Рада прийняла заяву у відповідь на постанови Сенату і Сейму Польщі про Волинську трагедію

8 вересня 2016, 17:46
2507
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Раді прийняла постанову про офіційну заяву про рішення польського парламенту по Волинській трагедії

Верховна Рада прийняла заяву у зв'язку з прийняттям Сенатом і Сеймом Польщі постанов 7 і 22 липня 2016 року щодо оцінки українсько-польського конфлікту під час Другої світової війни

У заяві Рада пропонує польській стороні припинити політизацію трагічних сторінок історії того періоду, передає Інтерфакс-Україна.

За відповідний проект постанови проект постанови №5095 , зареєстрований Ради 8 серпня, на вечірньому засіданні в четвер проголосували за основу і в цілому 247 народних депутатів.

В ході обговорення з проекту заяви в остаточній редакції були вилучені слово "Волинь" і поняття "Волинської трагедії", воно згадується лише в назвах спільних декларацій, прийнятих раніше.

Серед ініціаторів проекту постанови були голова фракції Блоку Петра Порошенка Ігор Гринів, голова Всеукраїнського об'єднання Батьківщина Юлія Тимошенко і глава Радикальної партії Олег Ляшко, голова фракції "Народний фронт" Максим Бурбак, голова фракції Самопоміч Олег Березюк, а також низка депутатів.

У проекті заяви сказано, що Верховна Рада "з жалем, розчаруванням і глибокою стурбованістю" сприйняла рішення Сенату, а потім і прийнята Сеймом Польщі постанова від 22 липня щодо "належного вшанування пам'яті жертв геноциду, здійсненого українськими націоналістами проти громадян Другої Речі Посполитої в період Другої світової війни". Наголошується також, що ця постанова законодавчих органів Польщі дає політично і юридично некоректну оцінку трагічній сторінці українсько-польської історії, що стосується подій на Волині.

Рішення Сенату і Сейму Польщі про визнання Волинської трагедії геноцидом поляків у проекті постанови оцінюється як прояв політизації історичних подій.

"Верховна Рада України наголошує, що прийняття постанови Сенату і Сейму Республіки Польща відбувалося у супроводі антиукраїнської акції з нищенням українських пам'яток на території Польщі, атаками на учасників релігійних урочистостей, забороною проведення культурних заходів та шовіністичної риторикою", - сказано в тексті заяви, яку пропонують прийняти Раді.

Наголошується також, що антиукраїнські дії і розпалювання антиукраїнських настроїв розгортаються в момент найбільшої вразливості Української держави, яка перебуває в стані війни з Російською Федерацією.

На думку Ради, прийняття польським парламентом постанов про геноцид ставить під загрозу дипломатичні і політичні напрацювання двох країн і народів, спрямовані на взаємне примирення і вшанування пам'яті невинних жертв: українців і поляків.

У проекті заяви також засуджуються односторонні дії Сенату і Сейму Республіки Польща, спрямовані на перегляд позитивних результатів співпраці, досягнутих під час конструктивного українсько-польського діалогу за останні десятиліття.

Крім того, Рада закликає істориків вести професійний діалог з метою розкриття всіх невідомих обставин історії на підставі достовірних архівних даних, а політиків України і Польщі - припинити використовувати історичну науку задля досягнення тимчасових політичних вигод.

Український парламент у проекті заяви також звертається із закликом до нинішніх і майбутніх поколінь українців і поляків продовжувати стратегічне партнерство і не піддаватися спробам окремих політичних сил маніпулювати чутливими сторінками історичного минулого всупереч інтересам українського і польського народів.

В кінці заяви Рада просить польських колег припинити політизацію трагічних сторінок українського-польської історії і зосередити зусилля на конструктивній побудові взаємин між Україною та Республікою Польща для зміцнення партнерства в демократичній Європі на основі європейських цінностей.

Нагадаємо, 22 липня польський Сейм затвердив резолюцію, в якій встановив 11 липня Національним днем пам'яті жертв геноциду, вчиненого проти громадян 2-ї Речі Посполитої в період Другої світової війни.

Президент України Петро Порошенко заявив, що шкодує у зв'язку з рішенням польського Сейму.

3 серпня у Верховній Раді був зареєстрований проект постанови 5012 Про вшанування пам'яті жертв геноциду, вчиненого Польською державою щодо українців у 1919 - 1951 роках. Даний проект зареєстрував у Раді позафракційний народний депутат Олег Мусій.

4 серпня спікер Сенату Польщі Станіслав Карчевський застеріг Київ від прийняття Верховною Радою України постанови про геноцид українців, здійснений поляками.

У свою чергу в Міністерстві закордонних справ Польщі заявили, що назва проекту постанови про "геноцид українців" Польщею, зареєстрованого у Верховній Раді,викликає подив.

Голова прес-служби МЗС Польщі Рафал Собчак, зокрема, зазначав, що, згідно з інформацією МЗС Польщі, цей проект є "одиничним інцидентом і за ініціативою одного депутата".


Волинська трагедія - двосторонні етнічні чистки українського і польського населення на Волині, здійснені Українською Повстанською Армією і польською Армією Крайовою з участю польських батальйонів Шуцманшафт і радянських партизанів у 1943 році під час Другої світової війни.

Зверніть увагу

30 грудня 2018, 10:35
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
30 грудня 2018, 10:35
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект