Трагедія у Броварах. NV нагадує біографії загиблих голови МВС Монастирського, його заступника Єніна та держсекретаря Лубковича

Денис Монастирський (посередині), Євген Єнін (ліворуч), Юрій Лубкович (праворуч) (Фото:МВС, Олександр Медведєв / NV, Денис Шмигаль / Telegram колаж NV)
Вранці 18 січня голова МВС Денис Монастирський, його заступник Євген Єнін та держсекретар МВС Юрій Лубкович загинули внаслідок падіння гелікоптера ДСНС у Броварах.
Гвинтокрил впав поруч із дитячим садком та житловим будинком. За останніми даними, всього внаслідок трагедії загинули 17 людей, четверо з яких діти. Дев’ятеро із загиблих перебували на борту гелікоптера. Кількість постраждалих на даний момент складає 30 людей, 12 з них — діти.
Слідчі Служби безпеки України розпочали досудове розслідування за фактом падіння гелікоптера.
Серед версій, які вони розглядають
- порушення правил польоту;
- технічна несправність гелікоптера;
- умисні дії щодо знищення транспортного засобу.
NV нагадує головні факти з біографій загиблих голови МВС Дениса Монастирського, його заступника Євгена Єніна та Держсекретаря МВС Юрія Лубковича.
Денис Монастирський
До Слуги народу
Денис Монастирський народився у Хмельницькому 12 червня 1980 року. Закінчив юридичний факультет Хмельницького університету управління та права, має науковий ступінь кандидата юридичних наук. Очолював відділ з питань законотворчості і наукових експертиз науково-дослідної частини Хмельницького університету управління та права, був доцентом.
Був співзасновником і членом правління Подільського молодіжного культурного об'єднання У майбутнє через культуру. У 2013 році був визнаний найкращим волонтером року за результатами Національного конкурсу Волонтер року.
У 2007 працював юристом у компанії Hillmont Partners, 2009 — в Global Ties KC, у 2015—2017 роках був юристом у компанії ТОВ Лігал Консалтинг.
Член команди Зеленського та нардеп
У 2019-му Монастирського представили як експерта команди Володимира Зеленського з питань реформування правоохоронної системи. У VIII скликанні Верховної Ради Монастирський був помічником-консультантом на громадських засадах народного депутата Антона Геращенка, який на той момент був найближчим соратником Арсена Авакова, а після призначення Монастирського головою МВС став його радником.
Монастирський був секретарем конкурсної комісії з відбору керівництва Держбюро розслідувань, експертом реформування правоохоронної і судової системи ГО Український інститут майбутнього та членом Головної ради Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.
У 2019-му він пройшов до Верховної Ради IX скликання за списком партії Слуга народу під номером 19. У парламенті очолив комітет з питань правоохоронної діяльності. Рух ЧЕСНО станом на 24 липня 2020 року називало його одним з народних депутатів, які подали найбільше законопроєктів.
За даними порталу Слово і діло, у статусі нардепа Монастирський виконав 19 своїх обіцянок з 99 (19%), 3 — провалив, 77 — були в процесі виконання на момент призначення його головою МВС.
На чолі МВС
Рада призначила Монастирського головою МВС 16 липня 2021 року. На цій посаді він змінив Арсена Авакова, який займав її з 2014 року. Сам Денис Монастирський назвав свою згоду претендувати на пост міністра «найскладнішим» і найважливішим рішенням у житті. Відповідаючи на питання журналістів про те, чому саме йому Володимир Зеленський запропонував посаду голови МВС, Монастирський сказав: «Він запропонував, як людині, з якою він йшов у команді, в числі перших осіб, які власне були заявлені як команда президента; як керівнику профільного комітету з питань правоохоронної діяльності, який, на його думку, зможе очолити цей напрямок».

Після призначення Монастирського головою МВС подав у відставку голова поліції Києва Андрій Крищенко. Замість нього на посаду було призначено Івана Вигівського. Також змінилися очільники Нацполіції у Чернівецькій, Харківській та Одеській областях.
У листопаді 2021 року, коментуючи розслідування Української правди про те, що голова Офісу президента Андрій Єрмак відсвяткував ювілей у карпатській держрезиденції в компанії Зеленського, причому для пересування гості використовували гелікоптери ДСНС, Монастирський заявив, що ті чи інші посадові особи можуть використати відомчу авіацію.
Єрмак заперечував дані розслідування, стверджуючи, що день народження практично не святкував.
У грудні 2021 року Монастирський відсторонив від посади, а потім звільнив свого заступника Олександра Гогілашвілі за хамство поліцейським, які на блокпості зупинили автомобіль, на якому їхав заступник міністра, та автомобіль, який його супроводжував.
