Забезпечити голоси. Що передбачала виборча піраміда, яку викрила СБУ

21 лютого, 22:19
2475
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Забезпечити голоси. Що передбачала виборча піраміда, яку викрила СБУ - фото

EPA

Угруповання мало забезпечити необхідну кількість голосів на користь певного кандидата у президенти

СБУ викрила так звану виборчу піраміду, яка працювала у низці регіонів України і мала на меті забезпечити конкретному кандидату перемогу на виборах. Нею керував чинний народний депутат.

Про це на спеціальному брифінгу повідомив заступник голови СБУ Віктор Кононенко.

За його словами, у виборчих округах організатори планували створити угрупування, яке б мало забезпечити необхідну й наперед визначену кількість голосів на користь кандидата в президенти на всіх звичайних виборчих дільницях країни. Загалом мережа планувала залучити до своєї діяльності понад півмільйона осіб, додав представник СБУ.

Місцеві жителі повинні були забезпечити голосування на користь певного кандидата

"Реалізація проекту передбачала формування членами групи у виборчіх округах піраміди у вигляді – керівник сектору, "старший" виборчої дільниці, та "десяток". Тобто за щомісячну грошову винагороду найняті учасниками угруповання особи з числа місцевих жителів повинні були провести відповідну обробку та забезпечити голосування на користь конкретного кандидата визначеної кожному з них кількості виборців. Кожна з названих вище ланок отримувала, частина з листопаду 2018 року, частина з січня 2019 року, фінансування непередбачене жодним нормативним актом України, та передбачає вплив на результати виборів", – зауважив Кононенко.

Заступник голови СБУ прізвища депутата не назвав. Кононенко додав, що виявлений нардеп по суті є замовником цієї роботи. Проте, в матеріалах, які спецслужба демонструвала на відео помітно, що мова йде про народного депутата Руслана Богдана. Парламентар з таким же прізвищем, ім’ям та по батькові є у фракції Батьківщина.

За даними представника СБУ, до організації входять і відіграють провідну роль громадяни Російської Федерації та громадяни України, які "тривалий час співпрацюють з російськими структурами".

У значній частині регіонів країни правоохоронці провели більше 30 обшуків і  вилучили десятки тисяч доларів, розписки про виплату коштів та інші документи.

Схема роботи та суми

На підтвердження своїх слів СБУ опублікувала в YouTube відповідні аудіозаписи розмов, де окремі члени "виборчої піраміди" обговорюють суми для виплат, схему роботи, заходи безпеки та інше. подробиці – у сюжеті Радіо НВ.

Згідно інформації СБУ, за організацію штабів у регіонах відповідала особа на ім’я Владислав Ковалевський, Євген Матвійчук та Вартан Юмукян. Під час розмов вони обговорювали з невідомими, коли та як мають проводитися агітаційні хвилі, скільки коштів потрібно виплачувати агітаторам. Зокрема зауважувалося, що повинні були платити 500-700 гривень, а заплатили 300.

Один з невідомих просив за свою роботу гроші номіналом 500 гривень

Також Ковалевський інструктував невідомого, як потрібно поводитись, коли раптом їх схоплять і буде допит. Передусім він радив дзвонити адвокату та вивчити певні статті Конституції, які дозволять не свідчать проти родичів, і наполегливо просив знищити або закопати у лісі всю документацію, яка може підтвердити протиправну діяльність, зокрема на флешках.

В одній ситуації, яка б могла потенційно з ними статись, невідомі повинні діяти за планом "ноги в руки і тікай". Один з невідомих просив за свою роботу гроші номіналом 500 гривень. 

За матеріалами СБУ, розмір оплати роботи так званих "старших" виборчих дільниць складав 700 грн в листопаді-грудні, по 1,5 тисячі гривень – в січні-лютому, члени так званих "десяток" отримували по 500 грн у січні-лютому.

У березні-квітні "старші" повинні були отримати 2,5 тысяч грн щомісяця, а "десятки" – по 1 тисячі гривень. На підкуп виборців лише в Хмельницькій області планувалося витратити три мільйони гривень, додав Кононенко.

Обшуки співробітників Батьківщини

Керівник молодіжного осередку партії Батьківщина у Запорізькій області Віталій Рябцев повідомив у Facebook, що Держбюро розслідувань та СБУ проводять обшуки за місцем проживання співробітників штабу партії Батьківщина.

Він додав, під час обшуків вилучали не лише агітпродукцію Батьківщини, а й особисті речі й телефони співробітників штабу. 

СБУ та Держбюро проводять обшуки по всій країні, зокрема і у Запорізькій області за фактом створення злочинної організації, метою діяльності якої є масовий підкуп виборців та фальсифікація результатів виборів президента України.

Про це Радіо НВ повідомила речниця Генеральної прокуратури Лариса Сарган. Наразі правоохоронці вже вилучили готівкові кошти в іноземній та національній валюті, а також чорнові записи, які свідчать про злочинну діяльність згаданої групи. 

"Ми обшуки у партійних офісах не проводили, іншу інформацію я зараз надати не можу. Проводилися обшуки по всій території України. У штабах, партійних офісах не проводилися, і на цьому наголошував генеральний прокурор. Ми в офіси знаходити з обшуками не будемо", – зауважила Сарган.

В той же час представниця відмовилася коментувати, чи пов’язані вони якось з Всеукраїнським об’єднанням Батьківщина або Юлією Тимошенко. 

Виборчі піраміди – це міф

Народний депутат від фракції Батьківщина Олександр Кужель у коментарі Радіо НВ зазначила, що завдяки заявам СБУ діюча влада намагається тиснути на опонентів.

Ніхто таку технологію не використовує

За її словами, виборчі піраміди – це міф, і ніхто таку технологію не використовує. Кужель зазначила, що Батьківщина займається передвиборчою агітацією у законний спосіб.

"Я тут їжджу по Черкасам, і тут 13 бусів щоранку виїжджає, набиті грошима. Штабів немає у президента, а просто ходять і роздають. Це просто брудні технології самого президента. Ніякої піраміди у виборчій кампанії бути не може. Працюють агітатори, люди працюють в наметах, люди заповнюють анкети. Хто б говорив. Це після того, як всі екрани показали, як вони беруть паспортні дані. Соромно навіть слухати подібне", – наголосила Кужель.

Жорстка позиція МВС

Станом на сьогодні МВС зафіксувало понад 1600 звернень громадян про порушення виборчого законодавства. З них стосовно 74 порушено кримінальні провадження, а 30 – стосуються підкупу виборців. Про це в ефірі Радіо НВ повідомив радник глави МВС України Іван Варченко.

На цих виборах жорстко поставлено питання повної політичної нейтральності

За його словами, важливо, щоб ці вибори не стали способом з’ясування стосунків між різними політсилами із залученням усіх держінституцій. Саме тому МВС зайняло тверду позицію, додав Варченко.

"Міністерство внутрішніх справ зайняло жорстку позицію. Всупереч багаторічній тривалій попередній практиці, коли часто в міністерстві називалося прізвище тих кандидатів чи президентів, яких треба підтримати, на цих виборах жорстко поставлено питання – повна політична нейтральність, виконання своєї професійної роботи, не оглядаючись на те, які з політичних сил можуть внаслідок цього репутаційно чи фізично постраждати, і на користь яких політичних сил може бути витлумачена ваша професійна робота", – зауважив Варченко.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською