Міжнародні банки підозрюють Порошенка у сумнівних транзакціях на $65 млн — розслідування FinCEN Files
Щонайменше чотири міжнародні банки подали звіти у Мережу з боротьби з фінансовими злочинами Казначейства США (Financial Crimes Enforcement Network, FinCEN) про підозрілі транзакції офшорних компаній, пов’язаних із п’ятим президентом України Петром Порошенком. Загальна сума цих переказів сягає 65 мільйонів доларів.
Це стало відомо з даних розслідування банківських документів FinCEN Files, пише 9 жовтня СлідствоІнфо.
FinCEN Files — це результати дослідження виданням Buzzfeed News понад 2500 злитих документів, більшість з яких були звітами про підозрілу діяльність (suspicious activities reports або ж SAR), які банки направляли у Мережу з боротьби з фінансовими злочинами Казначейства США (Financial Crimes Enforcement Network, FinCEN) в період з 2000 по 2017 рік.
Про те, що невдовзі після свого обрання президентом Петро Порошенко відкрив низку офшорних компаній на Кіпрі, Британських Віргінських островах та в Нідерландах і завдяки цим компаніям, ймовірно, намагався уникнути сплати податків, було відомо ще з розслідувань Панамських документів та Райських паперів.
Витік FinCEN Files показав, що міжнародні банки подавали звіти про підозрілу діяльність цих офшорних компаній та їх зв’язок з Порошенком.
У звітах банки зазначають: «Порошенко, перебуваючи на посаді Президента України, міг брати участь у незаконних діях зі створення офшорних компаній — і не повідомляв про це в деклараціях про доходи».
Петро Порошенко — у трійці найбагатших українців. За версією Forbes, вартість його активів сягає 1,4 мільярдів доларів США. При цьому на початку каденції статки Порошенка оцінювались у 750 мільйонів доларів.
Однією з ключових передвиборчих обіцянок Порошенка було продати власний бізнес. Однак, як показали подальші події, президент її не виконав.
Компанії-прокладки, метою яких було приховати кінцевого власника бізнеса, оформлювали на випадкових людей. Для цього користувалися їхніми паспортними даними, а натомість платили невелику грошову компенсацію. Так, наприклад, таксист Тарас Тарасович із закарпатського села Нове Давидково став у 2016 році засновником чотирьох британських компаній, зокрема Genesis Local Ventures.
Ті, хто заохотив закарпатця стати власником британського бізнесу зазначили, що це «стосується дуже серйозних людей», розповів Тарасович журналістам СлідствоІнфо по телефону.
Файли FinCEN свідчать, що міжнародний Deutsche Bank подав звіт про підозрілу діяльність британської офшорної компанії Genesis Local Ventures. Підозри фінустанови стосувались можливого зв’язку фірми з президентом України Петром Порошенком.
За дев’ять місяців протягом 2016−17 років, відповідно до повідомлення банку, через рахунки GLV пройшло близько 60 мільйонів доларів. Зрештою, банк закрив рахунки компанії через «відсутність прозорості».
Українське розслідування
Згадані у FinCEN компанії роками були в полі зору українських правоохоронців. Слідчі підозрювали їх у відмиванні коштів та ухиленні від сплати податків — і аби дізнатись, хто стоїть за компанією, намагались отримати доступ до банківських рахунків цих фірм.
GLV фігурує у кримінальному провадженні з кінця 2017 року. У ході розслідування Генеральна прокуратура встановила, що група невідомих пов’язана з 45 іноземними офшорними компаніями, задіяними у схемі експорту зерна — йдеться у матеріалах кримінального провадження. Це зафіксовано в ухвалах українських судів. Однак пізніше ці ухвали зникли з відкритого реєстру судових рішень, а результати розслідування не оприлюднили. Слідство.Інфо повідомляє, що має ці ухвали у розпорядженні.

14 травня 2019 року, за тиждень до завершення президентської каденції Петра Порошенка, компанію GLV було розпущено.
Інші підозри
Попри те, що Петро Порошенко і справді передав у «сліпий траст» чимало своїх бізнесів, він зберіг контроль над Міжнародним інвестиційним банком.
Відповідно до звітів FinCEN в період президентства Порошенка на рахунки компанії Roshen саме в Міжнародному інвестиційному банку надійшли 1,8 мільйона доларів від компанії-прокладки Goldwest Investment.
Зареєстрована в Британії за три місяці до початку президентської каденції Порошенка компанія, за документами, торгує солодощами й надає транспортні послуги. У перші два роки існування Goldwest Investment декларувала нульові доходи — а за підсумками 2016-го сповістила британський уряд про транзакції на 8,6 мільйона доларів та 250 тисяч доларів чистого прибутку.
Грошові перекази Goldwest Investment у звіті FinCEN позначено як підозрілі, пише СлідствоІнфо. Адже, як зазначається в документі, «Порошенко, ймовірно, брав участь в незаконних діях, відкриваючи нову компанію в ході свого президентства і не звітуючи про це у своїй декларації».
У звіті, який подав Bank of New York Mellon — після перевірки кореспондентських рахунків естонського Versobank, також згадується Порошенко. У документі йдеться про те, що 2016 року на рахунок Roshen в естонському банку надійшли два перекази на загальну суму 145 тисяч доларів від Furoleks Services LP. Протягом лише двох місяців 2016-го фірма провела транзакцій на понад 23 мільйони доларів.
Зв’язок з Панамськими паперами
Іще кілька згадок Петра Порошенка у FinCEN Files стосуються компаній, раніше згаданих у Panama Papers.
Так, у квітні 2013 року міжнародний банк Standard Chartered подав звіт до FinCEN щодо банківських переказів компанії Linquist Services Limited, пов’язаної з Порошенком, на загальну суму в 30 тисяч доларів. Банк зауважив, що Порошенко використовував цю компанію, зокрема, для отримання банківських позик.
Сліди цих операцій є в Panama Papers. Зокрема, у грудні 2010 року банк Raiffeisen надіслав Roshen щонайменше 115 мільйонів доларів США під виглядом позики. Забезпечувала її нібито офшорна компанія Linquist Services Limited.
«Президент Порошенко використовував „забезпечені активи“ Linquist Services Limited та його владу над Raiffeisen для отримання кредитів для своєї кондитерської компанії Roshen», — йдеться у звіті FinCEN.
Як повідомляють медіа, після згадки сумнівних кредитів Roshen у Panama Papers австрійські органи влади розпочали розслідування щодо діяльності банку Raiffeisen.
Інша компанія, Intraco Management, відповідно до звітів банку Standard Chartered, із 2 січня 2013 року по 26 вересня 2014 року провела операцій на 5,4 мільйона доларів. Протягом останніх трьох місяців цього періоду Петро Порошенко був на посаді президента України.
Вже через рік Агентство фінансових розслідувань Британських Віргінських островів почало розслідування щодо Intraco за підозрою у відмиванні коштів. Агенти намагалися з’ясувати, кому належить офшорна компанія.
Як відреагували у Порошенка на нове розслідування?
Пресслужба Європейської Солідарності заявила журналістам Економічної правди, що ця інформація є голослівним твердженням, яке «створює враження, що розслідування упереджене та політично вмотивоване».
Там також зазначили, що Рошен — компанія міжнародного рівня, з власними підприємствами в Україні та Євросоюзі і ринком збуту в десятках країн світу. Діяльність такої компанії «природно, не можлива без транскордонних розрахунків. Вони здійснюються у повній відповідності із законодавством», пояснили у пресслужбі.
Порошенко — фігурант Панамських документів та Райських паперів
7 червня 2014 року Петро Порошенко був інавгурований на пост президента України. Однією з ключових його передвиборчих обіцянок було продати власний бізнес.
14 січня 2016 року на пресконференції у Києві Порошенко заявив про підписання угоди, за якою він передав свою частину в корпорації Roshen в незалежний «сліпий» траст" (blind trust).
Витік панамських документів через кілька місяців після цього показав, що Порошенко не тільки не передав свої активи у траст, але й створив три офшорні компанії на Кіпрі, Британських Віргінських островах та в Нідерландах.
Ввечері 3 квітня 2016 року авторитетні світові ЗМІ опублікували так звані Панамські документи — злиті документи панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, яка займалася реєстрацією та обслуговуванням офшорних компаній. Документи анонімно отримала газета Süddeutsche Zeitung, яка поділилася ними з Міжнародним консорціумом журналістських розслідувань (ICIJ) та Центром дослідження корупцій та організованої злочинності (OCCRP). Цей масштабний витік про офшори стосувався зокрема сотень політиків та відомих людей зі всього світу, серед них і тодішнього президента України Петра Порошенка.
Згідно з цими даними, компанія Prime Asset Partners Limited (BVI), власником якої був вказаний Порошенко, була зареєстрована на Британських Віргінських островах 21 серпня 2014 року (після інавгурації Петра Олексійовича).
У вересні 2014 Prime Asset Partners Limited заснувала на Кіпрі компанію CEE Confectionery Investments Limited, яка своєю чергою заснувала в грудні того ж року компанію Roshen Europe BV у Нідерландах.
У Порошенка запевняли, що компанію зареєстрували на Британських Віргінських островів, щоб зробити корпорацію Roshen більш привабливою для потенційних покупців з-за кордону. Водночас Порошенко мав змогу зекономити мільйони доларів податків, які інакше він мав би сплачувати в Україні, оскільки саме ці острови мають дуже гнучке законодавство для реєстрації компаній та управління активами й, водночас низький рівень оподаткування.
Порошенко та його адвокати заперечували умисну мінімізацію податків. Однак, інше міжнародне журналістське розслідування на основі витоку документів — Paradise Papers — вказало на той факт, що п’ятий президент України через створення перерахованих вище офшорних гаваней, фактично, намагався ухилитися від сплати податків.
Хіба це не законно?
Центром з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP) в рамках масштабного розслідування Панамських документів був опублікований матеріал Офшорний податковий маневр президента України, в якому йдеться про те, що Порошенко:
- Відкрив нову компанію, будучи чинним президентом. При цьому Конституція України забороняє президенту займатися бізнесом, а Prime Asset Partners Limited (BVI) була створена вже після інавгурації Порошенка, і саме він був вказаний бенефіціаром компанії.
- Опублікував недостовірну інформацію у деклараціях. Нова офшорна компанія не була вказана у декларації за 2014 і 2015 роки. Не було вказано й отримання прибутку від продажу акцій цих компаній.
- Зміг уникнути завдяки виведенню компанії в офшори сплати податків в Україні. Мільйонні податки не потрапили в український бюджет в той час, коли на Донбасі розгорталася війна проти російських окупантів.
Що таке FinCEN Files?
Як повідомлялося, 20 вересня видання BuzzfeedNews та Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ) оприлюднили результати дворічного дослідження злитих банківських звітів про підозрілу діяльність, які банки направляли владним структурам США в період з 2000 по 2017 рік, і які включають транзакції на 2 трильйони доларів.
Ці звіти створені, щоб банки могли переконатися, що вони не допомагають клієнтам здійснювати будь-які незаконні фінансові оборудки. Однак, витік цих даних показав, що деякі найбільші банки у світі вели бізнес із клієнтами, яких вони підозрювали у корупції, і навіть дозволяли злочинцям переміщувати «брудні» гроші по всьому світу.
Тепер BuzzfeedNews поступово публікує результати дослідження банківської документації. Зокрема раніше стало відомо, що звіти про підозрілу діяльність були складені у зв’язку з транзакціями компаній, пов’язаних з президентом-утікачем Віктором Януковичем, його сином Олександром Януковичем, Ігорем Коломойським, Дмитром Фірташем, Андрієм Клюєвим та Юлією Тимошенко.