Резонансний виступ Зеленського в Раді та мітинги в Києві з вимогою його відставки — головні події
У середу, 1 грудня, президент Володимир Зеленський виступив у Верховній Раді зі щорічним посланням про внутрішнє та зовнішнє становище України. У Києві пройшов мітинг протесту ФОПів, а ввечері опозиція провела віче та марш із Майдану на Банкову.
Відповідно до ст. 106 Конституції України президент «звертається з посланнями до народу та із щорічними і позачерговими посланнями до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище» країни.
Посилаючись на цю норму, Зеленський 22 листопада надіслав спікеру парламенту Руслану Стефанчуку свою пропозицію виступити в Раді 1 грудня.
У день звернення Зеленського до Ради біля парламенту та інших об'єктів урядового кварталу проходить серія акцій протесту, через що рух у центрі Києва частково перекрито.
Заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко допустив можливе блокування проходів до Ради вранці 1 грудня і заявив, що частина акцій може бути проплаченою.
Голова МВС Денис Монастирський закликав протестувальників не порушувати закон і з повагою ставитися до правоохоронців, які забезпечуватимуть порядок.
Багатотисячна акція протесту з вимогами відставки чиновників ВП, причетних до Вагнергейта, розпочалася у столиці увечері 1 грудня.
НВ стежив за подіями в Києві та посланням Володимира Зеленського до Верховної Ради в режимі онлайн.
21:57 «Жодних домовленостей, жодних компромісів»
Спікери Руху опору капітуляції оголосили старт безстрокової акції з головною вимогою — імпічмент Зеленського; запрошують усі патріотичні політсили, здатні відмовитися від «домовленостей та компромісів» з ОП. Орієнтовна дата чергового мітингу — неділя, 5 грудня.
На цьому демонстрація завершена.
21:48 Учасники мітингу дійшли до вулиці Грушевського, де вшанували пам’ять загиблих під час Революції Гідності хвилиною мовчання
21:24 Колона підійшла до Верховної Ради
21:06 «Ви вже показали країні заднє місце». Як депутати обговорювали послання Зеленського у парламенті
Журналіст НВ після виступу президента побував у парламентських кулуарах, де жваво обговорювали промову та наслідки для Ріната Ахметова законопроєкту, який збільшує оподаткування промисловості.
21:02 Копійки для Зеленського та Єрмака
Колона протестувальників проходить повз Офіс президента, дехто кидає у бік будівлі дрібні гроші — «на квиток до Ростова».
20:43 Учасники акції скандують антипрезидентські гасла
Звучать заклики «імпічмент, відставка, суд» та «Єрмака на нари».
20:13 Розпочалася хода від Майдану Незалежності до Офісу президента
Гудименко оголосив, що марш є виключно мирним і «ніхто не палитиме будівлі, в яких потім доведеться працювати».




20:08 Мітингувальники вимагають відставки Зеленського
Про це йдеться у резолюції віча, яку виголосив співзасновник Демократичної сокири Юрій Гудименко. За наявної загрози російського вторгнення Зеленський фактично передав владу своєму фаворитові Єрмаку, а сам прагне зустрітися з Путіним та воювати з українським суспільством, пресою та армією, сказав він.

20:01 Турчинов закликав розігнати Верховну Раду
За словами екссекретаря РНБО Олександра Турчинова, який виступив на вічі, необхідно будь-якими методами, аж до референдуму, домагатися дострокових виборів парламенту.
Також політик заявив про створення координаційної ради об'єднаної опозиції «для штурму зеленої ганебної влади».
19:42 На мітингу виступив журналіст Юрій Бутусов
Він заявив, що є фігурантом справи за статтею про розв’язання агресивної війни — наслідки його поста у фейсбуці із пострілом із гаубиці; таких прецедентів з 2015 року набралося не більше 30. При цьому президент Росії Володимир Путін, з точки зору української прокуратури, непідсудний за цією статтею, заявив Бутусов.
«Це просто піар Зеленського, витівка, з якої він посміявся ввечері в неділю. Ось так він використовує правоохоронні органи», — сказав журналіст, пообіцявши подати до суду через завідомо неправдиве звинувачення.
19:17 Нацкорпус також зібрав прихильників на Майдані
Націоналісти хочуть показати владі, що «вона не вічна, а на всіх зрадників чекає однакова доля», йдеться в анонсі.
«Ми вимагаємо звільнити зі своїх посад проросійських агентів Андрія Єрмака, Руслана Демченка та Олега Татарова», — заявили в Нацкорпусі.
19:11 На Майдані Незалежності розпочалася акція Захисти Україну — зупини переворот
Організаторами виступили Демократична сокира та Рух опору капітуляції. Основна вимога — звільнення голови ОП Андрія Єрмака, якого мітингувальники вважають винним у зриві операції з затримання російських найманців-«вагнерівців».
Радіо Свобода і Громадське ведуть пряму трансляцію.
18:50 «Підготовка капітуляції» чи «правильна риторика»? Як реагують на виступ Зеленського у Раді
НВ зібрав відгуки політиків, журналістів та лідерів думок на послання президента парламенту.
18:33 До Офісу президента стягнули поліцію, швидкі та пожежників
Про це повідомляє Сьогодні. Кореспондент нарахував близько 10 автобусів із поліцейськими.
Патрульна поліція інформує, що порядок у центрі Києва забезпечують понад 3000 правоохоронців та 1500 військовослужбовців Нацгвардії.
17:24 Яценюк: Заява Зеленського про прямі переговори з Путіним — антиукраїнська і антидержавна дія
Імовірні переговори президента України з главою Кремля призведуть до поразки українських позицій, заявив на Київському безпековому форумі експрем'єр Арсеній Яценюк.
«Це той формат, який хоче Росія. Росія хоче відкинути повністю наших західних союзників, і щоби Україна з Росією залишилася один на один. Далі наші західні союзники скажуть: „Так це ж було рішення України, це ж Зеленський сам захотів говорити один на один, значить, наша допомога їм не потрібна“. І це саме та модель, про яку мріє Путін», — наголосив Яценюк.
17:04 Порошенко вважає слова Зеленського про держпереворот «дурним жартом»
«Якщо не помиляюся, на сьогодні був анонсований так званий державний переворот. Я хотів би вибачитися перед нашими закордонними партнерами за цей абсолютно дурний жарт Зеленського. Це — приклад брутальної безвідповідальності перед країною і перед світом», — сказав Порошенко під час виступу на Київському безпековому форумі.
Реальним є «повзучий переворот», за яким стоїть нинішня адміністрація, додав експрезидент, якого цитує пресслужба Європейської солідарності. Небезпечними є озвучені Зеленським на пресмарафоні 26 листопада припущення щодо перенесення строків парламентських виборів в Україні, ідея запровадження інтернет-голосування та плани взяти під контроль Конституційний суд, вважає Порошенко.
16:55 «Україна може використати прямі переговори з РФ, але нормандський формат має залишатися» — представник України у ТКГ
«Якщо існує можливість досягти принципових рішень, які будуть пов’язані із встановленням миру та поверненням наших територій, то я підтримую позицію президента щодо можливості прямих переговорів із президентом Російської Федерації», — сказав в.о. першого заступника глави української делегації у Тристоронній контактній групі Андрій Костін у коментарі агентству Інтерфакс-Україна.
Він також переконаний, що у разі проведення переговорів із президентом Росії робота в нормандському форматі за участю Німеччини та Франції має «проводитися паралельно».
16:45 «Міжнародні партнери за прямий українсько-російський діалог, якщо він може принести мир» — перший віцеспікер Ради
Олександр Корнієнко вважає «цілком логічним» меседж глави держави про прямі переговори України з Росією. Про це він сказав агентству Інтерфакс-Україна.
«Так чи інакше, а говорити з Росією прямо доведеться. Наші партнери підтримують такий діалог, якщо він може дати конкретний результат. І цим результатом має бути мир. Саме за нього, а не за той чи інший формат переговорів, боремося ми і президент Зеленський», — прокоментував він.
16:01 «Важливо, що президент сказав про прямий діалог з Росією, а не з Донецьком чи Луганськом» — переговірник від України в ТКГ
Сергій Гармаш, представник окремих районів Донецької області в українській делегації Тристоронньої контактної групи на переговорах щодо урегулювання на Донбасі, позитивно розцінює меседж Володимира Зеленського щодо прямих контактів з Москвою, про це він сказав в інтерв'ю Радіо Свобода.
«Якби він сказав з Донецьком чи Луганськом, то я був би обурений і вже б стояв десь на Банковій разом з іншими протестувальниками. Зеленський сказав про прямий діалог із Росією, це дуже важливо і це мають почути і в Москві, і українські партнери на Заході», — зазначив Гармаш.
На його думку, прямий діалог з Росією означатиме, що РФ визнала себе стороною конфлікту, а це буде «пів шляху до врегулювання конфлікту на Донбасі».
15:32 Соцмережі продовжують жартувати про путч, участь Ріната Ахметова в ньому та реакцію Зеленського
Редакція НВ зібрала актуальні меми про начебто запланований на 1 грудня путч.
15:24 «Росія готує новий наступ, а Зеленський далі шукає мир в очах Путіна» — організатори віча на Майдані
Влада хоче позбавити громадян права на мирний протест і вважає всіх, хто має іншу думку, «заколотниками і путчистами». Про це організатори вечірньої акції Захисти Україну — зупини переворот написали на сторінці заходу у Facebook.
Справжні ініціатори повалення конституційного ладу та узурпатори знаходяться на Банковій, в Офісі президента України, йдеться у відозві.
«Провал реформ, згортання демократії та маніакальне бажання побачитись з Путіним руйнують довіру західних союзників і нищать євроатлантичну перспективу. Замість того, щоб рятувати країну та консолідувати націю для боротьби з внутрішніми та зовнішніми загрозами, влада провокує громадянське суспільство на конфлікт», — написали організатори.
Вони наголосили, що акція, що розпочнеться о 19:00 на Майдані Незалежності, буде «мирною та законною».
«Ми працюємо над спільним планом дій та різними варіантами розгортання протесту. Віче — тільки початок. Все інше залежить від кількості активних громадян, рішучості опозиційних сил та поведінки влади. Одягайтесь тепло», — закликали на сторінці заходу.
Ініціатори віча кажуть, що його формат, план та вимоги будуть оголошені пізніше сьогодні, «після завершення консультацій з патріотичними силами».
15:05 «З Путіним немає сенсу розмовляти» — Аваков
Перемовини з Росією мають відбуватися лише за присутності міжнародних партнерів України, зокрема у нормандському форматі, вважає ексміністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
«З Путіним немає сенсу розмовляти. Тому що Путін має своє уявлення про Україну. З Путіним особисто говорити не треба. Буде час — будемо говорити з Росією, іншою Росією. А зараз будемо розмовляти з путінським режимом разом з нормандським форматом. За порядком денним українського суспільства», — сказав Аваков. Таку думку він висловив на Київському безпековому форумі.
За словами Авакова, на переговорах у міжнародному форматі з РФ «маємо винести на порядок денний незалежність України, повагу до її кордону, до її прав». «Нам більше нічого не треба від Росії», — вважає ексміністр. На його думку, переговори з агресором обов’язково повинні відбуватися «при свідках».
14:40 Кошти від ренти, приватизації та боротьби з контрабандою: радник Зеленського роз’яснив механізм роботи електронного паспорта та накопичень для дітей
Анонсований президентом економічний паспорт зможуть отримувати українські діти, народжені з 2019 року. До повноліття кошти, які виділяються для них, будуть інвестовані в ОВДП, пояснив радник Володимира Зеленського Олег Устенко.
Він також повідомив про такі подробиці дії цього механізму (поки що попередні):
- накопичення акумулюватимуться на персоніфікованих рахунках дітей;
- доступ до них можна буде отримати після досягнення повноліття — з 18 років, витративши на здобуття освіти або купівлю власного житла;
- джерелами фінансування хочуть зробити рентну плату, а також «частину приватизаційних надходжень, частину коштів від боротьби з контрабандою, зі скрутками». («Проте йдеться про частину цих платежів», — зазначив Олег Устенко);
- надалі коло інвестиційних інструментів може бути розширено.
14:15 Турчинов: Путіна цікавить лише капітуляція України, лише про це і зможе говорити Зеленський
«Ми знову чуємо заяви про переговори з Путіним, але останні дії Путіна, зокрема, оприлюднення ним документів, пов’язаних із листуванням з нашими партнерами, з Францією, Німеччиною, що було пов’язано з Нормандським форматом, Мінськими переговорами, свідчать про так званий дипломатичний демарш», — заявив колишній в.о. президента України Олександр Турчинов, голова Верховної Ради у 2014 році, екс-секретар Ради національної безпеки та оборони України (2014−2019).
На його думку, Путін демонструє, що він не готовий дипломатично домовлятися про безпекову ситуацію, шукати формат миру. «Путіна цікавить, і він це демонструє всіма своїми діями, капітуляція України, і розмова Зеленського з Путіним може бути лише навколо цього», — сказав Турчинов на Київському безпековому форумі в Києві в середу.
Він наголосив, що це серйозна небезпека. За словами Турчинова, такі переговори ставлять Україну у дуже незручне становище. «По-перше, це перекреслює напрацювання міжнародних форматів тиску на Росію, зокрема і Нормандського формату, інших форматів», — зазначив він.
Також Турчинов додав, що такі переговори «будуть сигналом для суспільства, що нездоровий процес колаборації у вищому керівництві країни вже розпочався».
13:50 Дві третини українців проти ідеї Зеленського про онлайн-голосування — соцопитування КМІС
Майже дві третини українців (65,9%) негативно ставляться до можливого запровадження дистанційного голосування через інтернет, позитивно — 29%, свідчать результати дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) 26−29 листопада.
Хоча серед усіх вікових категорій переважає негативне ставлення, але чим молодші респонденти, тим краще ставлення до онлайн-голосування. Зокрема, у наймолодшій віковій групі (від 18 до 29 років) дистанційне голосування підтримують 42,5% опитаних (проти 54,5%), а у старшій (від 60 років) — лише 16,8% (проти 76,8%) %).
Сьогодні під час звернення до Верховної Ради Зеленський згадав про ідею таких онлайн-виборів. «У планах запустити нові дуже важливі функції: електронний перепис, який згодом призведе до електронного голосування. У центрі наших перетворень — народ і ми повинні дізнатися скільки нас, де ми живемо», — заявив президент.
13:14 «Треба в лоб ставити питання Росії»: у Слузі народу слідом за Зеленським закликали до прямих переговорів з РФ
У фракції Слуга народу підтримують намір президента України Володимира Зеленського вести прямі переговори із РФ для закінчення війни на Донбасі.
«Вийде, не вийде — це дуже складний процес… Можна ж імітувати процес, а можна займатися процесом — Зеленський про це сьогодні заявив: якщо ми хочемо не імітувати, а займатися процесом, треба в лоб ставити питання Росії, сідати за стіл переговорів. Якщо ж вони не сідають, а вдають — знову йтиме війна. Тому, мені здається, це абсолютно правильна риторика», — сказав Арахамія.
Він наголосив, що висновку про необхідність проведення прямих переговорів між Україною та Росією дійшли «всі члени переговорної групи в нормандському форматі».
«Всі розуміють, що Росія — учасник процесу з боку так званих терористичних організацій, вона їх координує, дає завдання, фінансує. Тому мені здається, це правильний крок», — зазначив Арахамія.
«Прямі переговори — це сценарій Кремля, це „зрада“, це абсолютна капітуляція. Наша фракція абсолютно не підтримує можливості будь-яких прямих переговорів з Росією», — сказала співголова фракції Євросолідарність Ірина Геращенко.
12:40 Пріоритетний не формат переговорів з РФ, а результат — Банкова
Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк прокоментував слова президента України про необхідність прямих переговорів із РФ для припинення війни та повернення окупованих територій.
«Безперечно, для України є пріоритетним не той чи інший формат переговорів, а сам результат, якого може бути досягнуто. Формати — це технічне питання, питання логістики. А ось результат, тобто, власне, припинення війни на Донбасі та встановлення миру — це безперечний пріоритет номер один», — сказав Подоляк.
За словами радника глави Офісу президента, Нормандський формат залишається є базовим та робочим, а Мінські угоди визначають обов’язкові переговорні позиції.
«Проте Володимир Зеленський шукає і пропонує будь-які поправки, які точно дозволять проукраїнськи вдосконалювати ті самі Мінські угоди», — сказав він.
12:30 $10 тис. до повноліття? Гетманцев пояснив, як працюватиме економічний паспорт українця
Влада очікує, що діти, які матимуть економічний паспорт та отримуватимуть на спецрахунки кошти від рентних платежів, на момент досягнення повноліття матимуть по $10 тисяч доларів. Про це сказав журналістам в кулуарах парламенту голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
«Я не виключаю, що ми будемо надавати таку можливість дітям, які народжені з 2019 року», — відзначив він.
За словами Гетманцева, програма передбачає створення спеціальних рахунків у Фонді майбутніх поколінь, які будуть поповнюватися щомісяця. Після досягнення повноліття ці кошти можна буде використати.
У парламентській фракції Голос вважають неприпустимими прямі переговори України з РФ задля завершення війни, ідею яких озвучив Зеленський. «Різонуло досить сильно, але це неприпустимо. Якщо це була політична заява, яка інтерпретується як прямі переговори, то це дуже погано. Переговори можуть вестися лише через міжнародних партнерів», — цитує лідера фракції Голос Ярослава Железняка Інтерфакс-Україна.
За його словами, зі злочинцями, «які направляють на вас як мінімум пістолет, а можливо і гаубицю, немає сенсу вести переговори».
11:47 «Ми давно чекаємо»: в ОПЗЖ підтримали ідею Зеленського про прямі переговори з Москвою для припинення війни на Донбасі
«Ми давно чекаємо на прямі переговори для того, щоб завершити війну. Тому наша фракція абсолютно підтримує тезу президента про це», — сказав співголова фракції ОПЗЖ Юрій Бойко у коментарі агентству Інтерфакс-Україна
Сьогодні у Раді Зеленський заявив, що війну на Донбасі неможливо зупинити без прямих переговорів із Росією і закликав усіх українських політиків це визнати.
11:30 «Червоні лінії є» — нардеп від Слуги народу окреслила, на які компроміси Зеленський не піде у перемовинах з РФ
Євгенія Кравчук, заступник голови фракції Слуги народу, назвала серед таких червоних ліній України недопустимість відмови від Криму, подачі води в окупований півострів, а також нехтування національними інтересами України та її територіальною цілісністю. Про це вона заявила в ефірі Радіо Свобода.
11:22 Політолог Володимир Фесенко оцінив послання Зеленського як звіт про першу половину його президентського терміну
Таку думку він висловив у прямому ефірі Радіо Свобода після того, як Зеленський завершив виступ у Раді.
«Тому він багато говорив про свої досягнення, наголосив на тому, чого не було і що він зробив, — зазначив Фесенко. — Олігархів Зеленський торкнувся — це неминуче, тема буде головною найближчим часом і в майбутньому, — але акцент він очевидно хотів зробити на речах, близьких пересічному українцю. Інше питання, як це все буде реалізовано. І це завдання для президентської команди. Мало пообіцяти, необхідно організувати адміністрування та ресурси для виконання цих обіцянок».
11:10 Серед тих, хто отримав у сесійній залі Ради звання Героя України — командир І штурмової роти ДУК Правий сектор Дмитро Коцюбайло (позивний «Друг Да Вінчі»).

