Список брехунів. Хто з кандидатів у президенти частіше за інших говорить неправду

9 лютого, 15:30
27688
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Колаж НВ

Юлія Тимошенко випереджає усіх конкурентів за обсягом брехні та маніпуляцій фактами

Журнал Новое Время спільно з VoxCheck оцінив, хто з ключових кандидатів у президенти частіше за інших говорить неправду, та проранжував їх за цим показником. 

Лідерами рейтингу ошуканців і маніпуляторів стали Юлія Тимошенко, Олег Ляшко та Юрій Бойко.

Рейтинг політичних ошуканців став плодом року роботи аналітиків VoxCheck. Протягом усього 2018-го вони збирали всиловлювання з публічних виступів кандидатів у президенти, які можна було оцінити за параметрами правда - брехня, і перевіряли їх. Єдина вимога до цитат у VoxCheck - щоб в них містилися якісь факти або дані.

За оцінками VoxCheck, зробленим спеціально для НВ, лідер Батьківщини Юлія Тимошенко виявилася політиком, який частіше за інших топових кандидатів у президенти в своїх публічних виступах говорить неправду. Трохи більше третини її висловлювань - це обман слухачів, ще третина - маніпуляція фактами, і лише решта - правда. Іншими словами, відома порада ділити на три стосовно Тимошенко підходить ідеально.

Трохи більше третини висловлювань Тимошенко - це обман слухачів, ще третина - маніпуляція фактами

Трохи відстали від Леді Ю за часткою неправди в публічних висловлюваннях лідер Радикальної партії Олег Ляшко та колишній "оппоблоковець" Юрій Бойко. Вони посіли друге і третє місця в рейтингу брехунів, складеному VoxCheck: радикал обманював слухачів у 30% випадків, а вигнаний з Оппоблоку соратник скандального бізнесмена Дмитра Фірташа - у 23%.

За рік команда проекту VoxCheck перевірила майже 1,2 тис. висловлювань. Причому якщо в першій половині 2018 року експерти оцінювали всі доступні виступи кандидатів, то з другого півріччя (ближче до виборів) стали віддавати перевагу усним висловлюванням, - саме такі виступи в більшій мірі показують, наскільки політики орієнтуються в тому, про що говорять.

У підсумковий список VoxCheck - окрім Тимошенко, Ляшка і Бойка - потрапили ще троє політиків: чинний голова держави Петро Порошенко, лідер Громадянської позиції Анатолій Гриценко і перша особа партії Самопоміч Андрій Садовий, мер Львова. Тобто в рейтингу опинилися всі ті кандидати в президенти, які мають найбільшу підтримку електорату.

У список мав би потрапити і найрейтинговіший на сьогодні кандидат - шоумен Володимир Зеленський. Але протягом усього того часу, поки команда VoxCheck відстежувала його виступи, засновник Кварталу сказав занадто мало конкретних речей, які можна перевірити, - подібних цитат у нього виявилося лмше п'ять. Тому до підсумкового списку він не потрапив.

Серед учасників рейтингу рідше за інших топ-кандидатів дозволяли собі говорити відверту брехню Садовий і Гриценко - частка подібних висловлювань у кожного з них коливається в межах 11-15%.

А в середині списку опинився чинний президент: Порошенко озвучував неправдиві тези в 16,5% своїх промов. Але й чисту правду він говорив приблизно в половині випадків.

Перша в усьому

Якби існував титул "головний маніпулятор України", лідер Батьківщини отримала б його по заслугах.

Наприкінці 2017-го, коли VoxCheck та НВ вперше випустили рейтинг політичних брехунів, Тимошенко опинилася на першому місці за часткою неправдивих висловлювань. Минуло більше року, і Леді Ю повторила свій успіх.

Частка неправдивих тверджень в промовах Тимошенко досягає 68%
Частка неправдивих тверджень в промовах Тимошенко досягає 68% / Фото: Наталя Кравчук / НВ

Єдина відмінність - частка правди в її словах збільшилася з 9% (так було в 2017-му) до вже майже 33%.

