Україна відзначає День Соборності: все, що потрібно знати про свято

1 коментувати

"Український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави"

У неділю, 22 січня, Україна відзначає День Соборності

Саме 22 січня 1919 року був підписаний Акт злуки Української народної республіки (УНР) і Західно-Української народної республіки (ЗУНР) в єдину українську державу.

На рік раніше 22 січня 1918 року було підписано IV універсал УЦР, який проголосив повну незалежність УНР.

22 січня 1919 року на Софійській площі прозвучали такі слова:

"Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України - Галичина, Буковина, Закарпаття і прідніпрянська Україна - в одну Велику Україну. Сповнилися відвічні мрії, для яких жили й за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу..."

Офіційний державний статус День Соборності України отримав в 1999 році.

30 грудня 2011 року указом президента Віктора Януковича День соборності на офіційному рівні було скасовано, а замість нього встановлений День соборності та свободи України. Однак 13 листопада 2014 року указом президента України Петра Порошенка свято було відновлено.

Кожен рік, 22 січня, на вулицях Києва та інших міст України можна побачити людей, які відзначають це свято. Живі ланцюги, які вони традиційно утворюють, символізують об'єднання країни.


Перше офіційне святкування Соборності

22 січня 1939 року вперше за 20 років урочисто відзначено на офіційному рівні свято Соборності. Відбулося це в Карпатській Україні, місті Хуст, в той час - в автономній республіці Чехословаччини. Це був привід нагадати закарпатцям про вол., висловленe на з'їзді Всенародних зборів українців у Хусті 21 січня 1919 року про приєднання Закарпаття до Української Народної Республіки зі столицею у Києві.

Це була не просто маніфестація, а найбільша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація місцевого населення з участю 30 тис. людей, що з'їхалися в столицю Карпатської України з усіх куточків краю.

Живий ланцюг 1990 року

Ця акція стала однією з найяскравіших подій під час руху за відродження незалежної, соборної і демократичної України. Патріотичні сили в передчутті розпаду СРСР згуртувалися й 21 січня 1990 року організували живий ланцюг між Києвом і Львовом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України та існування єдиної, соборної України. Від 1 до 3 мільйонів людей, узявшись за руки, створили на дорогах і шосе безперервний ланцюг від Києва до Львова.

Відродження живих ланцюгів

В кінці 2000-х років почала відроджуватися традиція створення живих ланцюгів, які символізують єдність України. В 2008 - 2011 роках у Києві такі ланцюги створювали на мосту Патона. Таким чином символічно об'єднували правий і лівий береги Дніпра. Найбільшого розмаху досягла акція 2011 року, коли на міст Патона прийшли понад 1000 осіб. 22 січня 2011 року живий ланцюг також була створена у понад 20 містах України. А у Львові близько п'яти тисяч людей створили ланцюг від пам'ятника Тарасу Шевченку до пам'ятника Степану Бандері.

29 листопада 2013 року в рамках Євромайдану відбулася живий ланцюг Україна-Європа, до кордону з ЄС. Довжина ланцюга 625 км, 520 тисяч осіб.

Новое Время


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Політика ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: