у Нормандському форматі та Тристоронній контактній групі», натомість Росію закликали «діяти конструктивно та брати сумлінну участь у переговорах в рамках цих форматів для вирішення конфлікту» на Донбасі;
- у заяві підкреслено «відповідальність Росії як сторони конфлікту на Донбасі»;
- про загрозу безвізому режиму не йдеться: визнано його «успішне застосування», а також підтримано відновлення необов’язкових (туристичних) подорожей з України до ЄС, які були призупинені у зв’язку з епідемією COVID-19.
Україна і ЄС підписали угоду про спільний авіаційний простір
Крім того, під час саміту в Києві було підписано низку угод, які стосуються практичних аспектів євроінтеграції України:
- історична угода про «відкрите небо» (про спільний авіаційний простір між Україною та ЄС), на ухвалення якої Україна чекала багато років: вона почне діяти негайно, європейські та українські авіалінії зможуть літати між будь-якими аеропортами в ЄС та Україні без жодних обмежень, очікується зниження тарифів та більша доступність українського ринку для авіаперевізників-лоукостерів;
- угода про участь України у європейській програмі фінансування досліджень та інновацій Horizon Europe (семирічна науково-дослідницька програма ЄС з фінансуванням близько 100 млрд євро, кошти виділяються на дослідження та інновації у 2021—2027 роках, мета програми — вирішення глобальних проблем та сприяння промисловій модернізації);
- угода про участь України програмі Creative Europe (розвиток сектора культурних і креативних індустрій у країнах Європи, посилення конкурентоспроможності європейської аудіовізуальної продукції, а також просування і захисту культурної та мовної різноманітності).
Володимир Зеленський, Шарль Мішель та Урсула фон дер Ляєн також провели брифінг за підсумками саміту, серед найважливіших їхніх заяв були такі:
- під час закритої частини саміту Зеленський справді порушував питання про чітку перспективу членства в ЄС для України. «Де той фініш і чи є фініш? Мені здається, що цей сигнал повинен отримати кожен українець — про те, що попереду буде остаточний важливий результат», — так президент України переказав журналістам суть своїх запитань до чиновників ЄС;
- Урсула фон дер Ляєн та Шарль Мішель утрималися від конкретних обіцянок щодо термінів та гарантій членства України;
- угоду про «промисловий безвіз» Київ розраховує підписати на наступному саміті Україна-ЄС, заявив Зеленський;
- ЄС шукає способи допомогти Україні забезпечити необхідні обсяги поставок газу взимку 2021/2022 та на майбутнє, а також способи гарантувати збереження статусу транзитера за Україною, заявила фон дер Ляєн.

НВ слідкував за найважливішими подіями саміту Україна-ЄС 12 жовтня в режимі онлайн.
13:25 Оприлюднено текст підсумкової заяви саміту Україна-ЄС
Українську версію заяви опублікував Офіс президента України. Її головні тези:
- Київ і Брюссель підтверджують «незмінну відданість зміцненню політичної асоціації та економічної інтеграції України з ЄС на основі Угоди про асоціацію та передбаченої нею поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі»;
- ЄС визнає «європейські прагнення України та вітає її європейський вибір», як це закріплено в Угоді про асоціацію — саме її «ефективна імплементація» має привести до «подальшої поступової економічної інтеграції України до внутрішнього ринку ЄС»;
- Брюссель відзначив «значний прогрес, досягнутий Україною у процесі реформування», Київ погодився «з необхідністю подальшого посилення цих зусиль» (серед реформ, на яких акцентує ЄС — «історичне відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні», «всебічне та послідовне впровадження судової реформи, що залишається життєво важливим для зміцнення стійкості України та її майбутнього успіху», «відновлення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування майна»).
- ЄС закликає Україну до «подальших зусиль задля забезпечення незалежного та ефективного функціонування антикорупційних та правоохоронних органів, у тому числі шляхом деполітизованого процесу добору на керівні посади». Водноч ЄС «привітав зусилля України» її відданість боротьбі з впливом приватних інтересів («деолігархізація»), у тому числі шляхом прийняття відповідного закону;
- Україна та ЄС «рішуче засуджують очевидне порушення суверенітету та територіальної цілісності України внаслідок агресії російських збройних сил, починаючи з лютого 2014 року».
- ЄС не визнає та продовжуватиме засуджувати незаконну анексію Криму, посилення мілітаризації півострова, серйозне погіршення там ситуації з правами людини, а також проведення виборів до Державної Думи РФ. Київ та Брюссель закликали до «негайного звільнення всіх незаконно утримуваних та ув’язнених осіб на Кримському півострові та в Росії, включаючи кримськотатарських активістів»;
- ЄС вітає започаткування Кримської платформи, а також підтримує реалізацію положень її спільної декларації;
- підкреслено «відповідальність Росії як сторони конфлікту на Донбасі» — у контексті важливості «повного впровадження заходів, про які було домовлено під час Нормандського саміту в Парижі в грудні 2019 року, а також повного виконання Мінських домовленостей». У заяві названо «конструктивним підхід України у Нормандському форматі та Тристоронній контактній групі», натомість Росію закликали «діяти конструктивно та брати сумлінну участь у переговорах в рамках цих форматів для вирішення конфлікту»;
- Європейські держави готові надавати Україні вакцини проти COVID-19 в рамках механізму COVAX: «Пакет допомоги обсягом 190 мільйонів євро та програма макрофінансової допомоги у розмірі 1,2 мільярда євро, які ЄС мобілізував для України з метою подолання пандемії COVID-19 та її соціально-економічних наслідків, значно перевищують обсяги допомоги від ЄС будь-якому іншому партнерові», — йдеться в заяві.