11:05 Нардеп Гео Лерос, якого на 10:00 викликали на допит у ДБР, пропустив промову президента — він прийшов до Ради лише після його виступу, повідомляє кореспондент НВ.
10:51 Після завершення промови Зеленський перейшов до вручення державних нагород у Верховній Раді
10:50 «Або давайте робити це [прямий діалог з РФ], або давайте не робити вигляд, що ми хочемо дійсно повернути всі свої території» — Зеленський завершив промову закликом до бізнесменів і політиків.
«Україна завжди буде боротись за свої землі. І я впевнений Україна в цій боротьбі переможе. І давайте зробимо це разом. І політики і бізнесмени. Не зважаючи на колір цих політиків і на калібр цих бізнесменів. А зробимо це разом як громадяни України. Вирішувати нам. А Україні - Слава!»
10:47 «Ми не зможемо зупинити війну без прямих перемовин з РФ»
"8 років триває війна на Донбасі. 8 років як Росія анексувала Крим. Я не боюсь сказати про це росіянам. Саме тому водночас — я не боюсь прямої розмови з ними. Ми знаємо, що наша армія найкраща і завжди захистить Україну.
Але 8 років поспіль боїмось зізнатись самі собі - що крім потужного українського війська, ми не зможемо зупинити війну без прямих перемовин з РФ. Сьогодні це визнали всі наші зовнішні партнери. Сьогодні вони підтримують нас в цьому".
10:45 «Судова реформа в Україні. Тут пишатись поки нема чим. Ми тільки на початку шляху. Ми лише проголосували перші 2 закони. Судову реформу в Україні - розпочато не вперше. Але вперше її буде доведено до кінця», — вважає Зеленський.
На його думку, «системну боротьбу з олігархами» розпочато вперше за 30 років незалежності України.
«Хтось скаже: правильно говорити не „з, а проти олігархів“. А я скажу, правильно не говорити, а робити. І я впевнений Україна в цій боротьбі переможе. Україна з цим закінчить», — відзначив Зеленський.
10:40 «Незалежність — це можливість незалежно, чесно, прозоро вести бізнес»
Частину промови Зеленський присвятив перевагам додатку Дія та запуску Дія.Сіті.
«За 5 років Дія City дозволить збільшити об'єм ринку IT вдвічі - до $11,8 млрд, а кількість робочих місць до 450 тисяч. Це будуть одні з найкращих умов для ведення IT-бізнесу та креативної індустрії у світі», — заявив президент.
«Незалежність — це цифрова свобода від бюрократії, черг та корупції. І в цьому вже пересвідчились понад 11 мільйонів користувачів додатку Дія. Україна стала першою країною у світі, яка запровадила цифровий паспорт громадянина. Ми запровадили цифрове водійське посвідчення. За допомогою якого, можна подорожувати або відкрити банківський рахунок онлайн», — додав Зеленський.
10:35 «Наша мета — імплементація угоди про асоціацію з Євросоюзом»
Україна виконала близько 60% зобов’язань, передбачених Угодою про асоціацію з Європейським Союзом, метою є повна імплементація угоди, заявив Зеленський.
10:30 «Українці вперше критикують владу за будівництво доріг і мостів», — Зеленський відповів на критику проєкту Велике будівництво.
«Всі думали, що гарні дороги та Україна — це антоніми. Ми довели, що вони стали синонімами. Ми вже збудували 13 тисяч км доріг. Але багато якісних доріг не буває. Тому мета на два наступні роки не зменшується, вона амбітна — це 15 тисяч кілометрів доріг. І ні кілометром менше, щоб уже закінчити цю реформу», — наголосив він.
Зеленський також повідомив, що в рамках національної програми відновлення мостів уже збудовано та оновлено 560 мостів та мостових переходів, серед яких легендарний міст у Запоріжжі, який був недобудовою 15 років.
«За наступні два роки плануємо з'єднати береги по всій Україні ще 810 мостами та мостовими переходами, серед яких Кременчуцький та Ямпільський мости», — заявив президент.
10:27 Зеленський анонсував внесення до Ради законопроекту про врегулювання питання подвійного громадянства для представників української діаспори
«Нас 65 млн», — заявив президент, наголосивши, що у випадку прийняття законопроекту усі українці-емігранти відчуватимуть себе повноцінними громадянами України.
«Важлива складова нашої міжнародної політики — підтримка світового українства. Я знаю, наскільки важливим для українців, що мешкають у США, Канаді та ЕС, є питання множинного громадянства. Сьогодні я вношу відповідний законопроект на розгляд парламенту», — наголосив Зеленський.
10:25 «Ми послідовно доводимо: Північний потік — 2 — загроза енергетичній безпеці всього регіону»
10:23 «Ми щодня доводимо, що здатні ефективно співпрацювати з НАТО»
Зеленський нагадав про військові програми співпраці з НАТО, Великою Британією, Туреччиною, США, Францією.
Він також наголосив на результатах свого візиту в США та зустрічі з Джо Байденом і нагадав, що Україні вдалося зберегти двопартійну підтримку США.
10:20 «Ми повернули Крим у світовий порядок денний. Вперше ми боремося за Крим не на білбордах, а на міжнародних майданчиках, не лозунгами, а документами» — Зеленський назвав Кримську платформу одним з найголовніших досягнень минулого року.
Він також згадав про затвердження програми реінтеграції тимчасово окупованих території та заявив: «Ми боремося не за гектари, а за людей».
10:18 «Ми повністю закриємо чергу на квартири для всіх ветеранів України» — пообіцяв президент.
10:17 Зеленський розповідає про досягнення та модернізацію медичної сфери, анонсуючи оновлення багатопрофільних лікарень.
Він також заявив, що середня зарплата лікаря в Україні невдовзі сягне 24 тис. грн.
10:14 «Підвищення тарифів — це вперше не про Україну» — заявив Зеленський, анонсувавши програму тепломодернізації та енергонезалежності України.
Також президент заявив, що до 10 грудня внесе до Ради законопроєкт про економічний паспорт українця, згідно з яким плата великого бізнесу за використання природних ресурсів країни «накопичуватиметься на рахунках неповнолітніх громадян України». «Наші олігархи стануть справжніми інвесторами у майбутнє наших дітей, із чим я їх і вітаю», — заявив Зеленський.
Він пояснив, що після досягнення повноліття діти зможуть використати ці кошти для здобуття освіти в Україні чи придбання власного житла.
10:11 Зеленський заявив, що присвятить промову тому, чого Україна за останній час досягла вперше
Він згадав про те, що Україна за підсумками 2021 року вперше з 2013-го знизить прямий держборг нижче за 50% ВВП, та про спеціальні кредитні програми від держави (зокрема програма 5−7−9).
Окрім того, президент анонсував програму видачі споживчих кредитів під 5% для чесних платників податків.
«Невдовзі ми запускаємо програму Українська мрія, за якою кожен громадянин нашої держави, який чесно платить податки, зможе отримати кредит за ставкою 5% у гривні», — сказав він.
За словами Зеленського, кошти можна буде витратити, зокрема, на «купівлю нерухомості, електромобіля, здобуття освіти чи зміну професії».
10:10 Президент розпочав промову із заяви про те, що нібито лише після його приходу до влади Україна розпочала насправді розбудовувати свою незалежність.
Він нагадав про боротьбу з коронавірусом і заявив, що нині в країні є можливість обирати вакцини.
10:06 Зеленський розпочав свій виступ
Він нагадав, що у зв’язку з оновленим ще з минулого року форматом звернення в Раді присутні українські військові та ветерани ООС, представники окупованих територій Донбасу та Криму, вчителі та медики.
10:01 Засідання Ради відкрито, у парламенті зареєструвалися 250 депутатів
10:00 Нардепи від Європейської солідарності відповіли на футболки «слуг народу» власною творчістю
Так, депутат Ніна Южаніна одягла футболку з портретами Володимира Зеленського та Андрія Єрмака та написом «Хто з них кріт?»
