Це вже не та країна, в яку я приїхав три роки тому. Посол США дає оцінку Україні - НВ №24

8 липня 2016, 15:55
1378
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Джеффрі Пайетт, який покидає Україну після трьох років роботи, підводить риску і називає головні проблеми та успіхи країни

За три роки свого перебування на посаді посла США Джеффрі Пайєтт став важковаговиком української політики. Його висловлювання сприймали, до його порад дослухалися, причому вкрай уважно. Це не дивно: Пайєтт — офіційний представник в Україні Сполучених Штатів Америки, країни, яка за останні кілька років стала головним політичним і військовим союзником України. Від його звітів про прогрес у реформах і рекомендацій у Вашингтоні багато в чому залежать важливі для України рішення щодо фінансової допомоги, без якої Києву зараз не жити.

Інакше кажучи, Пайєтт — головний посередник між Україною та рішеннями, які мають для Києва екзистенційне значення. Без фінансової і політичної підтримки США Україна зараз залишилася б практично один на один з мілітаристською Росією.

З Пайєттом ми зустрілися в залі для зустрічей посольства США в Україні рівно за два роки після його попереднього інтерв'ю для НВ.

На книжкових полицях за кріслом посла — фотоальбоми, присвячені Ялті, та книги Тімоті Снайдера про історію голодомору в Україні. На тлі цього збірного портрета України очима американських дипломатів посол по‑домашньому добродушний, вдало і влучно жартує. Втім, моментально стає серйозним, коли мова заходить про два важливих виклики України — війну та реформи.

Віталій Сич: — Кілька років тому ми саме тут зустрічалися для інтерв'ю. Тоді ви сказали, що Україна за два роки разюче зміниться та буде іншою країною. Два роки минули. Ви вважаєте, що Україна стала іншою?

— Так, це вже не та країна, в яку я приїхав три роки тому. Набагато сильнішим стало громадянське суспільство, зовсім інакше виглядає парламент, з'явилося багато нових інституцій. Звісно, ще залишаються виклики — корупція, досягнення верховенства права, але вже є величезний прогрес. Я думаю, головне питання 2016 року — про момент, з якого зміни можна вважати незворотними. Великі зміни відбулися в людях, їхній психології, і, думаю, вже неможливо повернутися до "януковичизму" — олігархічного авторитарного корупційного уряду.

Сич: — Але багато українців незадоволені повільним ходом реформ.

— Це добрий знак (сміється). Я ніколи в житті не бачив людини, яка б сказала: реформи йдуть дуже швидко.

Сич: — Що ви вважаєте найбільшим провалом України за останні два роки?

— Я з тих людей, для яких склянка завжди наполовину повна, тому почну з успіхів. Ви багато зробили для досягнення енергетичної незалежності від Росії, очистили ваш фінансовий сектор, провели три демократичні виборчі кампанії, змогли перезапустити державну систему, почали судову реформу та внесли зміни до змісту Конституції. З фіскальної децентралізації розпочався процес децентралізації країни.

Те, що мене засмучує,— досі ніхто не засуджений у справі про вбивство героїв Майдану і за масштабні махінації режиму Януковича.

Найбільший провал — все, що стосується верховенства права та корупції, хоча і тут дещо вже зроблено: призначений антикорупційний прокурор, його багато хто боїться. Це хороший знак, — як і те, що люди почали говорити про корупцію вголос і голосно, ще два роки тому ніхто не визнавав цю проблему відкрито.

Повністю інтерв'ю з послом США Джеффрі Пайеттом читайте в новому номері журналу Новое Время — №24 від 8 липня 2016 року.

Зверніть увагу

30 грудня 2018, 10:35
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
30 грудня 2018, 10:35
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект