Кандидатів прибуло. Як Гриценка висували у президенти - репортаж НВ

12 січня 2019, 14:56

Як пройшов Форум демократичних сил, який висунув екс-міністра оборони у президенти, читайте в матеріалі Івана Верстюка.

Морозним днем 11 грудня на парковці біля Пушкінського парку на столичному проспекті Перемоги було незвично багато автомобілів. На автобусах і легковиках різних марок у парк приїхали прихильники екс-міністра оборони Анатолія Гриценка.

Відео дня

Тут, у виставковому центрі Акко Інтернешнл, відбувся Форум демократичних сил, який висунув Гриценка у президенти. За даними фонду Демократичні ініціативи та Центру Разумкова, з рейтингом 6,8% цей кандидат перебуває на шостому місці у списку охочих зайняти пост глави держави.

Форум був недовгим - всього трохи більше години. Протягом цієї години на сцені виставкового центру побували дві дюжини людей. Волонтери, активісти, політичні та громадські діячі намагалися переконати присутніх, що альтернативи Гриценку немає.

Але їх і не треба було переконувати. Як показало голосування, проведене тут же шляхом підняття синіх запрошень, всі або майже всі присутні вважають Гриценка кандидатом, якого повинен підтримати весь демократичний фронт - від Самопомочі до ДемАльянсу.

Голосуванню передувала емоційна мова Олександра Кралюка, ветерана АТО. Той дістав із кишені партквиток Громадянської позиції та розповів, що з цим документом пройшов усю війну. І навіть одного разу вибрався з ворожого оточення. Після цього він запропонував висунути Гриценка у президенти.

Але почалося дійство з європейських ноток. Відеовиступ для форуму записав Ханс фон Баален, депутат Європарламенту від Альянсу лібералів і демократів за Європу. Потім на сцену по черзі вийшли ключові союзники Гриценка, які вже стали частиною його команди: лідер партії Хвиля Віктор Чумак, Микола Томенко із Громадського руху і Микола Катеринчук з Європейської партії.

Від партії самого Гриценка - Громадянська позиція - виступила відома активістка Марина Соловйова. Вона сформулювала ключові позиції кампанії: "Зміцнити обороноздатність країни, ліквідувати олігархію і приватні монополії".

Виступи зі сцени уважно слухав партер. Партер виставкового центру Акко в цей день зібрав тріо лідерів ДемАльянсу - Сергія Лещенка, Світлану Заліщук і Мустафу Найєма. А також екс-міністра фінансів Олександра Данилюка, екс-міністра закордонних справ Володимира Огризка і бізнесмена Євгена Уткіна.

Партер виставкового центру Акко зібрав тріо лідерів ДемАльянсу - Сергія Лещенка, Світлану Заліщук і Мустафу Найєма (Фото: Олександр Медведєв / НВ)
Партер виставкового центру Акко зібрав тріо лідерів ДемАльянсу - Сергія Лещенка, Світлану Заліщук і Мустафу Найєма / Фото: Олександр Медведєв / НВ

Градус промов зі сцени підвищувався. Зал зустрів оплесками вихід Найєма. Той поспішив наголосити, що на президентських виборах повинні об'єднатися три кандидати - Гриценко з найвищим рейтингом, лідер Самопомочі Андрій Садовий і Святослав Вакарчук, який так і не заявив про свою готовність балотуватися. "Я б дуже хотів, щоб на цих виборах ми мали єдиного кандидата", - сказав Найєм.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Сам Гриценко з'явився на сцені, коли публіка вже вислухала всіх його союзників. Він заговорив про розчарування людей у політиці, що має, на його думку, допомогти йому отримати додаткові голоси.

Сказавши кілька вступних фраз, Гриценко подивився на годинник, зробив паузу і заявив: "Станом на 13:57 сьогоднішнього дня я не маю ніяких зобов'язань перед будь-яким політичним спонсором". Правда, він так і не уточнив, як все-таки фінансується його кампанія.

Як стало зрозуміло з виступу головного героя форуму, він досі не обіцяв нікому ніяких посад. Але при цьому Гриценко запевнив: його команда у випадку перемоги на президентських виборах спочатку обійме посади у президентській вертикалі, а потім - у Верховній Раді і Кабінеті міністрів.

Серед своїх політичних пріоритетів Гриценко визначив підтримку Національного антикорупційного бюро, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Вищого антикорупційного суду. І відразу ж зробив першу велику обіцянку своєї кампанії: ввести покарання у вигляді довічного ув'язнення з конфіскацією всього майна родичів і без права амністії для всіх правоохоронців і суддів, обвинувачених у корупції.

Далі кандидат перейшов на більш знайому йому тему оборонної політики. "Я скасую примусовий призов на строкову службу, - говорив він у мікрофон. - У нас буде лише контрактна армія". Донбас Гриценко планує повертати дипломатичними, інформаційними, воєнними і санкційними методами. Що стосується Криму, то тут політик обійшовся без конкретики.

Закінчив свою промову Гриценко обіцянкою не займати президентський офіс більше ніж один термін. "А завтра - у Центрвиборчком!", - підсумував спікер.

Всі або майже всі присутні вважають Гриценка кандидатом, якого повинен підтримати весь демократичний фронт (Фото: Олександр Медведєв / НВ)
Всі або майже всі присутні вважають Гриценка кандидатом, якого повинен підтримати весь демократичний фронт / Фото: Олександр Медведєв / НВ

"Промова була хороша", - поділився своїми враженнями Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції. Він також висловив надію, що на початку березня кандидати від демократичних сил ще раз поміряють свій рейтинг і на вибори піде найрейтинговіший із них.

Економічних тем у своєму виступі Гриценко не торкався. "Президент не відповідає за економіку, - пояснив такий хід Чумак, союзник кандидата у президенти. - Ми говоримо про те, за що ми відповідаємо". Правда, колишній голова Мінфіну Данилюк у розмові з НВ зізнався, що вже давно консультує Гриценка з економічних питань.

Серед прихильників Гриценка після форуму панувала ейфорія. "Я почув рівно все, що хотів почути", - зізнався Юрій Фартушний, волонтер Громадянської позиції із Черкаської області. Приблизно такі ж меседжі озвучували й інші партійні активісти.

Реакція експертів була стриманішою. "У мистецтві публічного виступу Гриценко поки що програє і Петру Порошенку, і Юлії Тимошенко, і Володимиру Зеленському", - зазначив Андрій Герус, голова Асоціації споживачів енергетики і комунальних послуг.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу NV

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X