14 листопада 2018, середа

Історик Ярослав Грицак розповів, чому Україні потрібна нова революція

2 коментувати
Ярослав Грицак: В Україні сформувалося громадянське суспільство

Ярослав Грицак: В Україні сформувалося громадянське суспільство

Навесні 2014 го, після Революції гідності, в Україні не з'явилися нові політичні сили, тому перезавантаження влади не відбулося, пише у колонці у свіжому номері журналу Новое Время професор УКУ і член конкурсної комісії Національного антикорупційного бюро Ярослав Грицак

Однак, за його словами, в України все ще є "сировина" для цього.

По-перше, пояснює Грицак, сформувалося громадянське суспільство. "Пару років тому відомий спойлер українського масмедіального простору В'ячеслав Піховшек єхидно цікавився: "Де в Україні громадянське суспільство?" Після Євромайдану можна запитати: "І де ж тепер Піховшек?".

По-друге, зазначає професор, є середній клас і молодь. "Останнім часом я багато їжджу по Україні, буваю в південних і східних містах. Головна тема розмов: що далі? І значна частина тих, хто цікавиться відповіддю, - представники середнього бізнесу і молодіжних організацій", - зазначив Грицак.

Обидві спільноти - середній бізнес і молодь - були кістяком Євромайдану, а тепер - волонтерського руху, додав Грицак. На його думку, вони, по суті, рятують Україну, перебравши на себе функції, які державні інститути не можуть виконати в силу своєї корумпованості. "Разом з потенційним електоратом ці спільноти складають приблизно 15-20 %. Вистачає якраз на дві-три парламентські партії", - заявив професор.

Їх перевагою Грицак назвав горизонтальність. "Це добре помітно при порівнянні помаранчевої революції з Євромайданом. Якщо у 2004 році Ющенко і Тимошенко були майже "нашим всім", то в 2014 до "триголових" лідерів опозиції ставилися в кращому випадку поблажливо", - розповів Грицак.

Він підкреслив, що для молодих і освічених людей, "які за останні 10 років стали діджиталізованими жителями соціальних мереж, горизонталь є головною віссю світу". Вони легко збираються на вуличні акції або в волонтерські групи, де всі рівні, але не дуже охоче йдуть на вибори або вступають в партію, оскільки там переважає вертикальна ієрархія.

"Це відраза згубно, оскільки перезавантажити країну вдасться, лише діставшись до вертикалі влади: там і тільки там лежать головні важелі для змін. Тому якщо Україна зазнає краху, вина ляже не лише на політичний клас, але і на тих, хто відчуває огиду до політики", - зазначив Грицак.

Професор висловив надію на те, що може спрацювати інстинкт самозбереження. "На тлі затяжної економічної кризи та замороженої війни Україна вступає в період сильної політичної турбулентності. Шанси на позачергові парламентські і навіть президентські вибори великі, при цьому шанси на виживання "нових старих" партій, - малі. Якщо майданні лідери вчасно не зіскочать із цих партій, їх потягне на дно разом з ними. І тоді спливуть інші. А, як відомо, те, що спливає на поверхню за будь-яких обставин, не завжди заслуговує уваги", - підсумував Грицак.

Ми у 2020 році. Як зміниться Україна?

Цього четверга, 15 листопада, відбудеться фінальна лекція НВ з циклу "Україна 2020. Що чекає країну"

Що можемо зробити ми, щоб Україна нарешті стала успішною країною?

Прийти на лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Політика ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: