Наша людина у Вашингтоні. Експрем'єр Гончарук — про те, чому в США погано розуміють Україну Зеленського, і про правила виживання у політиці
Олексій Гончарук, колишній український прем'єр, а тепер співробітник американського аналітичного центру Atlantic Council, відверто розповідає про президента Володимира Зеленського, жахається рішень уряду Дениса Шмигаля й обіцяє повернутися в Україну.
Олексій Гончарук, колишній прем'єр-міністр України, а тепер співробітник американської аналітичної організації Atlantic Council, долучається до розмови з НВ із Каліфорнії. За його спиною повсякденне американське життя: без локдауну, але в масках.
У США Гончарук трохи більше двох місяців і за цей час уже встиг поїздити як за західним, так і східним узбережжям країни, і свого захоплення побаченим не приховує. Втім, одразу обумовлює місію: у поїздках він знайомиться з потрібними людьми для України, про долю якої турбується з-за океану.
Гончарук — наймолодший голова Кабміну в історії України, який отримав цю посаду в серпні 2019 року з рук президента Володимира Зеленського. Раніше кілька місяців він був заступником голови Офісу президента Андрія Богдана.
Членами команди Гончарука стало чимало молодих реформаторів, і незабаром уряд заявив про амбітні плани збільшити ВВП країни на 40% за п’ять років. Утім, проіснував цей Кабмін недовго. Вже навесні парламент прийняв дострокову відставку прем'єр-міністра, причиною якої було не тільки погіршення особистих стосунків між президентом і прем'єром, а й подальше посилення впливу фінансово-промислових груп, незадоволених активністю уряду в питаннях держприватизації.
Гончарук пішов, але, як запевняє він тепер НВ, ненадовго: американський період у його житті — тільки пауза перед поверненням в українську політику, перспективи якої здалеку сьогодні виглядають для нього не надто оптимістичними. Розмова про ці перспективи помітно контрастує із сонячним каліфорнійським ранком за спиною політика.
— Ви розповідали, що мета Вашого візиту до США й Atlantic Council — допомога у формуванні українського порядку денного у Вашингтоні. Чим саме ви зайняті, та які питання України сьогодні у фокусі уваги США?
— Почнемо з того, що одним із фокусів уваги США зараз є Кремль і його політика як очевидні подразники. Пошук адекватної реакції на політику Кремля у регіоні, щодо Криму і Донбасу зокрема, — велика частина дискусії тут сьогодні.
Очевидно, що нинішніх заходів недостатньо, й очевидно, що адміністрація Байдена шукатиме можливості перезапустити політику США щодо Росії й шукати асиметричних відповідей. Одна із таких відповідей — успішна Україна, це те, про що ми тут постійно говоримо. В мене тут уже була низка зустрічей, є розуміння, як вибудовувати взаємини між нашими країнами далі.
З іншого боку, допомога США — це не рішення для нас, це частина рішення, ми маємо зробити свою частину домашньої роботи. У нас же, як і раніше, ті самі хвороби, що й у попередні десятиліття: олігархи купують суддів, Віктор Медведчук нарощує вплив через ЗМІ, ЗМІ підштовхують безглузду президентську адміністрацію і Кабмін до популістських рішень. Моє завдання тут — щоб нова адміністрація президента США розуміла, хто в Україні хто, без ілюзій. Вони непогано розуміли Україну до Зеленського, Україну Зеленського тут розуміють погано.
