Повернення скіфського золота: Шмигаль назвав можливим місцем зберігання експонатів Софію Київську
Новим місцем зберігання скіфського золота, яке згідно з ухвалою Апеляційного суду Амстердама буде повернуто Україні, може стати Національний заповідник Софія Київська.
Про це у вівторок, 26 жовтня, під час робочої поїздки до Кіровоградської області заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
При цьому він зазначив, що в Україні є багато місць, «де гідно та надійно могли б зберігати ці коштовності».
За словами глави МЗС Дмитра Кулеби, для України скіфське золото є «частиною національного коду».
«Це велика перемога. Ми повернемо собі не просто музейні експонати, а частину нашого національного коду, реліквії, які свідчать про тисячі років нашої історії», — наголосив він.
Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що повернення артефактів для України тільки початок і далі на українців чекає звільнення Криму.
«Після окупації Криму Росія намагалася забрати експонати собі. Тобто фактично вкрасти. Проти чого одразу виступила Україна. Упевнений, що на цьому спроби країни-агресора заволодіти українськими цінностями не припиняться», — запевнив він.
Справа про скіфське золото: коротко
У 2016 році окружний суд Амстердама ухвалив рішення щодо повернення Україні скіфського золота. Предметом суперечки була колекція з 565 експонатів, наданих Амстердамському археологічному музею Алларда Пірсона для виставки Крим — золотий острів у Чорному морі.
Виставка проходила у 2014 році та завершилася після окупації Криму РФ. Згідно з українським законодавством, такі об'єкти є частиною музейного фонду України і Міністерству культури вирішувати, куди повернуться експонати.
У зв’язку з цим у серпні 2017 року музеї окупованого Криму подали апеляційну скаргу на рішення щодо повернення цінностей.
У липні 2019 року Апеляційний суд Амстердама відклав ухвалення остаточного рішення у цій справі, і ось нарешті воно було прийнято на користь України.