Просвітили наскрізь. Сильні і слабкі сторони шести ключових кандидатів у президенти

16 лютого, 08:35
9223
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Просвітили наскрізь. Сильні і слабкі сторони шести ключових кандидатів у президенти - фото

Прес-служба АП

Порошенко спирається на досягнення першого терміну, інші кандидати - на свої обіцянки

Журнал Новое Время "просвітив" головних кандидатів у президенти наскрізь, щоб з'ясувати: що вони обіцяють електорату, завдяки чому збираються перемагати і наскільки реалістичні їхні програми.

8 лютого Центральна виборча комісія (ЦВК) завершила реєстрацію кандидатів у президенти. Підсумковий список складається з 44 прізвищ - національний рекорд.

Серед них є шість осіб з найвищим рівнем підтримки. Це (в порядку убування частки прихильників у січневому соцопитуванні групи Рейтинг) шоумен Володимир Зеленський, лідер Батьківщини Юлія Тимошенко, чинний президент Петро Порошенко, кандидат від Опозиційної платформи - За життя Юрій Бойко, лідер Громадянської позиції Анатолій Гриценко і фронтмен Радикальної партії Олег Ляшко.

НВ за допомогою експертів проаналізував сильні та слабкі сторони самих кандидатів, а також передвиборчих програм цієї чудової шістки.

Джокер

У гральних картах є поняття "джокер" - це карта із зображенням блазня, яка може замінити собою будь-яку іншу і в підсумку забезпечити перемогу.

В українській політиці джокером у всіх сенсах став Володимир Зеленський. Він потрапив у загальну колоду з боку, але буквально розірвав найдосвідченіших конкурентів.

Сильна сторона шоумена - нестандартність, переконаний політолог Володимир Фесенко. А також недовіра його прихильників до всіх політиків. "Все це його монопольний ексклюзив", - пояснює експерт.

Свою виборчу програму Зеленський, немов і не виходячи зі свого кіношного образу президента Голобородька, складав також за допомогою народу: він збирав побажання виборців на своїй онлайн-сторінці.

У програмі кандидата № 1 експерти позитивно оцінюють обіцянку ввести прозорий ринок землі. Це давно очікуване інвесторами рішення, здатне збільшити ВВП і розмір зовнішніх інвестицій, з усіх топових претендентів декларує тільки Зеленський.

Аналітики позитивно сприймають і обіцянку Зе-кандидата зменшити тиск правоохоронних органів на бізнес, і намір проводити вибори до парламенту за відкритими партійними списками (без мажоритарної складової).

Партія Зеленського Слуга народу також лідирує в рейтингах
Партія Зеленського Слуга народу також лідирує в рейтингах / Фото: Володимир Зеленський via Facebook

Шоумен обіцяє також ввести нульову декларацію: кожен бізнесмен, сплативши 5% від своїх доходів, зможе задекларувати і легалізувати їх.

Втім, Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital (Dragon Capital видає НВ), уточнює: така ініціатива суперечить програмі МВФ. І перед введенням такої норми потрібно провести жорстку податкову реформу.

А Андрія Длігача, гендиректора групи компаній Advanter Group, насторожує бажання Зеленського ухвалити законопроект про народовладдя, коли електорат зможе формувати завдання для влади за допомогою референдумів. "Референдуми - зло в нашому патерналістському суспільстві", - переконаний експерт.

Недоліки Зеленського - відсутність досвіду, команди і чіткої позиції щодо ключових державних питань

Всі обіцянки кандидата Зеленського - хороші і не дуже - можуть розбитися об його недоліки: відсутність досвіду і чіткої позиції щодо ключових державних питань (відносини з Заходом і з Москвою, стратегія щодо Криму і Донбасу). До всього іншого у шоумена немає команди, готової обійняти головні посади в державі в разі його перемоги на виборах.

Є у шоумена і глобальний противник - Верховна рада. Щоб створити свій Кабмін і втілювати в життя все обіцяне, Зеленському-президенту знадобиться парламентська більшість. До осені, поки буде працювати нинішній склад Ради, йому її не одержати. Та й після виборів до ВР, якщо вірити соцопитуванням, партія Слуга народу навряд чи візьме досить мандатів, щоб диктувати умови всьому парламенту.

