Висловлювання про участь українців в екзекуціях у Бабиному яру абсурдні - голова Асоціації єврейських громад України

8 жовтня 2016, 08:05
4212
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Доказів про участь членів ОУН в екзекуціях у Бабиному Яру немає - Йосиф Зісельс

Голова Асоціації єврейських організацій і громад України та один із лідерів української єврейської громади Йосип Зісельс назвав некоректними і абсурдними скандальні заяви президента Ізраїлю Реувена Рівліна про участь українців у розстрілах єврейського населення в Бабиному Яру

Рівлін, виступаючи у Верховній Раді 27 вересня, заявив, що близько 1,5 мільйона євреїв були вбиті на території сучасної України під час Другої світової війни в Бабиному Яру і в багатьох інших місцях. Причому він наголосив, що багатьма пособниками злочинів були українці: "серед них особливо виділялися бійці ОУН, які знущалися над євреями, вбивали їх і в багатьох випадках видавали німцям".

"Висловлювання Рівліна не лише некоректні, але й абсурдні. Доказів про участь членів ОУН [Організації українських націоналістів] в экзекуциях в Бабиному Яру немає. ОУН - це ідеологічна організація, тому що значить "бійці ОУН"? Навіть про чекістів ніхто не говорить, що вони бійці КПРС. Багато нестиковок дають некоректний рівень цієї фрази", - сказав Фосиф Зісельс.

За його словами, такі звинувачення можна було б пред'являти, якби були доведені системні рішення ОУН брати участь у розстрілах євреїв.

"Тоді б цю організацію судив міжнародний трибунал. Але ж нічого такого не було. Більше того, радянська влада перед Нюрнберзьким процесом намагалася розвинути цю версію і звинуватити ОУН у смерті євреїв, але ніхто не піддався на провокацію. Немає доказів", - наголосив Зісельс.

Інша справа, додав він, що місцеве населення працювало у поліції, яка причетна до екзекуцій.

"У великій кількості? Безсумнівно, у великій. В якій? Ми не знаємо. Деякі йшли в поліцію, щоб прогодувати дітей, деякі ненавиділи радянську владу і, може бути, були репресовані. Вся українська поліція вбивала євреїв? Знову ні", - наголосив Зісельс.

Зісельс розповів, що його прийомна мати вижила лише завдяки тому, що українські поліцаї відбили її у німців, які її та інших євреїв Могилева-Подільського вели на розстріл.

"Слідуючи логіці Рівліна, я повинен вважати, що українські поліцаї того часу - захисники євреїв. Це абсурд. Не можна мислити одиничними категоріями, узагальнюючи їх до масових. Це породжує проблему масової провини, колективної провини", - сказав Зісельс.

На його думку, не треба вбачати у висловлюваннях Рівліна дипломатичний сенс: "він людина, що сформувалася у ХХ столітті в Ізраїлі, в якому до 70-х років соціалісти були значущою політичною силою, а в суспільстві присутня ностальгія за відносинами з СРСР".

"Я радий, що ніхто із представників українського уряду не відреагував на це висловлювання. Це значить, ми потроху перестаємо дивитися на світ стереотипними історичними кліше і чесно визнаємо, що багато чого ще не знаємо, а багато чого доведеться переосмислити", - сказав Зісельс.

Він вважає, що український рух ОУН просто не міг мати іншого ставлення до євреїв, крім негативного, особливо після Голодомору.

"В українських каральних органах справді було багато євреїв. Чому? Тому що в Російській імперії євреї були страшно утиснуті в правах, соціальні ліфти не працювали. А радянська влада первинно зрівняла в правах всіх і відкрила багато можливостей", - заявив Зісельс.

Зісельс розкритикував нездатність народів звільнитися від взаємних стереотипних звинувачень.

"Стоять два народи зі списками звинувачень і не бачать один одного, вони закрилися списками цих звинувачень. 75 років після Бабиного Яру і ще століття до ми стоїмо зі списками. У чому сенс? Може, досить, і пошукаємо інший шлях?", - резюмував він.

Інтерв'ю з Йосифом Зісельсом читайте у свіжому номері журналу Новое Время - №37 від 7 жовтня 2016 року.

Зверніть увагу

29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Головне

Країни

Вчора, 18:50

article_img
У районі Керченської протоки загорілися два судна
Статті

Вчора, 11:45

article_img
Бос Нафтогазу. Андрій Коболєв - про Газпром, Тимошенко і непрості стосунки з Коломойським та Фірташем
Футбол

Вчора, 21:38

article_img
Шахтар підписав захисника одного з провідних клубів української Прем'єр-ліги

Вибір редакції

Мистецтво

Вчора, 11:01

article_img
Свідоме споживання та інклюзія. Найкращі екологічні та соціальні ініціативи на фестивалі Sziget
Країни

Вчора, 13:48

article_img
Запитав про дружину президента. Справа блогера, який викривав корупцію в Азербайджані, призвела до масових протестів
Події

Вчора, 16:27

article_img
Не може не скорочуватися. В Україні підрахували зменшення кількості населення

ТОП 3

Політика

Вчора, 09:16

article_img
Зеленський назвав "технічною помилкою" свою заяву про висунення у президенти, яку показали на 1+1 у новорічну ніч
42730
Політика

20 січня, 15:43

article_img
Вибори по-східному. Як Геннадій Кернес робить з Харкова електоральний анклав для Порошенка
9208
Політика

Вчора, 14:24

article_img
У Мін'юсті назвали єдиний варіант для Симоненка зареєструватися кандидатом в президенти
3111