А нардеп Олексій Гончаренко приніс до парламенту плакат із QR-кодом, який веде на один із роликів у його блозі.

09:55 Поліція оголосила посилений режим заході безпеки в центрі Києва
На посилене чергування заступили працівники підрозділів столичної поліції спільно із військовослужбовцями Національної гвардії України, повідомляє пресслужба МВС.
Заходи безпеки посилено на локаціях проведення масових заходів у Києві. Перед їх початком вибухотехніки перевіряють територію з метою виявлення небезпечних і підозрілих предметів. «Окрім цього на фільтраційних пунктах поліцейські проводитимуть превентивні заходи та вибірково перевірятимуть речі учасників акції, аби не допустити пронесення у місця скупчення громадян предметів, якими можна нанести ушкодження іншим. У разі загострення ситуації, правоохоронці можуть обмежити доступ громадян на окремі території», — попередили в МВС, закликавши «з розумінням поставитися до посилених заходів».
У разі переміщення учасників заходів, рух колони супроводжуватимуть правоохоронці. У зв’язку з цим можливе обмеження дорожнього руху, тому автомобілістів просять завчасно планувати свої маршрути руху.
Правоохоронці також попередили, що «негайно реагуватимуть на порушення правопорядку та припинятимуть будь-які прояви протиправних дій, а винних осіб притягуватимуть до відповідальності».
09:45 «За президента! Проти олігархів» — депутати Слуги народу сьогодні одягли футболки з однаковими гаслами
Журналіст НВ Крістіна Бердінських сфотографувала у такій футболці нардепа від Слуги народу Данила Гетьманцева, голову комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.
На уточнююче запитання, чи виступає він проти всіх олігархів, зокрема Ігоря Коломойського, Гетьманцев відповів: «Проти всіх. І проти Коломойського».

09:40 Під Радою розпочався протест ФОПів
Люди зібралися біля парламенту і тримають прапори із символікою руху SaveФОП.


09:30 Зеленський вже прибув до Ради
Таку інформацію оприлюднив у своєму Телеграмі нардеп Олексій Гончаренко (Європейська солідарність)
09:24 Частину урядового кварталу в центрі Києва перекрили спецтехнікою
Про це повідомляє кореспондент НВ Крістіна Бердинських, яка сьогодні працює у Верховній Раді.



09:00 Раду посилено охороняють — фото
Зранку 1 грудня під Верховною Радою посилено охорону громадського порядку. Біля будівлі парламенту та на прилеглих територіях урядового кварталу знаходяться численні наряди правоохоронців в повній амуніції, повідомляє Цензор.нет, публікуючи відповідні фото. Неподалік від площі Конституції змонтовано сцену для проведення протестної акції.




08:43 Напередодні 1 грудня та акцій протесту біля Офісу президента почали монтувати ковзанку
30 листопада у соцмережах та ЗМІ з’явилися фотографії конструкцій майбутньої ковзанки, яку почали встановлювати на Банковій.
Раніше учасники акції до Дня гідності та свободи, яка проходила в центрі Києва увечері 21 листопада, оголосили про вимогу звільнити голову Офісу президента Андрія Єрмака. В інакшому випадку вони пообіцяли через 10 днів (1 грудня) розпочати безстрокову акцію з вимогою імпічменту президента Володимира Зеленського.
08:35 Які вулиці можуть перекрити сьогодні у Києві
Столична поліція оприлюднила схему ймовірного перекриття руху в центрі Києва через акції протесту 1 грудня.
Сьогодні можливе обмеження руху транспорту на:
- вулиці Хрещатик;
- вулиці Михайлівській;
- вулиці Шовковичній;
- вулиці Лютеранській;
- вулиці Круглоуніверситетській;
- вулиці Архітектора Городецького;
- вулиці Заньковецької;
- вулиці Садовій;
- вулиці Інститутській;
- вулиці Липській.