Війна світів. Як війна за контроль над витратами і доходами держкомпаній в Україні перейшла в стадію кадрових чисток

4 липня 2020, 10:11
НВ Преміум

Війна за контроль над витратами і доходами держкомпаній, які стали генерувати прибуток, а не збитки, перейшла на стадію кадрових чисток. Як у СРСР, під звільнення можуть потрапити іноземці, а також ті, хто з ними співпрацював.

Шерон Іскі, голова наглядової ради ПриватБанку, досі виглядає ошелешеною, коли згадує, як ще у грудні після прильоту в Україну в її телефон постукали з СБУ. Не безпосередньо, а через її асистента. Спецслужба була незадоволена тим, що ПриватБанк подав у закордонні суди позови проти колишніх своїх власників, один із яких — мільярдер Ігор Коломойський.

Відео дня

Американка Іскі спішно забрала в аеропорту свій багаж і замість готелю помчала до офісу Приватбанку, щоб обговорити з представниками наглядової ради й адвокатами це новорічне звернення СБУ до держбанку. Вже наступного дня відбулася зустріч у СБУ, де наглядовій раді порекомендували не подавати позови на сотні мільйонів доларів проти Коломойського в міжнародний арбітраж. Наглядова рада рекомендації до уваги не взяла.

«Ця історія ще раз показує, наскільки важка наша робота, але також і те, наскільки важливо бути незалежним», — каже Іскі.

Голова наглядової ради виграла бій, але тепер вона може програти сутичку. В парламенті зареєстровано дев’ять законопроєктів, суть яких зводиться до одного: підпорядкувати наглядові ради, а через них і прибуткові держкомпанії ветеранам української корупції та вітчизняній бюрократії, послабивши функції контролю від незалежних спостерігачів. Для цього, наприклад, потрібно вивести усіх іноземців із наглядових рад у 11 держкомпаніях України.

«Залучення іноземців не припинило розкрадання коштів держпідприємств і не зробило їх ефективними», — пояснює НВ причини демаршу Данило Гетманцев, голова парламентського комітету з фінансової, податкової та митної політики.

Факти суперечать цьому твердженню, заперечує Айварас Абромавичус, гендиректор Укроборонпрому і голова наглядової ради Української академії корпоративного управління. «Для мене більшість із цих людей, особливо голови наглядової ради, — герої, — каже Айварас Абромавичус. — Вони відстоюють інтереси цих компаній перед обличчям ворога. І ворог цей насамперед — наша олігархічна система, яка постійно підживлювалась із цих держкомпаній».

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X