Цитатою року від Тимошенко можна вважати її передвиборчу обіцянку знизити ціни на газ для населення вдвічі. Багато експертів стверджують, що провернути подібну операцію, що не втративши фінансової допомоги з боку МВФ і не перетворивши НАК Нафтогаз України з найбільшого платника податків у хронічно збиткове підприємство (яким НАК був довгі роки), неможливо.

Крім того, в минулому році Тимошенко стверджувала, що держборг країни досяг рівня 82% ВВП, але це дані 2016- го, а в 2018-му показник знизився майже до 60%.

Ще Леді Ю бралася порівнювати українські та європейські зарплати, але за зразок незмінно брала доходи в найбагатших країнах Євросоюзу. При цьому не згадуючи, що і вартість життя там висока.

А ще весь 2018 рік Тимошенко критикувала голову держави та все, що з ним пов'язано. І теж не завжди утримувалася в рамках істини.

Вили в пуху

Олег Ляшко, №2 в рейтингу VoxCheck, любить демонструвати себе в оточенні корів, вил та інших атрибутів українського села.

Спектр тем, про які любить говорити Ляшко, надзвичайно широкий: від фінансування лікування онкохворих до смертності українців у ДТП. Можливо, саме з цієї причини майже третину його публічних виступів містить відверту брехню - бути експертом відразу в усьому не можна.

Наприклад, Ляшко заявляв, що онкохворі фінансуються з бюджету на 6% від необхідного рівня. Хоча реальні цифри інші: на 30% для дорослих і на 63% для дітей.

Опозиціонер по газу

Газові питання неймовірно любить коментувати №3 рейтингу - Юрій Бойко. Воно й зрозуміло: цей політик не просто представляє опозицію, а й сам у минулому був міністром енергетики.

Бажання налякати населення темою газових тарифів зробило Бойко одним з головних брехунів

Бажання налякати населення темою газових тарифів зробило Бойко одним з головних брехунів серед топових кандидатів у президенти.

Політик, наприклад, любовно згадує про той період, коли він був міністром, а газ для населення коштував 400-700 грн за 1 тис. кубометрів (на сьогодні - 8 тис. 550 грн).

Але, озвучивши ці дані, колишній регіонал не нагадав слухачам, що подібний рівень цін був приблизно 10 років тому і відтоді все в країні суттєво подорожчало. І що тарифна сітка на газ досить складна і залежить від типу споживача. А 400-700 грн - це найнижчі тарифи з тих, що існували в деякі періоди.

Президент напівправди

Президент Порошенко зайняв четверте місце в рейтингу з 16,5% частки брехні в висловлюваннях і з майже 57% правди.

У висловлюваннях Порошенка - 16,5% частки брехні і майже 57% правди
У висловлюваннях Порошенка - 16,5% частки брехні і майже 57% правди / Фото: Олександр Медведєв / НВ

Типовим прикладом маніпуляцій з боку голови держави може служити його виступ на Національній інвестиційній раді в травні 2018 року. Тоді президент похвалив самого себе і свою команду: "Ми докладаємо постійних зусиль для поліпшення інвестиційного клімату". І на доказ навів таку статистику: мовляв, у 2012-2013 роках Україна посідала 153-є місце в рейтингу Світового банку Doing Business. А в 2017-му опинилася на 76-му. "61 підкорена сходинка означає, що ми точно не стояли на місці", - підсумував голова держави.

Насправді ж Україна займала 152-е (а не 153-є) місце в рейтингу ще в 2011 році. Коли Порошенко очолив країну, в 2014-му, країна вже була на 96-му місці. При цьому рейтинг Doing Business завжди відображає попередній рік. Тобто до 2018 року ривок країни склав не 61 щабель, а лише 20.

Правдиві і веселий

Екс-міністр оборони Гриценко в минулому році часто звертався до питань армії, досить чітко критикуючи окремі проблеми. А якщо десь і маніпулював, то в темі Мінських домовленостей. На думку лідера Громадянської позиції, в них записана повна і безумовна амністія для терористів, чого в цих документах немає.