13:05 Зима 2021/2022: ЄС шукає способи допомогти Україні забезпечити необхідні обсяги поставок газу
Єврокомісія разом з українськими експертами вивчає різні сценарії, щоб забезпечити достатні поставки газу для України, заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
«Інша тема, в якій ми підтримуємо Україну повністю — це енергетична безпека. Я розумію стурбованість України щодо поставок газу, з огляду на набагато менші поставки газу від Газпрому. Це тема не тільки на цю зиму, але також на наступні зими, і тому Єврокомісія разом з українськими експертами вивчає зараз різні сценарії, щоб забезпечити достатні поставки для України», — сказала фон дер Ляєн.
12:54 Україна має залишитися країною-транзитером газу — глава Єврокомісії
«Для Єврокомісії очевидно і незмінно, що Україна є і повинна залишитися країною транзиту газу [після запуску газопроводу Північний потік-2]», — сказала на брифінгу Урсула фон дер Ляєн, голова Єврокомісії.
Вона також нагадала, що до Північного потоку-2 «має повністю застосовуватися» третій енергопакет ЄС (стосується обмеження монополії постачальників газу та електрики, які блокують постачання конкуруючих компаній за рахунок володіння мережами доставки до споживачів, наприклад газопроводами).
«До санкційного списку мають потрапити всі, хто брав участь в організації та проведенні виборів до Держдуми РФ в окупованому Криму, місті Севастополь і тимчасово окупованих територіях України на Донбасі», — заявив Зеленський.
Крім того, він наполягає, що не повинні залишитися без уваги й систематичні порушення прав людини у незаконно анексованому Криму.
12:42 У заяві за підсумками саміту ЄС і Україна визнають Росію стороною конфлікту на Донбасі - Зеленський
«У мене вчора була розмова з федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель і президентом Французької Республіки Еммануелем Макроном, і однією з ключових тем саміту була координація кроків України та ЄС для досягнення миру на сході нашої країни. Разом з ЄС ми єдині в тому, що відповідальність за відсутність прогресу в мирному врегулюванні на Донбасі повною мірою лежить на РФ, яка, без сумніву, є стороною конфлікту, що буде сьогодні зафіксовано в спільній заяві», — сказав Зеленський.
Своєю чергою, Урсула фон дер Ляєн на брифінгу закликала Росію прийняти на себе відповідальність за врегулювання конфлікту на Донбасі.
12:37 Зеленський прокоментував дискусію з єврочиновниками про чітку перспективу членства в ЄС для України: «Де той фініш і чи є фініш? Мені здається, що цей сигнал повинен отримати кожен українець — про те, що попереду буде остаточний важливий результат», — заявив президент України, відповідаючи на запитання журналістів про те, чи підіймав він цю тему під час переговорів на саміті за зачиненими дверима. Далі він надав слово Шарлю Мішеля та Урсулі фон дер Ляєн.
Фон дер Ляєн озвучила три аспекти для досягнення цієї мети. «Той факт, що Україна є суверенною і незалежною, і вона здатна визначити власні політичні пріоритети — для нас дуже важливо. Є три аргументи. Це реформи, поступова економічна інтеграція та політична асоціація з ЄС. Важливо, що ми єдина європейська сім'я і ми працюємо разом» , — зазначила голова Єврокомісії, не назвавши конкретних термінів можливого членства України.
«Ми обговорили зближення України і ЄС. Аргументи дуже солідні, твердо висловлені. Ми домовилися, що потрібно мобілізувати дискусії в ЄС. В останні місяці видно це прискорення, яке дозволяє більше об'єднати наших людей», — заявив, своєю чергою, Шарль Мішель.
12:32 Зеленський: Київ розраховує підписати угоду про «промисловий безвіз» на наступному саміті Україна-ЄС
«Починаємо розмову (з ЄС) про оновлення митних тарифів і всеохоплюючу зону вільної торгівлі. Упевнений, що є рух до дуже важливої для України угоди про промисловий безвіз. Вже на наступному саміті Україна — ЄС ми прагнемо підписати цю угоду», — заявив Зеленський.
12:30 Шарль Мішель та Урсула фон дер Ляєн відзначили «позитивне лідерство» Зеленського на шляху реформ в Україні, але закликали до подальшого просування їх вперед
За словами фон дер Ляєн, саме це допоможе «вивести співпрацю України та ЄС на новий рівень».
