Українці вже не хочуть їхати до Європи. Ткалич аналізує свіжу соціологію від Рейтингу та називає тренди — інтерв'ю НВ
Маріанна Ткалич, голова дослідницької лабораторії Рейтинг Лаб, характеризує українців: за півроку війни вони психологічно стабілізувалися, відчули потяг до підприємництва і не надто переймаються скороченням доходів.
Хоча війна триває вже майже півроку і до її фіналу ще далеко, 73% українців продовжують вірити, що країна рухається в правильному напрямку — про це свідчить нове дослідження Соціологічної групи Рейтинг. Більше того: співвітчизники готові брати відповідальність за своє життя у свої руки — у країні стрімко зростає кількість людей, які готові займатися підприємництвом. ( 45% проти 26% довоєнних), а також знижується кількість тих, хто хоче залишити Україну.
Своїми висновками з дослідження з НВ поділилася Маріанна Ткаліч, доктор психологічних наук та директор дослідницької лабораторії Рейтинг Лаб, підрозділу Соціологічної групи Рейтинг.
— Наскільки великий запас міцності українського суспільства, чи вистачить надовго його стійкості з огляду на тривалий характер війни?
— Сьогодні суспільство демонструє дуже добрий тренд стійкості, більш того, у деяких сферах життя показники цієї стійкості навіть кращі, ніж на початку війни.
Зберігається стійкою позитивна оцінка дій держави та підтримка політичного та військового керівництва країни. Незважаючи на помітне погіршення економічної ситуації, 73% опитаних українців продовжують вірити, що країна рухається в правильному напрямку. Більшість респондентів із розумінням ставляться до того, що їм знизили зарплату, таких виявилося близько 70% серед опитаних. «Платять якісь гроші — і добре» — головний настрій, при цьому 86% визнають, що їхнє економічне становище погіршилося. Важливо відзначити і зростання безробіття, 39% опитаних українців зазначають, що нині не працюють чи втратили роботу. Що примітно, 41% тих, хто втратив роботу, її не шукає, і це цікава категорія для відповіді на запитання чому. Швидше за все, це люди, яких психологи називають людьми із зовнішнім локусом контролю, які очікують, що хтось за них вирішить питання працевлаштування. Інші роботу активно шукають, і 6% респондентів під час війни її навіть уже знайшли.
Для 70% опитаних головним критерієм роботи на сьогодні залишається зарплата, другий за важливістю фактор — безпека місця роботи, яка є важливою для 23−24% респондентів.
— Які групи щодо їхньої здатності адаптуватися до війни сьогодні можна виділити в українському суспільстві?