Програми та інше. Що обіцяють українцям кандидати у президенти

12 січня 2019, 06:45

Центральна виборча комісія зареєструвала вже п’ять кандидатів на посаду президента України.

У виборчі перегони офіційно вступили лідер партії Самопоміч та мер Львова Андрій Садовий. Колишній очільник СБУ та голова суспільно-політичного руху Справедливість Валентин Наливайченко. Лідер Соціал-демократичної партії Сергій Каплін. Самовисуванець Віталій Скоцик. Колишній міністр екології та природних ресурсів Ігор Шевченко. 

Відео дня

Найважливіші пункти виборчих програм зареєстрованих кандидатів – у сюжеті Радіо НВ.

Програми – коротко

Ігор Шевченко пропонує народу газ та вугілля за собівартістю, безкоштовну медицину та освіту, бізнесу – скасування ПДВ і помірні ставки податків. Хоче зробити паузу у відносинах з ЄС та НАТО. Росії обіцяє бетонну стіну та лінію оборони на кордоні. 

Віталій Скоцик виступає за недопушення закриття навчальних закладів у містах і селах. Обіцяє розбудовувати державне і недержавне пенсійне страхування. Вважає, що треба здійснити осучаснення та оновлення Конституції. Узгодити взаємовідносини у трикутнику президент-Верховна Рада-Кабінет міністрів.

Читайте також: Виборча кампанія сюрпризів

Андрій Садовий пропонує підняти зарплату солдатів української армії до тисячі доларів, заборонити володіння стратегічними об’єктами громадянам Росії та офшорним компаніям. Хоче відновити аеропорти в усіх регіонах та скоротити кількість народних депутатів до 300.

Валентин Наливайченко стверджує, що має покроковий план відновлення миру та деокупації частини Донбасу та Криму. Виступає за Україну в ЄС та НАТО. Обіцяє створити резервну добровольчу армію та легалізувати вогнепальну зброю. Молоді гарантує доступні кредити на житло та відкриття власного бізнесу. 

Сергій Каплін обіцяє підняти мінімальну пенсію до 5 тисяч гривень, зарплату – до 10 тисяч гривень. Обіцянка про зниження ціни на газ у чотири рази теж закріплена у програмі. Студентам гарантує перше робоче місце. Хоче скоротити кількість народних депутатів до 100 та створити народний конституційний орган – Національні збори громадян.

Нижня і верхня палати ВРУ

Змінити виборчу систему до наступних парламентських виборів на пропорційну з відкритими списками. Таким був би перший указ кандидата в президенти Віталія Скоцика. Про це він розповів у рамках дебатів кандидатів у президенти в програмі Печерські пагорби на Радіо НВ.

Є можливість уникнути олігархічного впливу на формування законодавчого органу


Він також пообіцяв реформувати Верховну Раду так, щоб вона складалася із двох палат. При чому до Сенату мають увійти моральні авторитети нації. Однак висувати їх все одно мають політичні партії.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

"Дві палати – нижню Палату представників на 125 депутатів і верхню Палату Сенату на 75 сенаторів. Таким чином, ми суттєво зменшуємо кількість людей, які будуть приймати участь у законодавчих органах влади, не витрачаючи при цьому ефективність і кошти державного бюджету, і даємо можливість уникнути того олігархічного впливу, який сьогодні здійснюють через дійсну виборчу систему на формування законодавчого органу нашої держави", – наголосив Скоцик.

Закон і порядок

Призначення нових людей на посади, за які відповідає президент. Таким у разі перемоги буде перший указ на посаді Ігоря Шевченка, про що він також заявив під час радіодебатів кандидатів у президенти на Радіо НВ. 

Навести лад у країні, тобто закон і порядок


Якість керівників певних державних структур – це те, на що може впливати глава держави, додав він.

"Генеральний прокурор, голова СБУ, міністр оборони і міністр закордонних справ – це ключові люди для того, щоб, по-перше, навести лад у країні, тобто закон і порядок, і, по-друге, зміцнити обороноздатність країни. У тому числі більш ефективно працювати з точки зору вирішення російської проблеми через дипломатичні канали. Звичайно я не можу сказати, що у мене є на кожну посаду люди, але є кадровий ресурс, з якого я можу черпати", – заявив Шевченко.