Наприкінці січня Монастирський підтримав відставку командувача Нацгвардії Миколи Балана, назвавши її вчинком справжнього офіцера. Балан подав у відставку після того, як у ніч з 26 січня на 27 січня на території Південного машинобудівного заводу у Дніпрі солдат строкової служби Нацгвардії Артемій Рябчук з автомата розстріляв варту військовослужбовців НГУ та втік. Загинули п’ятеро людей, ще п’ятеро були поранені. Того ж дня стрілка затримали.
На початку лютого 2022 року Українська правда опублікувала інтерв'ю патрульного, який першим прибув на місце скандального ДТП з нардепом від Слуги народу Олександром Трухіним, і відео з його боді-камери. На цьому відео Трухін обіцяв подзвонити Денису Монастирського, переконуючи патрульного відпустити його з місця ДТП. Коментуючи це відео, Монастирський заявив, що Трухін йому не дзвонив, а якби подзвонив, «то був би посланий тієї ж миті».
Через скандали навколо Гогілашвілі та ДТП з Трухіним народні депутати від Європейської солідарності та ексспікер Верховної Ради Дмитро Разумков зареєстрували у парламенті постанову про звільнення Монастирського, однак міністра так і не звільнили.
14 лютого на тлі концентрації біля українських кордонів близько 140 тисяч військовослужбовців РФ та заяв країн Заходу, що таким чином кремлівський режим може готуватися до нового вторгнення, Монастирський заявив, що у разі спроб силового захоплення адмінбудівель підконтрольні РФ бойовики будуть ліквідовані «без попередження».
19 лютого Монастирський, народні депутати та іноземні журналісти потрапили під обстріли під час візиту на Донеччину.
Після початку повномасштабного російського вторгнення
28 лютого 2022 року, після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, Монастирський закликав негайно виключити Росію з Інтерполу.
9 березня він повідомив, що кілька сотень українських бійців, які перебували під вартою, були помилувані та стали зі зброєю в руках на захист країни від російських окупантів.
2 червня 2022 року Монастирський заявив, що всі громадяни України повинні мати вогнепальну зброю для захисту своїх домівок. А наприкінці серпня 2022 року міністр розповів, що у перші дні російського вторгнення громадянам України масово видали зброю, і це стало стримуючим чинником як для росіян, так і для потенційних зрадників.
Зокрема, він прокоментував ініціативу роздати зброю українцям, які раніше не тримали її в руках. Метою було озброїти потенційний партизанський опір.
3 червня Монастирський стверджував, що на початку повномасштабного російського вторгнення в окупантів були таємні дані щодо розміщення оборонних укріплень і підрозділів Збройних сил України у Гостомелі.
Він говорив, що це «проблема шпигунів, диверсантів, що працювали на той час, і які сприяли тому, що в перші хвилини ворог мав такі певні успіхи».
Декларація
Денис Монастирський був одружений, у нього залишилось двох синів. Дружина Жанна Монастирська — начальниця відділу представництва та судово-аналітичної роботи в Держбюро розслідувань.
На момент призначення Монастирського міністром вона мала дві земельні ділянки площею 1500 кв.м. (Масівці Хмельницької області) та 600 кв.м (Хмельницький). Дружина з дітьми прописані в будинку площею 78 кв.м в Масівцях, яким володіє третя особа.
Сам Монастирський орендував квартиру в Києві площею 100,8 кв.м і прописаний у квартирі площею 33,3 кв.м в Хмельницькому, якою володіє третя особа.
Він їздив на Suzuki SX-4 2008 року випуску, купленій у 2016 році, і KIA SPORTAGE 2017 року випуску, купленій у 2020.
Дружина Монастирського у 2020 заробила 1 млн 102 тис. грн в Держбюро розслідувань, сам Монастирський отримав 537 тис. грн від роботи у Верховній Раді, 1 млн 295 тис. грн — від відчуження нерухомості, 224 тис. грн — від відчуження рухомого майна. Також він задекларував подарунок в грошовій формі у 298 тис. грн від Алли Монастирської.
Дружина Монастирського у 2020 році зберігала 680 тис. грн готівкою і 157 тис. грн на банківських рахунках, він сам — 2 млн 50 тис. грн готівкою і 436,5 тис. грн на банківських рахунках.
Євген Єнін
Освіта та дипломатична кар'єра
Євген Єнін народився 19 листопада 1980 року в Дніпрі. У 2002 році закінчив з відзнакою Національну академію Служби безпеки України і здобув повну вищу освіту за спеціальністю Правознавство.
У 2010 році захистив дисертацію на тему Забезпечення національних інтересів України у процесі врегулювання придністровського конфлікту та здобув науковий ступінь кандидата політичних наук зі спеціальності Основи національної безпеки держави.
У 2012 році отримав кваліфікацію юриста-міжнародника в Українському державному університеті фінансів та міжнародної торгівлі.
З липня 2002 року по грудень 2005 року проходив військову службу на посадах офіцерського складу в оперативних підрозділах Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України.
З грудня 2005 року в українському посольстві в Молдові розпочалась дипломатична кар'єра Єніна, він обіймав в цьому посольстві посади другого та третього секретаря.
З березня по липень 2010 року Єнін був другим секретарем сектора з питань придністровського врегулювання МЗС України, а з липня по жовтень того ж року — другим секретарем відділу країн Південно-Східної Азії та Океанії Шостого територіального департаменту МЗС.
Протягом наступного року — з жовтня 2010 року по вересень 2011 року — Єнін займав посаду другого та першого секретаря відділу країн Далекого Сходу Шостого територіального департаменту Міністерства закордонних справ України. Восени 2011 року був в.о. начальника другого східноєвропейського відділу Четвертого територіального департаменту Міністерства закордонних справ України.
Після цього — з листопада 2011 року по листопад 2012 року — Єнін виконував обов’язки начальника відділу Причорноморських країн Управління країн Південної Європи, Балкан та Південного Кавказу Третього територіального департаменту.
Перебуваючи на посаді начальника відділу Румунії, Молдови та Балкан МЗС України, він брав участь у переговорному процесі з Урядом Молдови щодо «пакетного врегулювання» проблемних питань двосторонніх відносин. Результатом став початок демаркації придністровської ділянки українсько-молдовського кордону.
З листопада 2012 року по грудень 2014 року Єнін був радником посольства України в Італійській республіці. Після цього — до червня 2016 року обіймав посаду радника-посланника у цьому ж посольстві.
Кар'єра у правоохоронних органах
7 червня 2016 року Єнін був призначений заступником Генерального прокурора України Юрія Луценка.
На цій посаді він опікувався питаннями міжнародного співробітництва під час кримінального провадження, зокрема щодо виявлення, арешту та повернення в Україну злочинних активів, а також щодо розшуку та екстрадиції в Україну ВІП-втікачів, видачі з України правопорушників за запитами іноземних держав, та координував співпрацю України з Міжнародним кримінальним судом.
Наприкінці квітня 2019 року Єнін подав у відставку. Він заявив, що це пов’язано, зокрема, з розслідуванням справи олігарха Сергія Курченка, якого підозрюють у масштабних розкраданнях.
«З кінця березня цього року я не давав жодних коментарів у справі Курченка… Низка ЗМІ поширили проти мене низку неправдивих фактів. Але я не скасував жодної підозри. Я не здійснював ніяких перешкод у справі Курченка», — зазначав він, додавши, що, на його думку, ситуація навколо справи штучно політизується.
З 15 квітня 2020 року Єнін був заступником голови МЗС України Дмитра Кулеби. Президент України Володимир Зеленський 21 травня 2020 року уповноважив його виступати агентом України у справах України проти Російської Федерації, що розглядаються Міжнародним Судом ООН щодо порушення РФ Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації та арбітражними трибуналами, і, відповідно, здійснювати представництво України у зазначених справах.
24 серпня 2021 року Єніну було присвоєно дипломатичний ранг Надзвичайного і Повноважного Посланника другого класу.
З 6 вересня 2021 Єнін займав посаду першого заступника голови МВС Дениса Монастирського.
Юрій Лубкович
Юрій Лубкович народився 31 травня 1989 року в Тернополі.
У 2010 році закінчив Університет імені Еразма Роттердамського у Нідерландах за спеціальністю Бізнес та бакалаврат за спеціальнітю менеджмент у Тернопільському національному економічному університеті. Наступного року у цьому ж університеті отримав ступінь магістра з менеджменту зовнішньоекономічної діяльності.
З березня по грудень 2010 року працював економістом у київській компанії ТОВ Компанія Основа.
З квітня 2011 по липень 2013 року був помічником голови та помічником заступника голови відділу забезпечення діяльності керівництва апарату, заступником начальника відділу забезпечення діяльності керівництва апарату Тернопільської обласної державної адміністрації.
З липня 2013 по липень 2014 року працював начальником управління з суспільно-політичних питань та інформаційної діяльності Тернопільської обласної державної адміністрації.
З вересня 2014 по липень 2015 року займав посаду керівника Апарату урядового уповноваженого з питань етнонаціональної політики Секретаріату Кабміну.
З липня по жовтень 2015 року був радником віце-прем'єр-міністра України Секретаріату Кабміну.
З жовтня 2016 по січень 2017 року працював старшим референтом Департаменту з питань ефективного управління державною власністю Секретаріату Кабміну.
З січня 2017 по липень 2019 року був керівником Служби міністра Кабінету міністрів, а з липня по жовтень 2019 року — керівником Секретаріату голови ВР України (патронатна служба).
З жовтня 2021 року був радником заступника голови ВР України (патронатна служба).
17 листопада 2021 року був призначений державним секретарем МВС України.