12:21 «Ми засуджуємо анексію Криму, будьте впевнені, що ви маєте повну підтримку 27 країн ЄС щодо встановлення Кримської платформи» — Шарль Мішель
12:18 Зеленський заявив, що підсумкова угода саміту Україна-ЄС містить «потужні сигнали» про:
- підтримку інтеграції України в політичний та економічний простір ЄС;
- узгоджену позицію Києва та Брюселя про цілковиту відповідальність Росії за гальмування мирного процесу на Донбасі, як і за врегулювання конфлікту загалом;
- підтримку територіальної цілісності України.
12:12 ЄС виділив України другий транш макроекономічної допомоги у 600 млн євро — Зеленський
12:10 З промовою виступає Володимир Зеленський
Президент заявив, що Київ «дуже очікуємо сміливості і далекоглядності» від європейських партнерів у наданні Україні чітких перспектив членства в ЄС.
Він також подякував ЄС за визнання прогресуУкраїни у боротьбі з корупцією.
12:05 Київ і Брюсель підписали ще дві угоди: про участь України у європейській програмі фінансування досліджень та інновацій Horizon Europe, а також у програмі Creative Europe.
12:03 Україна та ЄС підписали угоду про відкрите небо — з українського боку свій підпис поставив голова Кабміну Денис Шмигаль
12:00 У Маріїнському палаці розпочинається офіційна церемонія підписання документів та пресконференція та підсумками саміту
11:36 «ЄС твердо підтримує суверенітет України» — Борель і Кулеба обговорили ситуацію на Донбасі
Високий представник Європейського Союзу із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель і міністр закордонних справ Дмитро Кулеба перед Самітом Україна-ЄС обговорили погіршення безпекової ситуації на сході нашої країни.
Про це повідомило у Твітері представництво ЄС в Україні.
«Цього ранку в Києві перед Самітом ЄС-Україна Жозеп Боррель обговорив із Дмитром Кулебою погіршення ситуації на сході України і виконання Мінських домовленостей. Європейський Союз твердо підтримує суверенітет і територіальну цілісність України», — йдеться у повідомленні.
11:21 У Парижі анонсували зустріч голів МЗС країн нормандського формату
Одночасно з самітом Україна-ЄС в Києві Єлисейський палац анонсував зустріч міністрів закордонних справ країн нормандського формату «в найближчі тижні».
Такої домовленості вдалося досягти за підсумками переговорів лідерів Франції та Німеччини Еммануеля Макрона й Ангели Меркель спочатку з президентом України Володимиром Зеленським, а потім з їхнім російським колегою Володимиром Путіним.
10:50 Президент Європейської ради Шарль Мішель заявив у Твіттер, що ЄС залишається «найближчим другом України», та висловив сподівання, що саміт у Києві «поглибить наше партнерство».
Він також нагадав, що з 2017 року українців здійснили понад 50 млн «безвізових» візитів до країн ЄС. Тому угода про відкрите небо між Україною та ЄС, яку мають підписати сьогодні в Києві, «відкриває ринок авіаперевізникам-лоукостерам та пропонує набагато більше можливостей для візитів», переконаний Мішель.
09:50 Фон дер Ляєн закликала Київ і Брюссель до «амбітної» співпраці
«ЄС і Україну пов’язують тісні та особливі зв’язки. Взаємовигідне партнерство, яке нам потрібно розвивати. Я хочу, щоб ми залишалися амбітними у наших відносинах. Давайте з’ясуємо, що ще ми можемо зробити разом», — написала фон дер Ляєн на своїй сторінці у Твіттер перед початком саміту в Києві.
09:45 У Маріїнському палаці розпочалося засідання 23-го Саміту Україна-ЄС.
Президент України Володимир Зеленський, голова Європейської ради Шарль Мішель і президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн поспілкувалися перед початком заходу у Маріїнському палаці, повідомляє пресслужба ОП.
За результатами саміту буде ухвалено спільну заяву, Зеленський, Мішель та фон дер Ляєн зроблять заяви для преси (орієнтовно об 11:35).
09:37 Саміт розпочинається, Зеленський привітав у Києві президента Європейської ради Шарля Мішеля та голову Європейської комісії Урсулу фон дер Ляєн.
«Упевнений, сьогоднішній діалог у межах XXIII Саміту Україна — ЄС буде плідним і ще більше сприятиме інтеграції України до європейської спільноти», — заявив президент України.
09:25 «Зеленський не приховує невдоволення». Що пишуть світові ЗМІ про саміт Україна-ЄС та спроби Києва домогтися права на членство
Напередодні саміту Україна-ЄС, який проходить сьогодні в Києві, чимало західних ЗМІ підкреслюють: президент України Володимир Зеленський «втрачає терпіння» і чекає від Брюсселя більш відчутної підтримки євроінтеграційних прагнень Києва. НВ зібрав витяги з цих матеріалів у своєму огляді.
08:18 Коли підпишуть документи?
На 11:25 заплановано церемонію підписання документів між Україною та ЄС.
Об 11:35 в Маріїнському палаці відбудеться зустріч президента України Володимира Зеленського, президента Європейської ради Шарля Мішеля і президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляйен з представниками ЗМІ.