Читайте також: 300 тисяч гривень за хвилину. Скільки кандидати у президенти платять за рекламу на ТБ

Піраміда і трапеція корупції

Свою команду та людей, які займуть посади голови СБУ, Генпрокурора, очільника Національного банку, міністра оборони та міністра закордонних справ, ще під час виборчої кампанії пообіцяв назвати ще один кандидат на посаду глави держави Анатолій Гриценко. 

Поки він не зареєстрований ЦВК. Але у п'ятницю, 11 січня, на з'їзді партії Громадянська позиція його висунули кандидатом на виборах президента України. Гриценка підтримали партії Хвиля Віктора Чумака, Альтернатива Єгора Фірсова, Європейська партія Миколи Катеринчука, громадський рух Рідна країна Миколи Томенка.

Піраміда корупції перетвориться у трапецію


"Я не підпишу жодної угоди на посту президента, яка не буде відповідати нашим інтересам, жодного законопроекту, який не забезпечений ресурсами, популізму не буде, жодного рішення, яке б обмежувало права громадян України. У президента не буде ні офшорів, ні бізнесу, ні власності за кордоном, ні сліпих чи підсліпкуватих трастів. Піраміда корупції перетвориться у трапецію у перший же день перебування на посаді. До гори носити більше не треба. Тільки десь хтось – пообрубаю руки", – заявив Гриценко.

Ідеї та принципи

На заході були присутні народні депутати-"єврооптимісти" Мустафа Найєм, Світлана Заліщук, Наталія Кацер-Бучковська. Вони мали на меті донести ідею необхідності висунення єдиного кандидата від демократичних сил. За це виступає Коаліція національної єдності #SPILNO, розповів Найєм та закликав Анатолія Гриценка, Андрія Садового та музиканта Святослава Вакарчука об'єднатися перед виборами.

Об'єднуватися – це єдиний шанс збалансувати владу і перемогти


На його переконання, це єдиний шанс збалансувати владу і перемогти. Об'єднуватися варто не навколо прізвищ, а навколо ідей та принципів, додав він.

"Лунають ідеї про те, щоб об’єднувалися кандидати, вже, мабуть, більше року. Ми говорили про це ще до того, як висувались кандидати, на жаль, вони все висуваються зараз без попередніх домовленостей про те, щоб об’єднуватися, проте є ще час. Той ресурс, який є у провладних кандидатів або кандидатів, які підтримані олігархами, або кандидатів, які вже довгий час перебувають в політиці і мають великий ресурс, у тому числі, медійний і грошовий, не дозволяє зараз розпорошувати сили, які так чи інакше були причетні до того, що було п’ять років тому, коли ми виходили на Євромайдан", – наголосив Найєм.

"Фішка" і особистість

Передвиборчі програми кандидатів в президенти у залученні симпатій виборців стоять далеко не на першому місці, зазначив в коментарі Радіо НВ директор Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко. Більше значення має суб'єктивний чинник – особистість кандидата.

Хто до кого достукається, від цього залежить дуже багато


У кожного також є своя фішка, яку він розігрує. Якщо кандидат не виділяється серед свого табору виборців, додав експерт, тоді його рейтинги є нижчими.

"Хто до кого достукається, від цього залежить дуже багато. Тимошенко зараз потужно використовує теми, пов’язані з тарифами, незадоволеням підвищенням тарифів і обіцянкою знизити ціну на газ. Зеленского будуть підтримувати виборці, які не довіряють політикам, проте оскільки він так чи інакше сприймається у політичному контексті, чому сприяв "Слуга народу", його приймають як альтернативу політикам. Це головний чинник, який дає йому підтримку", – зазначив Фесенко.

Читайте також: Чому українці вірять у президента Зеленського

Висування кандидатів політичними партіями або шляхом самовисування на посаду глави держави та подання кандидатами документів до ЦВК триватиме до 3 лютого 2019 року.

Перед поданням до Центрвиборчкому документів кандидат або партія, яка його висунула, має внести грошову заставу у розмірі 2,5 млн гривень. Реєстрація кандидатів у президенти триватиме до 8 лютого включно.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X