Наша людина у Вашингтоні. Експрем'єр Гончарук — про те, чому в США погано розуміють Україну Зеленського, і про правила виживання у політиці

28 листопада 2020, 11:51
NV Преміум

Олексій Гончарук, колишній український прем'єр, а тепер співробітник американського аналітичного центру Atlantic Council, відверто розповідає про президента Володимира Зеленського, жахається рішень уряду Дениса Шмигаля й обіцяє повернутися в Україну.

Олексій Гончарук, колишній прем'єр-міністр України, а тепер співробітник американської аналітичної організації Atlantic Council, долучається до розмови з НВ із Каліфорнії. За його спиною повсякденне американське життя: без локдауну, але в масках.

Відео дня

У США Гончарук трохи більше двох місяців і за цей час уже встиг поїздити як за західним, так і східним узбережжям країни, і свого захоплення побаченим не приховує. Втім, одразу обумовлює місію: у поїздках він знайомиться з потрібними людьми для України, про долю якої турбується з-за океану.

Гончарук — наймолодший голова Кабміну в історії України, який отримав цю посаду в серпні 2019 року з рук президента Володимира Зеленського. Раніше кілька місяців він був заступником голови Офісу президента Андрія Богдана.

Членами команди Гончарука стало чимало молодих реформаторів, і незабаром уряд заявив про амбітні плани збільшити ВВП країни на 40% за п’ять років. Утім, проіснував цей Кабмін недовго. Вже навесні парламент прийняв дострокову відставку прем'єр-міністра, причиною якої було не тільки погіршення особистих стосунків між президентом і прем'єром, а й подальше посилення впливу фінансово-промислових груп, незадоволених активністю уряду в питаннях держприватизації.

Гончарук пішов, але, як запевняє він тепер НВ, ненадовго: американський період у його житті — тільки пауза перед поверненням в українську політику, перспективи якої здалеку сьогодні виглядають для нього не надто оптимістичними. Розмова про ці перспективи помітно контрастує із сонячним каліфорнійським ранком за спиною політика.

Ви розповідали, що мета Вашого візиту до США й Atlantic Council допомога у формуванні українського порядку денного у Вашингтоні. Чим саме ви зайняті, та які питання України сьогодні у фокусі уваги США?

— Почнемо з того, що одним із фокусів уваги США зараз є Кремль і його політика як очевидні подразники. Пошук адекватної реакції на політику Кремля у регіоні, щодо Криму і Донбасу зокрема, — велика частина дискусії тут сьогодні.

Очевидно, що нинішніх заходів недостатньо, й очевидно, що адміністрація Байдена шукатиме можливості перезапустити політику США щодо Росії й шукати асиметричних відповідей. Одна із таких відповідей — успішна Україна, це те, про що ми тут постійно говоримо. В мене тут уже була низка зустрічей, є розуміння, як вибудовувати взаємини між нашими країнами далі.

З іншого боку, допомога США — це не рішення для нас, це частина рішення, ми маємо зробити свою частину домашньої роботи. У нас же, як і раніше, ті самі хвороби, що й у попередні десятиліття: олігархи купують суддів, Віктор Медведчук нарощує вплив через ЗМІ, ЗМІ підштовхують безглузду президентську адміністрацію і Кабмін до популістських рішень. Моє завдання тут — щоб нова адміністрація президента США розуміла, хто в Україні хто, без ілюзій. Вони непогано розуміли Україну до Зеленського, Україну Зеленського тут розуміють погано.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу NV

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X