Вибори по-східному. Як Геннадій Кернес робить з Харкова електоральний анклав для Порошенка

20 січня, 15:43
10485
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Прес-служба Геннадія Кернеса

Мер Харкова Геннадій Кернес вирішив публічно підтримати президента Петра Порошенка на виборах

Мер Геннадій Кернес робить з півторамільйонного Харкова електоральний анклав для свого нового великого союзника - президента Петра Порошенка, пише журналіст Крістіна Бердинських у журналі Новое Время. В хід пішло все: від передвиборних газет до підключення київських політиків.

Оточений помічниками та охороною в своєму просторому кабінеті, сидячи в інвалідному візку, мер Харкова Геннадій Кернес каже тихо, але впевнено: "Це не мій шлях - балотуватися в президенти. Ми повинні працювати в Харкові".

Ми - це він сам, людина, яка нещодавно офіційно поступилася місцем у списку потенційних президентів іншому - чинному главі держави Петру Порошенку. Несподіваний хід для політика, який ще вчора симпатизував партії Відродження, що складається з екс-регіоналів. Від неї Кернес балотувався в мери і впевнено переміг з результатом 65,8%. Та й до того харківський градоначальник ніколи не підтримував майданних політдіячів.

Але часи і настрої змінюються. І Кернес виявився підвладний змінам.

Сам Порошенко поки що офіційно не оголосив про висунення в кандидати - він їздить регіонами, представляючи нещодавно отриманий томос про автокефалію для Православної церкви України. Та й на розвішаних по всій країні білбордах глави держави постійно фігурує це досі невідоме слово - "томос". Аналітики впевнені: автокефалія буде однією з тих тем, на яких Порошенко 31 березня цього року спробує вдруге в'їхати на Банкову.

Білборд Порошенка про Об'єднавчий собор, який передував наданню томосу про автокефалію ПЦУ
Білборд Порошенка про Об'єднавчий собор, який передував наданню томосу про автокефалію ПЦУ / Фото: Фото: Наталія Кравчук / НВ

Але його новоявлений харківський союзник має намір по-своєму агітувати міський електорат за чинного главу держави. "Я не говоритиму про томос, я не буду говоритиму про безвіз або ще про щось, - це державна і зовнішня політика", - стверджує Кернес. Особисто він, мовляв, зробить акцент на підйомі міського господарства, який відбувся в Харкові за Порошенка.

Сьогодні саме корисністю глави держави для міста мер пояснює своє рішення підтримати власника Roshen. У 2014-му ніхто не зміг би собі уявити, що подібні слова вилетіли б з вуст Кернеса, певен Дмитро Булах, голова Харківського антикорупційного центру і депутат місцевої облради. "Порошенко - постмайданний політик. Кернес був їхнім опонентом, постачальником тітушок на Майдан, представником проросійських сил, значна частина яких втекла до Росії", - каже обласний парламентарій.

Для самого гаранта такий союзник в регіоні - знахідка. За даними грудневого опитування групи Рейтинг, Порошенко в Харківській області - лише п'ятий за популярністю кандидат на посаду глави держави. Тут він поступається екс-опоблоківцю Юрію Бойку, автору Нових курсів Юлії Тимошенко, телешоумену Володимиру Зеленському та навіть телеполітику Євгену Мураєву. А от Кернес у Харкові - авторитет і людина з високим рівнем підтримки. І може допомогти президенту як мінімум у місті.

Харківський депутат Дмитро Булах впевнений, що підтримка Кернесом Порошенка вдарить по репутації останнього
Харківський депутат Дмитро Булах впевнений, що підтримка Кернесом Порошенка вдарить по репутації останнього / Фото: Наталія Кравчук / НВ

Злиття двох гравців

У листопаді 2018-го року в Харкові з'явився безкоштовний інформаційний бюлетень Вісник Харкова. Тираж - 20 тис. примірників. На головній сторінці першого номера - фотографії лише двох людей: глави держави і мера.

"У нас з'явилися гроші для вирішення міських питань. Я бачу, що Порошенко думає про місцеве самоврядування, допомагає йому", - цитує газета Кернеса.

Далі вже цитата Порошенка: "Харків - це серце української промисловості. У повному обсязі використовувати його потенціал - це завдання і для уряду, і для парламенту, і для президента". Поруч - фотографія глави держави на відкритті ювілейної, 30-ї станціі харківського метрополітену із символічною назвою "Перемога".

Бюлетень - це зброя масового паперового ураження, запущений, судячи з усього, командою Кернеса. Але це ще не все: Булах розповідає, що багато харків'ян у новорічні свята отримали листівки зі спільним привітанням від мера і президента. Починається воно словами "Шановні однодумці!". При цьому на листівці розміщено фотографію з пам'ятником радянському вождю Володимиру Леніну на головній харківській площі.