Поки ж український джокер кинув усі сили на безкоштовні концерти Кварталу 95 по містах країни, мобілізуючи електорат не логікою, а жартами. І це приносить результат: згідно зі свіжим соцопитуванням КМІС, шоумен вже не на кілька пунктів, а в півтора рази випереджає найближчих переслідувачів.

Той, який вже не перший

Дмитро Білоцерковець, народний депутат від Блоку Петра Порошенка (БПП), впевнений: найсильніші сторони програми його політичного шефа - це те, що з подачі глави держави Верховна рада конституційно закріпила курс країни на приєднання до ЄС і НАТО.

Депутат каже про вже доконаний факт, що для Порошенка символічно: в програмі кандидата-президента мова теж найчастіше йде про те, що глава держави встиг зробити під час першого терміну.

Порошенко спирається на досягнення першого терміну
Порошенко спирається на досягнення першого терміну / Фото: Олександр Медведєв / НВ

А єдина чітка обіцянка, яку Порошенко зважився закріпити в своїй програмі, звучить так: подати у 2023 році заявку на вступ до ЄС.

Решта тез мають абстрактний вигляд. Глава держави, наприклад, хоче допомогти подолати бідність.

Також президент упевнений, що в його наступній п'ятирічці Україна стане одним з п'яти нових глобальних лідерів IT-сектора. Але якщо подібне станеться, то заслуга глави держави буде мінімальною - айтішники, на думку експертів, і без того зможуть піднятися вгору на світовому ринку. Вони, власне, вже це роблять.

Крім уже здійснених кроків, коротко описаних у гаслі Віра, мова, армія, глава держави намагається поляризувати виборче поле: він - єдина альтернатива тріумфу Володимира Путіна в Україні.

У глави держави є два унікальні ресурси - адміністративний і фінансовий

А ще у глави держави є два унікальні ресурси - адміністративний і фінансовий. "Тут він поза конкуренцією", - вважає Фесенко.

Але найвищий антирейтинг - проти нього висловилися 50% респондентів опитування Рейтингу, - а також агресивна риторика можуть погубити проект Порошенко-2.

Жінка, яка веде

Сила Юлії Тимошенко, яка раптово поступилася пальмою першості в соцопитуваннях Зеленському, - у величезному політичному досвіді, уточнює Фесенко. А ще вона харизматична.

У Батьківщини, за словами аналітиків, сильні і життєздатні регіональні партійні осередки. Вони можуть конкурувати навіть з адміністративними ресурсами команди чинного президента.

Крім того, уточнюють експерти, з огляду на розмах передвиборчої агітації, у Леді Ю є потужна фінансова підтримка.

Від Нового курсу Тимошенко повернулася до старої популістської риторики
Від Нового курсу Тимошенко повернулася до старої популістської риторики / Фото: Наталя Кравчук / НВ

Однак за всіх тих інтелектуальних і фінансових ресурсів, які лідер Батьківщини вклала в свій Новий курс, її підсумкова виборча програма приголомшила експертів популізмом.

Одна обіцянка вдвічі здешевити газ для пересічних споживачів, якщо Тимошенко почне його реалізовувати, може повністю зіпсувати відносини офіційного Києва з міжнародними кредиторами в особі МВФ: фонд, завдяки якому фінансова система країни залишається стабільною, наполягає на ринковому ціноутворенні для всіх.

Обіцянки Тимошенко працюють на обрану аудиторію - малозабезпечених виборців

Крім того, претендентка пропонує ліквідувати податок на додану вартість (ПДВ) і ввести податок на реалізацію. Але Україна торгує з Євросоюзом, де ПДВ, як уточнює економіст Фурса, є, а тому збереження цього податку обов'язкове для співпраці з ЄС.

Однак загалом обіцянки Тимошенко працюють на обрану аудиторію - малозабезпечених виборців, каже політолог Фесенко. А електорат лідера Батьківщини старанно ходить на вибори.

Але тріумфу Леді Ю може перешкодити високий (другий після Порошенка) індекс недовіри до неї - трохи більше чверті респондентів опитування Рейтингу заявили, що категорично проти Леді Ю.

Проросійський

Серед усіх топових кандидатів лише Юрій Бойко дозволяє собі бути яскраво вираженим проросійським претендентом.