Частка брехні в словах Гриценко низька - менше 15%. Ще правдивішим виглядає Андрій Садовий

В результаті частка брехні в словах Гриценко низька - менше 15%.

Ще правдивішим виглядає Андрій Садовий. Львівський мер точно говорив про муніципальні проблеми. А плавав у більш глобальних темах - наприклад, в коментарях з питання енергетичної незалежності країни.

Ще один кандидат, чий рейтинг змусив ставитися до нього максимально серйозно, - Володимир Зеленський. Але він за весь рік розговорився лише одного разу, коли наприкінці минулого року дав тригодинне інтерв'ю Дмитру Гордону.

З нього VoxCheck зумів вибрати п'ять цитат, які можна було б оцінити категоріями правда - брехня. Лише одна з них виявилася правдивою.

Наприклад, Зеленський запропонував попросити озброєння у Канади і Польщі, хоча офіційний Київ уже давно отримує оборонну продукцію з-за кордону та має угоди з кількома країнами про військове співробітництво.

Де шукати правду

Олена Шкарпова, керівник проекту VoxCheck, впевнена, що для українських політиків брехня - це природне середовище їхнього медійного проживання. Її команда з 2016 року оцінює висловлювання можновладців, і весь цей час політики як брехали, так і продовжують це робити.

Відбувається подібне, на думку політолога Володимира Фесенка, з ряду причин.

Електорат орієнтується не на те, чи сказав політик правду або збрехав, а на власні переваги

Вітчизняний електорат, за словами Фесенка, орієнтується не на те, чи сказав політик правду або збрехав, а на власні переваги. Тобто в більшості своїй виборці або вірять політдіячеві - і він стає їхнім улюбленцем, якому дозволено говорити що завгодно, або ж не вірять - і таку людину вони вже не сприймають взагалі.

У подібній ситуації політики не несуть відповідальності за свої слова, адже їхній електорат їм все прощає. Тому-то і передвиборні обіцянки в Україні перетворилися на парад гасел, а рівень брехливості самих кандидатів майже не впливає на рівень електоральної підтримки.

"Політики розуміють, що ніякої відповідальності за їх слова немає. І кажуть що завгодно", - підсумовує тему рейтингу брехунів Шкарпова.

Автори: колектив VoxCheck, Максим Бутченко

Читайте повну версію цього матеріалу в свіжому номері журналу Новое Время - №4 від 7 лютого 2019 року.

Головне

Країни

Вчора, 20:40

article_img
ЄС готується ввести санкції щодо конкретних осіб в Росії через керченську кризу - МЗС Чехії
Політика

Вчора, 19:03

article_img
Припустився помилки. Гнап розповів про репутаційні втрати після скандалу з коштами для військових
Євробачення

Вчора, 12:39

article_img
Соцмережі обурені. Судді пояснили свої оцінки Khayat і Kazka в нацвідборі на Євробачення 2019

Вибір редакції

Гаджети

Вчора, 15:00

article_img
Великий і гнучкий. Все, що відомо про майбутні смартфони Samsung
Інновації

Вчора, 12:00

article_img
Спітніла ракета. На чому Ілон Маск збирається доправити людей на Марс
Політика

Вчора, 11:00

article_img
#ВибориБезБрехні: перевіряємо достовірність заяв Тимошенко, Ляшка, Вілкула, Мураєва та Шевченка

ТОП 3

Політика

Вчора, 08:32

article_img
ГПУ наступає на пресу. Відомство Юрія Луценка вимагає доступу до внутрішніх документів редакції НВ
9668
Політика

17 лютого, 10:17

article_img
Кличко назвав участь Зеленського у виборах спробою пасажира сісти за штурвал літака
7277
Політика

17 лютого, 11:01

article_img
Справа Супрун: ще один нардеп від Радикальної партії подав до суду - ЗМІ
6229