"Кого я можу підтримувати [крім Порошенка], якщо я працюю щодня і бачу те, що відбувається?" - каже Кернес. Харків завдяки главі держави отримав держгарантії під важливі для міста інфраструктурні проекти. Що, як вважає мер, дасть йому можливість реалізувати обіцянки, виконання яких харків'яни чекають роками.

У цьому місці Кернес починає перераховувати обіцянки: будівництво метро, багатофункціональний комплекс з переробки твердих побутових відходів, будівництво нового полігону.

Кого я можу підтримувати [крім Порошенка], якщо я працюю щодня? Геннадій Кернес, мер Харкова

Усе це він збирається повторювати і перед виборцями, на персональних зустрічах з городянами.

Юлія Біденко, харківський політолог, розповіла, що Кернес став публічно висловлюватися про підтримку президента ще у 2017-му.

Союз цих двох політиків логічний для них самих, але може не сподобатися виборцям мера, впевнена експерт. Адже ті бачили в Кернесі альтернативу майданним політикам і прагматика, який працює на регіон.

Але, як зауважує Булах, і для чинного президента Кернес-союзник може стати причиною проблем - мер, мовляв, принесе репутаційні втрати Порошенку в національному масштабі.

У самому Харкові вся ця двоїстість призведе до того, що виборці покажуть низьку явку.

"У цей момент якраз вступлять в силу ті ресурси, які є в розпорядженні мерії та облдержадміністрації (ОДА)", - припускає Біденко.

У Харкові існує близько 50 комунальних підприємств, метрополітен, міськелектротранс і безліч інших міськструктур. У кожній з них мер може виступати і закликати голосувати за Порошенка. А до закликів градоначальників комунальники, як показує українська практика, дослухаються.

Електорат Порошенка на Харківщині неоднорідний. Але його виборчий штаб орієнтуватиметься на людей з активною життєвою позицією у віці від 30 до 50 років. Про це НВ розповів Віталій Маляренко, депутат міськради від пропрезидентської фракції Солідарність.

Під наглядом АП

В регіоні у Порошенка є ще один союзник, груповий, - ОДА, очолювана Юлією Світличною. Але ця команда працює окремо від Кернеса, який стверджує, що "Харків і область - це не одне і те ж".

"Кожен працює у своєму напрямку", - говорить і Маляренко, який сам орієнтований на область. Там стільки ж виборців, скільки і в місті, - близько 1 млн.

Агітувати за Порошенка по регіону президентська команда має намір традиційними методами: намети, проект "від дверей до дверей", мобільні пересувні агітаційні групи.

Віталій Маляренко, депутат міськради від пропрезидентської фракції Солідарність, каже, що виборчий штаб Порошенка буде орієнтуватися на людей від 30 до 50 років
Віталій Маляренко, депутат міськради від пропрезидентської фракції Солідарність, каже, що виборчий штаб Порошенка буде орієнтуватися на людей від 30 до 50 років / Фото: Фото: Наталія Кравчук / НВ

"Ми ставимо перед собою завдання забезпечити 100-відсотковий дотик [з цільовою аудиторією] мінімум один раз", - розповідає Маляренко.

Ключовим союзником Світличної в обласних справах став Ігор Райнін, нинішній голова президентської Адміністрації (АП), який раніше сам очолював область. За словами місцевих експертів і депутатів, чиновник тісно спілкується з головними силовиками міста і області - прокурорами і співробітниками СБУ.

"СБУ в Харківській області - це структура, яка на сьогоднішній день обслуговує інтереси голови АП [Райніна], - прямо каже харків'янин Всеволод Кожем'яко, власник компанії Агротрейд. - Причому особисті, а не державні чи партійні". За його словами, СБУ під різними приводами тисне в регіоні на бізнес і неугодних людей. У Києві це подається як політична боротьба, але насправді, за висловом Кожем'яко, "це вже давно комерційна історія".

Бізнесмен Всеволод Кожем'яко (на фото) розповідає, що Харківська СБУ працює в інтересах голови АП Ігоря Райніна
Бізнесмен Всеволод Кожем'яко (на фото) розповідає, що Харківська СБУ працює в інтересах голови АП Ігоря Райніна / Фото: Фото: Наталія Кравчук / НВ

Місцевих правоохоронців пов'язують не тільки з Райніним.

У 2016-му голова МВС Арсен Аваков в інтерв'ю інтернет-виданню Українська правда розповідав: у Харкові активізувалися угруповання кримінальних авторитетів Володимира Манукяна (Мантус) і Вадима Казарцева (Князь). А в розпорядженні НВ є знімок, на якому Манукян мило розмовляє з обласним прокурором і головою місцевої СБУ під час спортивного заходу.

Втім, сам Аваков говорив, що авторитети не пов'язані з Райніним.

Напередодні новорічних свят між ОДА і мерією виникло тертя: Кернес, спілкуючись з харківськими журналістами, дорікнув Світличній у тому, що вона блокує місту важливий проект - будівництво зоопарку.

Тоді ж в інтернет потрапив проект листа президенту від представників харківської територіальної організації БПП, незадоволених поділом виборчої кампанії на окремі проекти - місто Харків та область.

Але до відкритого протистояння між мером і ОДА справа не дійшла.

Райнін, як і Світлична, не наважилися поговорити з НВ про підготовку до президентських виборів в Харківській області.

Плюс київський

Нещодавно в Харкові з'явився ще один представник президентської команди - народний депутат від БПП Олександр Грановський. Він не просто парламентар пропрезидентської фракції, але ще і близький соратник Ігоря Кононенка, одного з лідерів БПП в Раді та ключового бізнес-партнера Порошенка.

Грановський балотуватиметься на осінніх парламентських виборах у центральному окрузі Харкова - в Київському районі міста.

Зараз від цього округу в Раді засідає народнофронтівець Олександр Кірш, якому Кернес дорікає в тому, що він взагалі нічого для міста і своїх виборців не робить.

А Грановського вже добре видно в Харкові: на багатьох вулицях він з білбордів вітає городян з новорічними святами.

У центральному Київському районі Харкова до ВР вирішив балотуватися депутат від БПП Олександр Грановський. Готуватися до цього осіннього заходу він почав вже зараз
У центральному Київському районі Харкова до ВР вирішив балотуватися депутат від БПП Олександр Грановський. Готуватися до цього осіннього заходу він почав вже зараз / Фото: Наталія Кравчук / НВ

Кернес розповів, що саме він покликав президентського соратника до Харкова. І тепер активно його підтримує. "Він вміє працювати, вміє лобіювати інтереси", - пояснив мер.

Сам Грановський, зовсім нещодавно відвідавши вотчину Кернеса, заявив НВ, що він, як і інші депутати, ділиться із президентом враженнями про стан справ на місцях.

Депутат ВР Сергій Лещенко неодноразово заявляв, що Грановський впливає на судову систему у країні. А до Кернеса у цієї системи є питання: мер уже кілька років фігурує як обвинувачений у судових процесах - його разом з охоронцями прокуратура вважає винним у викраденні і катуванні кількох активістів Євромайдану.

У серпні минулого року суд закрив процес, оскільки прокурори не з'являлися на засідання. Тепер справа на апеляції.

Кернес запевнив НВ, що сьогодні все перебуває на фінальній стадії, - справа проти нього фактично розвалилася. І Грановський тут ні до чого. "Якщо я і отримую консультації від нього - це моє особисте право звернутися до такого адвоката і юриста, як Грановський", - каже мер.

Сам адвокат і юрист, схоже, може стати сполучною ланкою між Кернесом та Райніним. Про останнього він відгукується позитивно. "Ігор добре знає область і місто, часто щиро переймається [за регіон]", - заявив НВ Грановський.

Але Кернес показує, що він переймається ще більш щиро: "Якщо ми йдемо маршем - це один ритм. Якщо ми йдемо мляво здаватися в полон - це інший ритм".

Сам же мер, схоже, готовий бадьоро карбувати свій передвиборчий крок.

Читайте цей матеріал у свіжому номері журналу Новое Время - №1 від 17 січня 2019 року.

Головне

Країни

Вчора, 20:40

article_img
ЄС готується ввести санкції щодо конкретних осіб в Росії через керченську кризу - МЗС Чехії
Політика

Вчора, 19:03

article_img
Припустився помилки. Гнап розповів про репутаційні втрати після скандалу з коштами для військових
Євробачення

Вчора, 12:39

article_img
Соцмережі обурені. Судді пояснили свої оцінки Khayat і Kazka в нацвідборі на Євробачення 2019

Вибір редакції

Гаджети

Вчора, 15:00

article_img
Великий і гнучкий. Все, що відомо про майбутні смартфони Samsung
Інновації

Вчора, 12:00

article_img
Спітніла ракета. На чому Ілон Маск збирається доправити людей на Марс
Політика

Вчора, 11:00

article_img
#ВибориБезБрехні: перевіряємо достовірність заяв Тимошенко, Ляшка, Вілкула, Мураєва та Шевченка

ТОП 3

Політика

Вчора, 08:32

article_img
ГПУ наступає на пресу. Відомство Юрія Луценка вимагає доступу до внутрішніх документів редакції НВ
9668
Політика

17 лютого, 10:17

article_img
Кличко назвав участь Зеленського у виборах спробою пасажира сісти за штурвал літака
7277
Політика

17 лютого, 11:01

article_img
Справа Супрун: ще один нардеп від Радикальної партії подав до суду - ЗМІ
6229