Вибирати не слугу, а лідера. Філософ Євген Бистрицький - про майбутнього президента і "п'ятихвилинки щастя"

Lviv 2017 PEN International Congress via Facebook
Євген Бистрицький
Президентам України не вистачає регулярного діалогу з народом - замість них пропонуються "п'ятихвилинки щастя" на ТБ, вважає філософ і голова громадської ініціативи Виборча Рада UA Євген Бистрицький. Ми вибрали головні цитати з його інтерв'ю Павлу Шереметі.
Нам не треба вибирати слугу, нам треба вибирати лідера. Принципова різниця між слугою і лідером дуже проста: лідер краще когось із нас (або всіх разом) акумулює нашу автономність, незалежність, гідність і веде нас кудись - після Революції Гідності ми знаємо, куди нас треба вести.
Слугу ми наймаємо, він собі може збільшувати статки, він працює, як кожен слуга - за наймом. Це неправильний підхід.
На сьогодні очевидно, що невідділеність та невіддаленість олігархічного бізнесу від політиків персонально і від політики [в цілому] призводить до тіньових схем, до того, що ми називаємо корупцією. Це джерело корупції, фактично джерело коштів корупції. Це принципове питання: які [пропонуються] механізми деолігархізації, а значить демонополізації?
Не треба забивати голову маніпуляціями, популізмом, непотрібними обіцянками. Не піддавайтеся на те, щоб обирати лише шлунком - обирайте ще й головою.
Для мене надзвичайно важливо, як майбутній президент бачить організацію ефективного і результативного діалогу з громадянським суспільством, діалогу з тими, хто належить до бізнесових організацій, або тими, хто займається малим та середнім бізнесом.

У нас зараз є велика проблема - або потреба - слухати президента, його послання, думки, бачення різних ситуацій (інколи критичних) в Україні - цього регулярного діалогу поки що не вистачає. Це не означає "п'ятихвилинки щастя" по телебаченню, одну-дві прес-конференції на рік або виступи на міжнародній арені - це у президента прекрасно виходить.
Не покладайтеся лише на ідеологію, тому що всі кандидати йдуть в одному напрямку - вони ліволіберальні, ближче до "центру", тож у них ідеологія збігається на словах.
Ідеологія - це і добре, і погане слово, тому що ідеологія - це зведення в абсолют думки еліти.
Нам потрібен такий підхід, щоби той кандидат, який приходить до влади, все-таки більш узагальнював волю і бажання народу і в економіці, і в антикорупції, і у сфері безпеки, і у сфері національної консолідації.