Історик Ярослав Грицак розповів, чому Україні потрібна нова революція

11 грудня 2015, 16:25
575
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Ярослав Грицак: В Україні сформувалося громадянське суспільство

Навесні 2014 го, після Революції гідності, в Україні не з'явилися нові політичні сили, тому перезавантаження влади не відбулося, пише у колонці у свіжому номері журналу Новое Время професор УКУ і член конкурсної комісії Національного антикорупційного бюро Ярослав Грицак

Однак, за його словами, в України все ще є "сировина" для цього.

По-перше, пояснює Грицак, сформувалося громадянське суспільство. "Пару років тому відомий спойлер українського масмедіального простору В'ячеслав Піховшек єхидно цікавився: "Де в Україні громадянське суспільство?" Після Євромайдану можна запитати: "І де ж тепер Піховшек?".

По-друге, зазначає професор, є середній клас і молодь. "Останнім часом я багато їжджу по Україні, буваю в південних і східних містах. Головна тема розмов: що далі? І значна частина тих, хто цікавиться відповіддю, - представники середнього бізнесу і молодіжних організацій", - зазначив Грицак.

Обидві спільноти - середній бізнес і молодь - були кістяком Євромайдану, а тепер - волонтерського руху, додав Грицак. На його думку, вони, по суті, рятують Україну, перебравши на себе функції, які державні інститути не можуть виконати в силу своєї корумпованості. "Разом з потенційним електоратом ці спільноти складають приблизно 15-20 %. Вистачає якраз на дві-три парламентські партії", - заявив професор.

Їх перевагою Грицак назвав горизонтальність. "Це добре помітно при порівнянні помаранчевої революції з Євромайданом. Якщо у 2004 році Ющенко і Тимошенко були майже "нашим всім", то в 2014 до "триголових" лідерів опозиції ставилися в кращому випадку поблажливо", - розповів Грицак.

Він підкреслив, що для молодих і освічених людей, "які за останні 10 років стали діджиталізованими жителями соціальних мереж, горизонталь є головною віссю світу". Вони легко збираються на вуличні акції або в волонтерські групи, де всі рівні, але не дуже охоче йдуть на вибори або вступають в партію, оскільки там переважає вертикальна ієрархія.

"Це відраза згубно, оскільки перезавантажити країну вдасться, лише діставшись до вертикалі влади: там і тільки там лежать головні важелі для змін. Тому якщо Україна зазнає краху, вина ляже не лише на політичний клас, але і на тих, хто відчуває огиду до політики", - зазначив Грицак.

Професор висловив надію на те, що може спрацювати інстинкт самозбереження. "На тлі затяжної економічної кризи та замороженої війни Україна вступає в період сильної політичної турбулентності. Шанси на позачергові парламентські і навіть президентські вибори великі, при цьому шанси на виживання "нових старих" партій, - малі. Якщо майданні лідери вчасно не зіскочать із цих партій, їх потягне на дно разом з ними. І тоді спливуть інші. А, як відомо, те, що спливає на поверхню за будь-яких обставин, не завжди заслуговує уваги", - підсумував Грицак.

Головне

Країни

Вчора, 13:00

article_img
Масове отруєння алкоголем в Індії: кількість жертв зросла до 89
Геополітика

Вчора, 21:53

article_img
Венесуела розірве дипломатичні і політичні відносини з Колумбією – Мадуро
Картки

Вчора, 09:17

article_img
Я хочу проголосувати на виборах, але буду не в Україні. Що мені робити?

Вибір редакції

Політика

Вчора, 12:33

article_img
Політолог намалював портрет типового виборця Володимира Зеленського
Політика

Вчора, 09:05

article_img
Аналіз НВ. Що станеться, якщо переможе Тимошенко
IT-індустрія

Сьогодні, 07:00

article_img
З Днем народження, геній! 15 кращих цитат засновника Apple Стіва Джобса

ТОП 3

Політика

Вчора, 20:24

article_img
Кравчук: "Це сором і ганьба, що немає президентської пенсії"
15119
Політика

Вчора, 18:53

article_img
Абромавичус, Данилюк та інші поділилися враженнями від спілкування з Зеленським
11101
Політика

Вчора, 17:21

article_img
Тимошенко пообіцяла посадити "трьох друзів Порошенка", якщо виграє президентські вибори
8524