«Офшори Зеленського». У НАЗК перевіряють декларацію Зеленського та Баканова з урахуванням розслідування Pandora Papers
Нацагентство з питань запобігання корупції перевіряє декларації президента України Володимира Зеленського та голови СБУ Івана Баканова, враховуючи інформацію офшорного скандалу, що виник після публікації розслідування Pandora Papers. Про це Радіо НВ розповів голова НАЗК Олександр Новіков.
«Проводимо повну перевірку декларації президента. Під час перевірки використовуємо у тому числі дані ЗМІ, співпрацюємо з журналістами. Отже цю інформацію також буде враховано. <...> Перший помічник президента на громадських засадах — не є особою, яка подає декларацію, а отже ми не можемо перевірити декларацію. А декларацію голови СБУ ми перевіряємо», — зазначив Новіков.
Голова НАЗК додав, що перевірка декларацій Зеленського та Баканова відбувається не через оприлюднену журналістами інформацію, а відповідно до порядку черговості.
«Перша декларація, яка перевіряється в країні, — це декларація президента. Перевірка була розпочата ще в квітні і її результати будуть опубліковані до 18 жовтня», — повідомив Новіков.
Водночас голова Нацагентства пояснив, чи можуть бути викладені у журналістському розслідуванні факти підставою для притягнення до відповідальності чиновників.
«Не відображення [у декларації] коштів на рахунках офшорних компаній — не є порушенням. Є порушенням невідображення самих компаній, якщо ці компанії належать суб'єктам. Хочу сказати, що у законі Про запобігання корупції є частина 3 статті 46. Вона каже, що відображається лише об'єкти, які зареєстровані на офшорні компанії, якщо це майно, яке не використовується у господарській діяльності. Все інше — не підлягає відображення в декларації. Тобто кошти не підлягають відображенню в декларації, якщо вони належать не фізичній особі, а юридичній, якими є компанії. <...> Самі по собі ці факти, які мали місце у 2012 році, не можуть бути підставою для відповідальності. Вони можуть бути підставою, якщо продовжили існувати на 31 грудня 2020 року і не були відображені в декларації. Існували вони чи не існували — це є предметом повної перевірки. Дії 2012 року в принципі не можуть бути кваліфіковані як порушення в рамках компетенції НАЗК»
Наразі жодних звернень щодо необхідності перевірки фактів, викладених у фільмі-розслідуванні, НАЗК не надходило.
3 жовтня Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів ICIJ оприлюднив нове розслідування під назвою Pandora Papers. У документах вказано, що 35 чинних і колишніх світових лідерів, зокрема й президент України Володимир Зеленський, а також понад 300 політиків мають зв’язки з офшорними рахунками.
Документи Pandora Papers включали понад два млн файлів, які опрацьовували понад 600 журналістів-членів ICIJ. Від України над цим проєктом працювало видання Слідство.Інфо, яке напередодні оприлюднило фільм-розслідування про офшори Зеленського і його бізнес-зв'язках з Коломойським.
Журналістам вдалося знайти підтвердження схеми, за якою офшорні фірми Зеленського та його команди з 2012 року нібито отримали 40 мільйонів доларів від компаній, пов’язаних із Коломойським. Йдеться про період, коли студія Квартал 95 почала співпрацювати з телеканалом 1+1. З документів Pandora Papers випливає, що ці кошти формально були сплачені як внесок до статутного капіталу.

В Офісі президента заявили, що розслідування Слідство.Info щодо офшорного бізнесу президента Володимира Зеленського містить припущення та конспірологічні прив’язки, а вся інформація стосується періоду до початку президентства Зеленського.
Які наслідки будуть для політиків після розслідування Pandora Papers - Віталій Шабунін
Генпрокурорка Ірина Венедіктова заявила, що інформація щодо ПриватБанку з розслідування Pandora Papers давно відома слідству. Водночас вона відмовилася від коментарів щодо інших даних журналістського розслідування, зокрема й про офшорні компанії президента Володимира Зеленського.