Ренесанс кума. Як Медведчук отримав ексклюзивний статус, що дозволяє отримувати дивіденди від Москви і від Києва

21 жовтня 2017, 09:23
Користуючись своїм ексклюзивним статусом єдиної сполучної ланки між Кремлем і Банковою, Віктор Медведчук отримує дивіденди як від Москви, так і від Києва, пише журнал Новое Время

Сірий кардинал президента Леоніда Кучми, ворог Віктора Ющенка і цілого ряду інших топових партдіячів, а також кум Путіна, за останні 15 років Медведчук то йшов у небуття, то повертався зміцнілим. Зараз Медведчук переживає черговий ренесанс — набирає політичної і фінансової ваги, осідлавши позицію ексклюзивної сполучної ланки між Кремлем і Банковою.

Відео дня

Посередник з обміну заручників

Нинішній етап життя Медведчука почався восени 2014 року, коли президент Петро Порошенко доручив включити його в ланцюжок посередників з обміну полоненими в зоні АТО. Таке завдання глава держави поставив перед Валентином Наливайченком, на той момент — шефом Служби безпеки України (СБУ). В результаті на світ з’явився наказ — призначити Медведчука спеціальним представником України з питань гуманітарного характеру в рамках тристоронньої контактної групи.

На переговорах в Мінську Віктор Медведчук представляє Україну разом з Леонідом Кучмою, відповідаючи за обмін заручниками, який був успішним лише спочатку/Фото: vybor.ua
На переговорах в Мінську Віктор Медведчук представляє Україну разом з Леонідом Кучмою, відповідаючи за обмін заручниками, який був успішним лише спочатку/Фото: vybor.ua Фото:

З цього моменту процес обміну за участю Медведчука просувався досить активно: так, за один лише день 26 грудня 2014-го звільнили 146 українців. Та ж Надія Савченко, депутат ВР, вийшла на волю, за словами Наливайченка, завдяки участі в переговорах Медведчука.

Але з осені 2015-го все застопорилося. «Раніше обмін відбувався за принципом „люди на людей“, а зараз його ідея [що просувається іншою стороною] - „люди на політичні поступки“. І обмін припинився», — констатує Сергій Висоцький, народний депутат фракції Народного фронту (НФ).

Довіра Путіна

Те, що спочатку Медведчук був ефективний у справі обмінів, не дивує вітчизняних політиків і експертів: з росіянами і особисто з Путіним у колишнього глави Адміністрації Кучми чудові стосунки. І не тільки тому, що російський президент хрестив його дочку.

Ілля Пономарьов, колишній депутат Держдуми РФ, пояснює: «У Володимира Володимировича [Путіна] просто маніакальне уявлення про те, що всі питання в Україні можна вирішувати тільки з однією людиною. І це Медведчук». Мовляв, своєму куму господар Кремля довіряє, і зародилася ця довіра задовго до хрещення.

Медведчук дійсно дещо «вирішував» в Україні. Наприклад, контактував з екс-президентом Віктором Януковичем у найкритичніший для останнього момент — під час Євромайдану.

Як розповіло НВ джерело в силових структурах, Генпрокуратура в рамках справи, порушеної проти Януковича, встановила: вранці 20 лютого 2014 року тому двічі дзвонили з російського номера на телефон, по якому президент-утікач говорив лише з найближчим оточенням. Це сталося в день, коли на вулиці Інститутській озброєні бійці спецпідрозділів розстріляли багатьох учасників революції. Про що Янукович говорив з співрозмовником по телефону — невідомо. Однак пізніше слідчі ГПУ дізналися: дзвонив саме Медведчук.

Ще 18 лютого 2014-го, коли в столиці почалися запеклі зіткнення, Медведчук терміново виїхав з Києва в свою резиденцію в Закарпатті. А потім полетів до Криму, звідки він і дзвонив Януковичу. Встигнувши після цього з'їздити ще й в Росію, увечері 26 лютого кум Путіна разом з родиною полетів з Криму до Швейцарії. На наступний день на півострові з’явилися «ввічливі люди».