У своїй програмі він виступає за подолання протиріч з країнами-сусідами, включно з Росією. Також віце-прем'єр часів Віктора Януковича ратує за переговори про мир з усіма сторонами конфлікту на сході.

Вигнаний з Опоблоку Бойко обіцяє розвивати основні галузі економіки, відновивши втрачені ринки збуту і зв'язку, зокрема з РФ.

Президентський термін цього кандидата призведе до розриву відносин з МВФ і, як результат, до дефолту

Бойко грає в популізм: він готовий списати всі комунальні борги, які накопичилися у населення на нинішній момент. І, як багато конкурентів, пропонує знизити тарифи на газ для населення і скасувати медичну реформу.

Оцінивши весь звід пропозицій Бойка, Фурса робить висновок: президентський термін цього кандидата точно призведе до розриву відносин з МВФ і, як результат, до дефолту.

На щастя для кредиторів України, Бойко, ймовірно, не потрапить навіть до другого туру. Завадить йому все та ж проросійська риторика - з втратою 5 млн виборців Донбасу і Криму на цій темі перемоги не здобути. Ще однією перешкодою, впевнений політексперт Октисюк, стане відсутність у кандидата харизми.

Офіцерська кісточка

З харизмою проблема і в Анатолія Гриценка, зазначають експерти.

Хоча ті напрями, які він заявляє у своїй програмі, багатьом симпатичні.

Гриценко може зібрати навколо себе ліберальний електорат
Гриценко може зібрати навколо себе ліберальний електорат / Фото: Анатолій Гриценко via Facebook

"Нам потрібно провести єдину реформу - судову, - озвучує одну з основних ідей Гриценка керівник його штабу Віктор Чумак, позафракційний депутат ВР. - Справжня судова реформа і незалежний суд швидко запустять і економічні процеси".

Колишній міністр оборони обіцяє зробити життєздатною і антикорупційну реформу

Колишній міністр оборони обіцяє зробити життєздатною і антикорупційну реформу.

Але загалом, на думку Длігача, програмі Гриценка часто бракує відповіді на запитання "як?" "Як повернути Крим і окуповану частину Донбасу? Як досягти зростання економіки в 10% і середньої зарплати в 700 євро?" - ставить кандидату заочні питання експерт.

Октисюк вважає, що Гриценко може об'єднати якусь частину ліберального електорату, що і є сильною стороною цього кандидата. Але для справжнього успіху колишньому військовому міністру не вистачає внутрішньої енергії. "Треба мати хоч якийсь вогонь в очах", - посміхається експерт.

Струшувач повітря

Якщо президентом стане Олег Ляшко, то першим своїм указом він скасує підвищення цін на газ, потім проведе референдум і скоротить кількість народних депутатів з 450 до 250. Одночасно він залишить 10 міністерств з нинішніх 19 і ліквідує посаду прем'єр-міністра. Ну і припинить медреформу.

У своїй програмі Ляшко також пропонує ввести держрегулювання цін на продукти і ліки.

Робити подібне означає вбити цілі галузі економіки, впевнений Длігач. "Це теза Мадуро [Ніколас Мадуро, президент Венесуели, який довів країну до економічної катастрофи]!" - обурюється експерт.

Його [Ляшка] програма - це популізм і економічний деструктив: давайте більше витрачати і менше заробляти

"Його [Ляшка] програма - це популізм і економічний деструктив: давайте більше витрачати і менше заробляти", - резюмує Фурса.

Зате Ляшко вміє працювати з виборцями і забиратися в найвіддаленіші куточки країни заради зустрічей з електоратом. А ще він напористий. "Умовно кажучи, Ляшко б'ють у морду, а він іде далі", - говорить Октисюк.

Експерт нагадує: хоча Ляшко позиціонує себе як захисник інтересів бідних людей, політично він близький до найбагатшого українця - мільярдера Ріната Ахметова.

А загалом, на думку аналітиків, нинішнє шосте місце Ляшка в рейтингах цілком відповідає тому результату, який головний радикал покаже за підсумками президентських перегонів. Втім, політика це не зупинить і він все одно піде далі: його головна мета - парламентські вибори.

Читайте повну версію цього матеріалу в свіжому номері журналу Новое Время - №5 від 14 лютого 2019 року

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською