Питання торгу та розуміння. Чи можливо реалізувати українську формулу миру в ООН — відповідає політолог

22 вересня, 19:23
Ексклюзив НВ
Звернення Володимира Зеленського до Генасамблеї ООН, 21 вересня 2022 року (Фото:REUTERS/Mike Segar)

Звернення Володимира Зеленського до Генасамблеї ООН, 21 вересня 2022 року (Фото:REUTERS/Mike Segar)

Україна так чи інакше має озвучити свої проєкти з реформування ООН і в перспективі спробувати стати не тільки однією з держав-засновниць організації, а й державою її реформатором, розповів Радіо НВ Микола Давидюк, політолог.

Пропозиція України і трибунал над Путіним

«Я думаю, що її потрібно було озвучити, але як і багато виступів в ООН вони проходять ну дуже часто повз. Зрозуміло, що найгучніше почують виступ Байдена і все, що навколо цього. Решта країн, можливо, не такі [цікаві]. Але враховуючи ту ситуацію, яка є у нашій країні, то виступ України був явно у трійці найбільш почутих і цитованих», — сказав Давидюк.

Відео дня

До того ж, на думку політолога, Україна має працювати над створенням двох інституцій: трибуналу над російським диктатором Путіним та фондом, який допоможе з відновленням країни після агресії РФ за рахунок її уряду.

«Трибунал треба створювати, але треба казати не просто для воєнних злочинців і окупантів, а для Путіна. Це повинен бути путінський трибунал. От найголовніше: нам треба створити трибунал для Путіна, це перша річ. А друга — про що ми маємо говорити — фонд відновлення України за рахунок російського уряду, путінської сім'ї і російських олігархів. Ось це дві речі інституційні, які сьогодні ми повинні створити», — додав він.

Давидюк зазначив, що варто розуміти тимчасовість цих інституцій, але саме ООН може стати одним з інструментів на шляху до їх створення. Окрім того, Україна має шанс стати не тільки державою-засновником, а й державою-реформатором організації.

«Так, це будуть тимчасові інституції, можливо, їм років 5 знадобиться, щоб виконати свою функцію, але ми повинні це створити і ООН може бути якраз одним з таких інструментів. Друга річ: ми бачили велике скупчення людей, які протестували біля [штаб-квартири] ООН, вимагаючи виключити Росію з Радбезу і про це, до речі, Байден говорив, що вони порушують Статут ООН і говорили інші представники, що Росія не зовсім правомірно перебуває у Радбезі. Тому що сама стала терористом за фактом.

І ті злодіяння, які вона чинить, якраз таки не прикрашають ООН, а навпаки ведуть до її занепаду, зникнення чи можливого переформатування. Я думаю, що Україна як один із засновників ООН може стати не тільки одним з засновників, а ініціаторів реформування ООН, оскільки сьогодні ця інституція — не працює", — продовжив політолог.

Наявність держави-терориста у Радбезі ООН

«Питання торгу та розуміння. Наприклад, так само як і Росія — міг сидіти Іран, або Ірак, але з певних причин вони там не сидять. Там теж були зацікавлені країни, свої великі сили, які могли б за цим дивитися і щось хотіти. Єдиний аргумент Росії — це її ядерна зброя. Але так, як себе веде РФ, то це два аргументи проти того, щоб вона була у Радбезі. Вона веде себе як терорист: безвідповідально і постійно залякуючи і граючи на підвищених ставках. І Байден заявив, що будь-яке використання ядерної зброї все одно призведе до наслідків», — вважає Давидюк.

На його думку, попри погрози Путіна ядерною зброєю, на Заході вже прозвучали заяви, що за цим послідує відповідь.

«Путін думав, що якщо він стріляє ядерною зброєю, то ніхто у відповідь стріляти ядерною зброєю не буде — бо він спочатку використає тактичну, а якщо в нього вистрелять тактичною, то він використає стратегічну. То йому сказали, що окей — потопимо твій флот. І Путін задумався, бо ракета точно так само може прилетіти у Ново-Огарьово, ракета може прилетіти в будь-яке інше місце, де перебуває він, близькі до нього люди, генерали, або будь-хто інший.

Я думаю, що Путіну понизили ставки від погроз ядерною зброєю до «у відповідь на відповідь», але продемонстрували, що завданий удар може бути сильнішим, ніж він цього очікує. Плюс заява прем'єрки Британії Ліз Трасс, яка сказала, що путінська гра шантажем Заходу ядерною зброєю не спрацює", — підсумував політолог.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X