Всього за період з листопада 2013 року по лютий 2014 року Янукович і Медведчук спілкувалися по телефону 54 рази.

Зараз перший із цих таємних співрозмовників міцно осів в російському Ростові. А ось другий продовжує служити ексклюзивним контактером для Кремля. «Він — єдиний місток між Києвом і Москвою», — розповідає народний депутат Вадим Рабинович, який регулярно спілкується з Медведчуком. За його інформацією, за останні кілька років, незважаючи на заборону прямих авіасполучень між Україною і РФ, Медведчук 84 рази літав з Києва в Москву. І відбувалося це, мовляв, з дозволу Банкової. «Він приїжджає в Москву — і відразу їде до Путіна. Він приїжджає до Києва — і їде до Порошенка. Значить, це вигідно двом сторонам, — вважає Рабинович. — Таємна дипломатія завжди існувала і приносила результат».

Конвертація «особливого статусу» в бізнесі

Прізвище путінського кума все частіше спливає в різних енергетичних скандалах — від поставок дизеля до скрапленого газу. «Відбувається трансформація певних процесів на ринку нафти і газу — це правда», — розповідає депутат Ради від НФ Андрій Левус, якого Медведчук запідозрив у підготовці замаху на себе.

Подробиці «певних процесів» НВ розслідував у кінці серпня цього року, коли ціни на газ для автомобілів в Україні різко підскочили вгору. Виявилося, що через дії СБУ скраплений газ у Роснефти, чий ресурс становить близько 40% українського ринку, отримала право купувати лише одна компанія — Протон Енерджі, що належить ізраїльському громадянинові Нісану Мойсеєву. Та в свою чергу реалізує паливо своїм українським трейдерам — фірмам Глуск і Креатив Трейдинг. Причому відразу декілька учасників ринку, а також народний депутат Сергій Лещенко, розповіли НВ: компанії Моїсеєва пов’язані з Медведчуком.

Більше того, ізраїльський бізнесмен також отримав «підтримку» і з боку РФ: Федеральна служба з технічного та експортного контролю тільки Роснефті дозволила продавати скраплений газ Україні. При цьому російський гігант може мати справу виключно з Протон Енерджі. Представники Федеральної служби пояснили своє рішення так: вони, мовляв, не хочуть, щоб їх рідкий газ використовувався для військових цілей.

Медведчук зв’язок з ринком газу заперечує і взагалі намагається дистанціюватися від ділових питань, навіть весь його легальний бізнес записаний на дружину. У власності останньої знаходиться з десяток фірм — від інвестиційних до аграрних.

І справи у сім'ї, схоже, йдуть непогано: ще в 2015-му Лещенко оприлюднив інформацію про те, що Медведчук купив нову яхту Royal Romance довжиною 92,5 м за €180 млн. І хоча судно ходить під прапором Кайманових островів, депутат не сумнівається: вона належить екс-голові Адміністрації Кучми.

При цьому на своє звернення до Державної фіскальної служби з приводу сплати Медведчуком податків Лещенко відповіді так і не отримав. Зате сам путінський кум нещодавно подав на депутата відразу п’ять судових позовів.

Побічно приналежність цього судна Медведчуку підтвердив і Шуфрич. НВ попросив депутата Опоблоку прокоментувати інформацію про те, що він нібито придбав у екс-глави Адміністрації Кучми його старе вітрильне судно. «Яхту, яка у нього була до Royal Romance, я не купував», — відповів Шуфрич.

Отримати від самого Медведчука коментар з цього приводу, а також за іншими звинуваченнями на його адресу, НВ не вдалося. На відповідний запит редакції в прес-службі політика повідомили: він не збирається витрачати час на коментарі для даної статті.

Повний текст матеріалу читайте в свіжому номері журналу Новое Время — № 38 від 20 жовтня 2017 року

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X