«Треба було робити ще 1992 року». Військовий експерт відреагував на ініціативу Зеленського скасувати обовʼязковий призов
Президент України Володимир Зеленський пропонує скасувати обов’язковий призов на військову строкову службу з 1 січня 2024 року. Указ, опублікований на сайті Офісу президента, передбачає запровадження інтенсивної системи військової підготовки як можливої альтернативи строковій службі.
Директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь переконаний, що ці зміни варто було запроваджувати 30 років тому.
«У мене єдине слово — нарешті! Цю реформу треба було проводити з 1992 року, коли почалися перші присяги українській армії. Призов є пережитком радянського минулого. Той підхід, який зберігався в призові, передбачав репресивну систему призову, не дуже добрі для сучасного суспільства речі, як „ламання“ особистості. У сучасному світі радянський тип призову недоречний. Особливо — в Україні», — зазначив Самусь на Радіо НВ.
Скасування обов’язкового призову не позначиться на російсько-українській війні, переконаний військовий експерт.
«При новому підході служити мають всі. Кожен громадянин України має пройти базову військову підготовку [впродовж] двох місяців, дуже інтенсивно. Ті півтора року з фарбуванням трави і стройовою підготовкою, незрозуміло кому потрібною, і чищенням картоплі набагато менш ефективні, ніж два місяці, які будуть проведені за сучасною ізраїльською, американською чи британською системою підготовки до служби у війську», — вважає Самусь.
Під час засідання Верховної Ради 1 лютого, Зеленський підписав указ про зміцнення обороноздатності України та привабливість військової служби. Серед іншого, він передбачає збільшення чисельності ЗСУ за три роки на 100 тисяч та створення додаткових 20 бригад.
Раніше глава Міністерства оборони Олексій Резніков казав, що обговорює доречність скасування призову: «Я не хочу зараз давати своє бачення, у мене є відчуття, але я хочу його перевірити, проговоривши з експертами. Моя мрія, щоб за великим рахунком ми перейшли до професійної армії», — сказав він.
У листопаді 2019 року тодішній міністр оборони Андрій Загороднюк казав, що Україна має скасувати обов’язковий призов до армії. Пізніше в Міноборони уточнювали, що відмова від призову протягом найближчих років не планується, але розглядається в межах реформування армії.