12 грудня 2018, середа

Ми в пастці: Центр протидії корупції подає на Генпрокуратуру заяву про злочин

2 коментувати
В ЦПК вважають тиск ГПУ особистою помстою Столярчука, Северука та Шокіна

В ЦПК вважають тиск ГПУ особистою помстою Столярчука, Северука та Шокіна

Співробітники Центру протидії корупції подали на Генеральну прокуратуру України заяву про злочин

Юристи організації звинувачують слідчих і прокурорів ГПУ у зловживанні службовими повноваженнями і фабрикуванні кримінальної справи.

При цьому єдиний правоохоронний орган, куди ЦПК може направити відповідну заяву - це та ж Генпрокуратура.

"Юридичних механізмів захисту організації у нас не так багато - в цьому і був задум ГПУ. Ми не маємо правового статусу у справі, і це обмежує наші права та інструменти захисту. З юридичної точки зору ми в пастці - змушені скаржитися на свавілля в орган, який це беззаконня породжує", - заявила юрист Центру Олена Щербань.

Кримінальне провадження, в рамках якого ГПУ отримала доступ до всіх фінансових документів Центру протидії корупції з можливістю їх виїмки, активісти називають сфабрикованим.

"Ми вважаємо це кримінальне провадження особистою помстою Столярчука, щодо якого ми нещодавно направили скаргу Шокіну з вимогою притягнути до відповідальності, а простіше - звільнити Столярчука через повну профнепридатність і злив розслідування справи Іванющенка", - пояснює Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції.

За його словами, швидкість, з якою слідчі звернулися за тимчасовим доступом, свідчить про те, що вони навіть не намагалися отримати документи іншим способом.

"Спитати у нас, у проектах уряду США. Все це виглядає як виконання конкретних вказівок керівництва, а не дотримання Кримінального кодексу", - вважає юрист.

Так, в ЦПК вказують на ряд фактичних умисних порушень Кримінально кодексу як з боку слідчих, так і суддів. Зокрема, в постанові суду від 22 березня не пояснюється, в чому полягає злочин. Іншими словами, у слідства не було обґрунтованої підозри у вчиненні конкретного злочину, а тому вони не мали законного права вимагати у суду такого заходу як тимчасовий доступ до рахунків і всіх фінансово-бухгалтерських документів громадської організації.

У разі ж відмови ГПУ розслідувати зловживання власних співробітників, активісти мають намір звертатися до суду.

"Порушення таких кримінальних справ - це повернення до часів Януковича, коли правоохоронні органи використовуються як кишенькові інститути для тиску та вирішення політичних питань. Зліплена нашвидкуруч справа, в якій немає злочину, а лише "перевіряються документи" - це особиста помста нам з боку керівництва ГПУ - Шокіна, Сервука і Столярчука", - наполягають в антикорупційній організації.

У той же час активісти спростували інформацію про отримання організацією гранту на реформування органів і оприлюднили підтверджуючі документи.

"Ми не віримо в реанімацію ГПУ, тому ні за які гроші не взялися б за це. Замість цього, ми сфокусувалися на створення нових правоохоронних органів - Антикорупційного Бюро та спеціалізованої прокуратури. Тому вся ця маячня навколо американських грошей - вигадка самих прокурорів, а також - привід втрутитися і заблокувати нашу роботу", - розповіла виконавчий директор Центру протидії корупції Дар'я Каленюк.

На думку адвоката Центру Романа Маселка, існує певна схожість у діях суддів, які травлять активістів за сфабрикованими справами.

"Повна відсутність аргументації та описової частини в ухвалах суду, яка б підтверджувала можливість скоєння правопорушення, говорить про фальсифікацію справ. Свого часу у людей забирали права лише за те, що вони їздили до Межигір'я, тепер за те, що відкрито критикують дії прокуратури без потреби навіть доводити склад злочину", - зазначив він.

Хочемо нагадати, що 25 березня стало відомо про порушення кримінального провадження Генеральною прокуратурою України та отримання прокурорами судових постанов в Печерському суді, які дають дозвіл на доступ до всіх рахунків громадської організації, а також виїмку документів Центру протидії корупції.

Втім, в Генеральній прокуратурі, традиційно, все заперечують.

Довідка:

● Центр протидії корупції публічно критикував керівника головного слідчого управління ГПУ Юрія Столярчука за те, що він, як процесуальний керівник у справі Юрія Іванющенка не здійснив за весь час слідства жодного руху, щоб розслідувати цю справу. У результаті суд змусив ГПУ закрити кримінальне провадження.

● Аналогічним чином, саме під керівництвом Столярчука було "злито" справу екс-міністра юстиції Олени Лукаш, яка спокійно вийшла на свободу.

● Інший заступник генпрокурора - Юрій Севрук - в часи Майдану був заступником начальника управління нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ Головного управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні ГПУ. Фактично, саме ця людина стежила за дотриманням законів загонами міліції під час Революції Гідності.

НВ

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Політика ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: