Нари для Путіна. Відсьогодні у двох третинах країн світу диктатору РФ загрожує арешт — пояснення від юриста-міжнародника

17 березня, 20:31
Ексклюзив NV
МКС видав ордер на арешт російського диктатора Путіна (Фото:Sputnik / Mikhail Metzel / Pool via REUTERS)

МКС видав ордер на арешт російського диктатора Путіна (Фото:Sputnik / Mikhail Metzel / Pool via REUTERS)

Автор: Наталія Роп

Тепер Путіна мають затримати і відправити в Гаагу, якщо він приїде в одну з держав-учасниць Римського статуту, пояснює юрист-міжнародник Роман Єделєв. Але це не завжди буде можливо на практиці.

Сьогоднішнє рішення Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі про видачу ордеру на арешт російського диктатора Володимира Путіна дозволить його затримання у понад 120 країнах, які є учасницями Римського статуту — точніше, у 123 зі 195 наявних.

Відео дня

Про це NV розповів Роман Єделєв, кандидат юридичних наук, вчений секретар Української асоціації міжнародного права.

«В практичному сенсі це означає, що якщо Путін їде в державу, яка ратифікувала Римський статут, МКС миттєво звертається до неї з проханням про затримання Путіна і передачу його в Гаагу в Міжнародний кримінальний суд. Держава, куди Путін приїхав, і яка бере участь в Римському статуті, отримує такий запит МКС. Якщо дивитися суто з юридичної точки зору, вони мають виконати такий запит», — пояснив юрист.

Водночас він зауважив, що з політичної точки зору держава, куди їхатиме господар Кремля, може надати йому гарантії, що він не буде затриманий через запит МКС.

«І він собі в цій державі спокійно побуде два-три дні і поїде далі. Такий варіант теж можливий», — переконаний Єделєв.

Він також зауважив, що рішення МКС про ордер на арешт Путіна «має більше політичне значення».

«Тому що вперше міжнародна судова установа встановила, що Путін, можливо, вчинив міжнародний злочин. Хоча ми знаємо, що він вчинив усі - і злочин агресії, і воєнні злочини, і злочин проти людяності і, можливо, злочин геноциду. Але в нас не було юридичного підтвердження, що Путін такий злочин вчинив. Адже Україна не може винести таке рішення через наявність у Путіна імунітету. Для МКС імунітетів для найвищих посадових осіб не існує», — додав юрист.

Нагадаємо, 17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт російського диктатора, якого підозрюють у скоєнні воєнного злочину незаконної депортації дітей і їх незаконного переміщення з окупованих територій України на територію Росії. Також видано ордер на арешт так званої дитячої омбудсмена РФ Марії Львової-Бєлової.

Україна підписала, але досі не ратифікувала Римський статут, а Росія відкликала свій підпис під ним.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу NV

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X