Відомі українці розповіли, що думають про "Райські документи"

1 коментувати
Опитаних НВ відомих українців новий офшорний скандал не здивував
Фото: Free-Photos/pixabay.com

Опитаних НВ відомих українців новий офшорний скандал не здивував

НВ розпитав співвітчизників, що вони думають про так звані "Райські документи", які розкрили офшорні зв'язки президентів, монархів, великих інвесторів та бізнесменів

Борис Давиденко, головний редактор Vox Ukraine

Новий офшорний скандал відрізняється від першого. І відмінність навряд чи сподобається журналістам. Як видно з перших розслідувань, у даних фірми Appleby мало "м'яса" - відвертого криміналу або шахрайства. Зате багато відомих імен, складних юридичних структур і податкової оптимізації, що, звісно, не дуже етично, але цілком законно.

З нашого дослідження архіву Mossack Foneca (минулорічний скандал) було видно, що український бізнес не так уже й активно використовує офшори порівняно з іншими країнами.

Моя суб'єктивна оцінка: основна причина, яка виштовхує український бізнес в офшори, - слабкий захист прав власності. Весь бізнес, починаючи від середнього, має офшорну прописку. Податкова оптимізація - це другорядна причина.

Анатолій Амелін, співзасновник, директор економічних програм аналітичного центру Ukrainian Institute for the Future

Світ стає прозорим, капітали ховати все складніше і небезпечніше. Скандал - один із наслідків цього тренду.

На Україні ж він поки що ніяк не відіб'ється. Неефективна судова система вигідна українським фігурантам, і вони ще довго будуть гальмувати інтеграцію України у розвинений прозорий світ.

Іван Компан, викладач Единбурзької бізнес-школи

Та хіба ж це скандал? Це секрет Полішинеля. Невже хтось у нашій країні ще щиро вірить у те, що українські політики бачать своєю головною метою державне будівництво? В основній масі це комерсанти, головне завдання яких - максимізувати вартість своїх компаній. Ось вони і намагаються в рамках міжнародного законодавства.

По-моєму, в українській політиці по-справжньому гучний скандал уже просто неможливий. Ми настільки звикли до різних "витівок" наших народних обранців, що навіть не уявляю, чим ще нас можна здивувати.

Андрій Беспятов, керуючий директор інвестиційної компанії Dragon Capital

Думаю, що на Україні цей скандал особливо не позначиться. А викликана ним хвиля, найімовірніше, як і в минулому році, спаде сама по собі.

Набагато важливіше те, до яких наслідків призведуть оприлюднені дані у світі взагалі. Адже вже не стільки важливо, хто саме цю інформацію "зливає", скільки те, що її публікують та аналізують. І це не поодинокий випадок. І навіть якщо такі розслідування не створять великого резонансу зараз, у майбутньому їхній вплив може виявитися величезним. Адже якщо до цього будь-який мільйонер чи мільярдер міг завести гроші у податкову гавань, оптимізувати свій добробут і чекати на безбідну старість, то тепер він задумається, що так спокійно, як раніше, вже не буде.

Не варто думати, ніби офшори зникнуть через рік-два, десять або двадцять. Але тенденція, яка намітилася, показує, що у підсумку багаті люди зрозуміють - результат такої оптимізації не завжди такий, як вони очікували. А якщо врахувати, що, згідно з документами Paradise Papers, найбагатші люди світу вивели в офшори €8 трлн, що можна порівняти з найбільшими економіками світу, то результати тенденції, яка намітилася, матимуть ефект у всіх країнах світу.

Ваче Давтян, президент компанії Промкабель-Електрика, засновник Школи розвитку лідерів

Це хороша новина. Цивілізовані країни давно намагаються боротися з офшорами, тому що вони створюють нерівні умови для бізнесу.

Але якщо бізнес раніше думав, що офшор - це таємниця за сімома замками, зараз зрозуміло, що ніщо не вічне під місяцем. Тепер багато хто сто разів подумає, перш ніж піде в офшор. І це на благо економік багатьох країн світу, включаючи нашу.

Щодо Порошенка - мене збентежила новина про те, що офшор Порошенко міг використовувати для ухилення від податків. Так міг чи реально використовував? Це приблизно як "у мене є ніж, і я міг його використовувати в непорядних цілях".

Сергій Лещенко, народний депутат від Блоку Петра Порошенка

Цей скандал показав навіть найзапеклішим "порохоботам", що президент бреше. Мета його офшорів - не платити податки в Україні, а легенда про структуризацію під продаж - красива версія для преси. Cлова юристів Порошенка про те, що у випадку продажу він збирався перевести гроші в Україну і заплатити податки, - просто казка.

Єгор Соболєв, народний депутат від Самопомочі

Це проблема, через яку ми зараз стоїмо тут під Радою. Бізнесмен Порошенко працює, президент Порошенко - у нього в слугах. Згідно з Конституцією, президенту заборонено взагалі займатися бізнесом, як і народному депутату.

Одне із правил, яке ми хочемо встановити: зобов'язати кожного - президента, народного депутата чи міністра, які вступають на посаду, - позбуватися будь-яких бізнес-інтересів самому і позбавляти від них членів своєї сім'ї.

Усі компанії, акції, цінні папери потрібно буде продавати, класти виручені гроші на гривневий рахунок у державний банк і бути зацікавленим лише в одному - стабільності національної валюти та банківської системи.

Олександр Сугоняко, президент Асоціації українських банків

Оприлюднена інформація показує, що і в інших країнах світу виникають ті самі проблеми, що і в Україні. Я маю на увазі моральні проблеми. Адже в цьому головний виклик: або ти говориш правду державі, людям, суспільству, або брешеш державі і, ховаючи [в офшорах] гроші, по суті, крадеш їх. І така брехня здатна зруйнувати будь-яку державу.

Тому вважаю, що в Україні нинішній бізнесово-владний мутант як персоніфікатор брехні і злодійства не потрібен і не має морального права керувати країною. А українці, які на Євромайдані продемонстрували свою моральну перевагу, тепер повинні цю перевагу перевести у перевагу суспільно-політичну.

Андрій Худо, голова наглядової ради холдингу емоцій !FEST (креативні проекти та ресторани, у тому числі львівська Криївка)

Тема офшорів буде [жити] доти, доки це буде вигідно. Капіталістичний підхід буде завжди спрямований на максимізацію рентабельності капіталу та отримання інвестором більшого прибутку. Вихід - створювати в Україні сприятливі умови для інвестицій, щоб інвестору було вигідно як вкладати в бізнес у нашій країні, так і продавати бізнес теж в українській юрисдикції. Тоді Україна буде конкурентною на ринках капіталу, і додана вартість від інвестицій буде залишатися у країні. А зараз "маємо те, що маємо", і капітал тікає туди, де кращі умови. Потрібні зміни!

Антон Геращенко, депутат від Народного фронту

У мене немає і ніколи не було офшорів. Ми повинні створити в Україні такі зручні для підприємців умови, за яких їм буде вигідно платити податки в Україні, а не мінімізувати їх по офшорах.

У цілому, потрібно докорінно міняти валютне законодавство України.

А спроби забороняти потоки капіталу з України та в Україну лише знижують її економічну привабливість.

Читайте цей матеріал у свіжому номері журналу Новое Время - №41 від 10 листопада 2017 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Політика ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: