Кардинал Його Ясновельможності: як потрапив у владу і чим займається там Ігор Кононенко — НВ №5

11 лютого 2016, 11:57
2616
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Вплив депутата Ігоря Кононенка став невідповідним до його статусу та руйнівним для країни

Ця людина — найближчий соратник президента ще з часів служби в армії, а потім – у бізнесі та політиці. Так говорять про Ігоря Кононенка, через якого в країні вибухнула політична криза.

Подолавши 50-річний бар'єр, він і не думав, що про нього в такому ключі будуть говорити навіть на Заході. Ледве потрапивши в 2014 році у Верховну раду, він став першим заступником голови пропрезидентської фракції Блоку Петра Порошенка. Але уваги до себе майже не привертав.

Навіть його сусіди по Царському селу – елітному району київського Печерська, як переконалося НВ, мало про нього чули. Кононенко живе там у двоповерховому маєтку площею 1,6 тис. кв. м. Виховує трьох дітей – сина та двох дочок.

Розмір ділянки, на якій стоїть будинок, – 43 сотки. У декларації за 2014 рік Кононенко зазначив ще один – в 22 сотки. А також задекларував 15,2 млн грн доходу.

Навпроти царськосільської ділянки нардепа пустує територія трохи більшою площею. Вона належить президенту Петру Порошенку. І таке сусідство не випадкове.

Кононенко понад 30 років добре знайомий з главою держави, багато років будував і вів з ним бізнес.

Соратник народився і навчався в Києві, закінчив тут автомобільно-дорожній інститут. Під час служби в армії у 1980-х познайомився з Петром Порошенком. Так починається сучасна історія людини на прізвище Кононенко.

Армійські друзі обзавелися на пару цілим гроном підприємств. У деяких з них досі через свої фонди залишаються співвласниками: в страховій компанії Країна, заводі Ленінська кузня. Також їх спільним бізнесом є Міжнародний інвестиційний банк (МІБ) і київський елітний спортклуб П'ятий елемент.

Всі ділові інтереси Кононенка представляє його особистий інвестфонд ВІК, до якого входить низка компаній. Сфера інтересів – від будівництва до спорту. Наприклад, минулого року в Пущі-Водиці ВІК відкрив Міжнародну тенісну академію. Тут є 19 кортів, фітнес-клуб, готель на 38 номерів та кампус для учнів.

Восени минулого року Кононенко запевнив НВ: ставши депутатом, фонд передав в управління. «Особисто я не займаюся бізнесом», - сказав він.

Перед парламентською кампанією-2014 Кононенко займався об'єднанням порошенківськоі Солідарності та УДАРу в БПП. І потрапив у Раду разом з блоком. Його роль одними лише переговорами про створення БПП не обмежувалася. За словами Віктора Чумака, мажоритарника, який нещодавно покинув ряди президентської фракції, Кононенко був одним з «гаманців» блоку на виборах.

Постійною сферою інтересів президентського соратника є енергетика. Він сам у бесіді з НВ визнавав, що часто зустрічається з міністром енергетики Володимиром Демчишиним та Дмитром Вовком, головою Нацкомісії з регулювання енергетики (НКРЕКУ).

Нардепи, з якими розмовляло НВ у процесі підготовки матеріалу, розповіли про те, як Кононенко виявляв гіперактивність під час обговорення законопроекту, який стосується видобутку і реалізації газу і містить, як висловився один із співрозмовників, «високі корупційні ризики».

Про те, що Кононенко впливає на українські енергопідприємства, в інтерв'ю інтернет-виданню Українська правда підтвердив і Ігор Білоус, голова Фонду держмайна. А Михайло Волинець, голова Профспілки гірників, наприклад, впевнений, що нове керівництво держшахти Краснолиманська, яке почало реалізувати вугілля через фірми-прокладки, контролює соратник Кононенка — депутат БПП Сергій Тригубенко.

Крім активності на енергоринку Кононенко ще й втручається в роботу держкомпаній, про що заявив напередодні міністр економрозвитку Айварас Абромавичус. А за словами нардепа Сергія Лещенка, справжньою причиною відставки іншого міністра, голови Мінінфраструктури Андрія Пивоварського, також було втручання Кононенка в роботу держкомпанії Укрзалізниця через своїх людей.

При цьому, на відміну від ще одного сірого кардинала, соратника прем'єр-міністра Арсенія Яценюка екс-нардепа Миколи Мартиненка, чию причетність до сумнівних операцій можна підтвердити документально, Кононенко делегує повноваження іншим, і простежити його зв'язок з тими чи іншими подіями складно.

Експерти, з якими розмовляло НВ, вважають, що попри ознаки того, що соратник президента дістає зиск зі свого положення у владі та прихильності глави держави, Порошенко все одно буде триматися за Кононенка до останнього. Хоча б тому, що в кадровій політиці орієнтується на перевірених та надійних людей.

Це типова для України манера. Оточення перших осіб в українській політиці формується, на думку політтехнолога Сергія Гайдая, візантійським способом. Тобто не за принципом компетенції, як на Заході, а за принципом відданості.

«Він не здає людей зі свого близького оточення. Хоча життя змусить його це зробити все одно», - резюмує Лещенко.

Матеріал про сходження Ігоря Кононенка нагору і його дружбу з президентом Петром Порошенком читайте в новому номері журналу Новое Время — №5 від 16 лютого.

 

Зверніть увагу

29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Головне

Події

Сьогодні, 13:14

article_img
Українські військові збили дрон окупантів із вибухівкою
Події

Сьогодні, 00:01

article_img
Закон щодо протидії буллінгу набув чинності
Інновації

Сьогодні, 12:10

article_img
Зоряні війни. США розмістять у космосі дрони з лазерами та супутники-перехоплювачі

Вибір редакції

Мистецтво

Сьогодні, 10:54

article_img
Головні кінопрем'єри тижня. Скло, Марія - королева Шотландії, Пампушка, Дріс Ван Нотен і інші
Події

Сьогодні, 00:01

article_img
Закон щодо протидії буллінгу набув чинності
Економіка

Сьогодні, 10:23

article_img
Головні новобудови країни: НВ визначило топ-10 інфраструктурних проектів України

ТОП 3

Політика

Сьогодні, 08:17

article_img
Це ще одна вистава. Відомі українці поділилися думкою про кандидата Зеленського
15415
Політика

Вчора, 07:52

article_img
Вибори по-східному. Як Геннадій Кернес робить з Харкова електоральний анклав для Порошенка
5183
Політика

Сьогодні, 21:04

article_img
УП: Зеленський розказав, що робитиме з російською кінокомпанією
2329