Кравчук зізнався, чому не став радянським дисидентом

23 лютого, 14:19
5399
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Кравчук зізнався, чому не став радянським дисидентом - фото

EPA

Перш ніж стати президентом України Леонід Кравчук пройшов шлях партійного функціонера в СРСР

Перший президент України Леонід Кравчук в інтерв'ю журналу НВ розповів про те, чому в СРСР він продовжував будувати кар'єру партійного функціонера, хоча досить рано втратив віру в радянський проект.

За словами Кравчука, ще в роки навчання в аспірантурі Академії суспільних наук при ЦК КПРС його шокували архіви часів Голодомору та закриті неопубліковані праці Володимира Леніна. 

"А що тоді, в 70-х роках, дозволило вам далі будувати кар'єру та жити з цим знанням?" - запитала у Кравчука Ольга Духнич, журналіст НВ.

"По-перше, я розумів, що якщо публічно виступлю із заявою, то мене не просто звільнять, а відправлять на заслання, де вмирають мільйони людей. Ну і ось, відправили на заслання Кравчука, і що - щось змінилося? Тому я зробив висновок, що буду боротися всередині системи", - заявив перший президент України.

Він також запропонував запитати у нині живих членів Народного руху, "яке ставлення було у Кравчука до Руху, який тоді тільки починав відродження протесту проти радянської влади".

У відповідь на репліку журналіста про те, що Кравчук намагався Рух заборонити, екс-політик відреагував так: "Послухайте, я був чи не єдиним парламентером між Рухом і комуністами, і так, у мене була своя еволюція, я до цього йшов. Але давайте пам'ятати, що саме мною суверенітет України був зафіксований".

Першим лідером України Кравчук, який раніше завідував відділом пропаганди і агітації ЦК КПУ, а також був членом Політбюро ЦК КПУ, став 5 грудня 1991 року. Через три дні в білоруському санаторії Біловезька пуща він підписав угоду, яка поклала кінець існуванню СРСР. Україна стала суверенною державою, а на місці СРСР виник досить формальний Союз Незалежних Держав.

85-річний Кравчук також заявив, що вже на початку перебудови розумів: це може закінчитися здобуттям Україною незалежності.

"Я на той час був досить підготовленим і поінформованим, адже раніше, як зараз, у політику людей з вулиці не брали. Я розумів, до чого все йде, і коли настав час мого ходу в Біловезькій Пущі, я його зробив", - заявив екс-політик.

Читайте повну версію цього матеріалу в свіжому номері журналу НВ - №6 від 21 лютого 2019 року

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською