Наталя Шаптала: що відомо про першу жінку - голову Конституційного суду України

15 травня, 18:55
9207
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Наталя Шаптала: що відомо про першу жінку - голову Конституційного суду України - фото

КСУ

Наталя Шаптала

Конституційний суд України очолила 60-річна Наталя Шаптала.

Голосування відбулося на закритому засіданні після того, як Станіславу Шевчуку висловили недовіру і звільнили з посади голови і судді Конституційного суду.

Хто така Наталя Шаптала

60-річна уродженка Донецька Наталя Шаптала розпочала трудову діяльність у 1976 році з роботи на донецьких підприємствах. Вона працювала електроконтролером, інспектором відділу кадрів, статистиком.

У 1985–1987 роках працювала юрисконсультом Донецького металургійного заводу імені В.І. Леніна.

Після закінчення юридичного факультету Алтайського державного університету у 1987 році два роки працювала стажистом прокуратури та помічником прокурора Ленінського району м. Донецька.

У період з 1990 року по 1996 рік обіймала посади інструктора Ленінського райкому партії, помічника прокурора Донецька та старшого помічника прокурора Донецької області.

Наталя Шаптала працює суддею з 1996 року. Обіймала посади судді Ленінського районного суду Донецька, Апеляційного суду Донецької області та Донецького апеляційного адміністративного суду.

Після приходу до влади президента Віктора Януковича її призначили суддею Конституційного суду. Присягу склала 21 вересня 2010 року.

Наталя Шаптала захистила дисертацію і здобула ступінь кандидата юридичних наук. У співавторстві написала посібник Конституційне право України та науково-практичні коментарі до Бюджетного та Податкового кодексів України.

Її вважають фахівцем у галузі адміністративного та кримінального права.

У декларації за 2017 рік вона вказала 1 188 500 грн зарплатні в Конституційному суді. Її син Віталій Шаптала задекларував 86 084 грн зарплатні. Співмешканець Юрій Шаптала отримав 116 405 гривень від вкладів у банку, а нова голова Конституційного суду – більше 44 тисяч грн.

Наталя Шаптала зберігала на банківських рахунках 152 296 грн, $10 029 та 9501 євро, її чоловік більше 831 тисячі грн.

Згідно з її декларацією, родина володіє автомобілями Toyota Land Cruiser 1996 та 2014 року випуску, Mazda 6 2015 року випуску.

Юрій Шаптала має корпоративні права у компанії Захід Акватрейд.

У спільній власності дві квартири у Києві, квартира у Донецьку, земельна ділянка та будинок у селі Лісники під Києвом, а також нежитлове приміщення в будинку відпочинку на Прикарпатті.

Які резонансні рішення вона приймала

У 2010 році Наталя Шаптала входила до складу Конституційного суду, який прийняв рішення про повернення до Конституції 1996 року. Це рішення скасовувало конституційну реформу 2004 року і повертало президенту Віктору Януковичу максимальні повноваження. Двоє суддів КС тоді висловили окрему думку, однак Шаптали серед них не було.

Після Революції гідності, в 2014 році, Верховна рада рекомендувала голові держави та Ради суддів звільнити Шапталу в числі сімох суддів КС "за порушення присяги" - у тому числі за рішення про розширення повноважень Януковича. Однак у відставку її так і не відправили.

У лютому 2019 року Шаптала була в числі суддів, які підтримали скасування статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення. Після цього НАБУ була змушена закрити ряд гучних розслідувань. Окрему думку в зв'язку з цим рішенням висловили сім суддів КС - і знову серед них не було Шаптали.

Крім того, Наталя Шаптала є одним з доповідачів у процесі розгляду конституційності закону про люстрацію (Про очищення влади), який був прийнятий в 2014-му році. Якщо КС визнає його неконституційним, закон буде скасовано. У цій справі Шаптала запам'яталася тим, що в 2015 році залучила в  якості експерта колишнього голову ЦВК і нардепа-"регіонала" Сергія Ківалова. Він не тільки потрапляв під дію закону про люстрацію, але й був ініціатором ідеї про його скасування та одним з автором відповідного звернення до КС.

У відповідь на здивування судді КС Миколи Мельника, навіщо знадобилося консультуватися з Ківаловим, Шаптала тоді заявила, що зверталася до нього як до ректора Одеської юридичної академії. "Я навіть не знала, що він підпадає під люстрацію як член Вищої ради юстиції", - заявила в 2015-му нинішня голова КС.

14 травня 2019 року КС повинен був провести засідання щодо перегляду закону про люстрацію, проте його відклали на невизначений термін.

Інші факти

У лютому 2013 року фотограф Влад Содель оприлюднив знімок з XI з'їзду суддів України - на нього Наталя Шаптала прийшла в дорогому наручному годиннику вартістю $ 7-10 тис.

А в 2016 році в центрі корупційного скандалу опинився син новопризначеної голови КС Євген Шаптала (на той момент він був суддею Київського апеляційного господарського суду).

Громадська організація Люстраційна комісія Одеської області оприлюднила відео, на якому Євген Шаптала та ще один київський суддя домовляються з керівником одного з одеських каналів про процедуру банкрутства страхової компанії Гарантія. Ці матеріали були передані в НАБУ.

Тодішня голова департаменту Мін'юсту з питань люстрації Тетяна Козаченко підтвердила, що резонансне відео було зняте правоохоронцями і ГПУ має інформацію про цей епізод.

Діалоги про бізнес

23 травня, в Києві, відомі підприємці Сергій Тігіпко, Петро Чернишов, Ігорь Смілянський і Дмитро Шимків стануть спікерами лекції НВ «Діалоги про бізнес: як досягти успіху в епоху змін».

Докладніше про подію