ГПУ ймовірно саботує справу щодо газового бізнесу оточення Порошенка - Схеми

15 лютого, 13:12
841
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
ГПУ ймовірно саботує справу щодо газового бізнесу оточення Порошенка - Схеми - фото

Схемы

Генеральна прокуратура України ймовірно саботує розслідування щодо незаконної видачі державної ліцензії на видобуток газу за заниженою ціною оточенню президента України Петра Порошенка. Про це йдеться у розслідування програми Схеми

У розслідуванні Схем йдеться про передачу у 2017 році Свистунківсько-Червонолуцького газового родовища у Полтавській області компанії Аркона Газ-Енергія, яка пов’язана з оточенням президента Порошенка.

Родовище буле передане практично за безцінь, хоча держава могла отримати за нього в десять разів більше. Передача відбулася без аукціону, на строк 20 років. Ціна питання – близько 4 мільйонів гривень.

Фото: Схеми

Напівдержавна Укрнафта, яка роками досліджувала й розробляла родовище і також претендувала на цю ліцензію, була готова заплатити за неї вдесятеро більше – 45 мільйонів гривень. Однак їй двічі відмовили через нібито невідповідність документів і великий податковий борг.

"Чому настільки різні цифри? Є пряма залежність: менше вуглеводнів – дешевша ліцензія. За розрахунками Аркони, обсяги корисних копалин на родовищі в рази менші, ніж за розрахунками Укрнафти", - пишуть журналісти.

Схеми стверджують, що компанію Аркона контролює оточення Порошенка. Один із засновників фірми – юрист і адвокат Олексій Гребенченко працював на підприємстві Укропткульттовари, кінцевим бенефіціарним власником якого є президент.

Зв'язок з Банковою простежився через Наталію Маловацьку, яка у другому кварталі 2017 року як нотаріус переказала двом іншим власникам фірми приблизно по півтора мільйони гривень кожному, що могло бути оплатою за входження в перелік засновників цієї фірми – офшорної компанії з Белізу.

"Це могло б бути звичайною нотаріальною дією, якби не той факт, що чоловік Наталії Маловацької – юрист з команди Петра Порошенка Олексій Маловацький", - пишуть Схеми.

Під час виборів у 2014 році Маловацький був заступником керівника юридичної служби Порошенка як кандидата в президенти і керував юридичною службою президентського блоку під час парламентських  виборів. Нині Маловацький – член Вищої ради правосуддя, яка може звільняти суддів та рекомендувати їх на посади.

Олексій Маловацький, член Вищої ради правосуддя
Олексій Маловацький, член Вищої ради правосуддя / Фото: Схеми

У коментарі Схемам Маловацький заявляв, що йому не знайома фірма Аркона, а на запитання про те, як сталося так, що його дружина  перерахувала три мільйона гривень, відповідав: "Я думаю, що це неправдива інформація, абсолютно неправдива".

У жовтні 2018 року до складу засновників Аркони приєднався Олег Ольховий –​ зайшов замість белізького офшору. Нині він володіє найбільшою часткою фірми – майже 50%.

Ольховий раніше був директором компанії Спортивно-оздоровчий комплекс Монітор, більш відомого як спортивно-розважальний клуб П’ятий елемент, власниками якого є Порошенко та його соратник Ігор Кононенко. Автори розслідування знайшли Ольхового і звернулися до нього за коментарем, але спілкуватися він відмовився.

Генпрокуратура у суді намагається оскаржити рішення Державної служби геології та надр України про продаж спецдозволу Арконі на видобування газу на цьому родовищі.

Підстава – підозра у порушенні процедури видачі такої ліцензії. Вимога – визнати наказ Держгеонадр протиправним і скасувати його.

У свою чергу, Окружний адміністративний суд Києва визнав законною видачу ліцензії Арконі, але прокурори на це рішення подали апеляцію.

З-поміж аргументів прокурорів Схеми не виявили ключового – про занижену вартість, за якою родовище перейшло під контроль фірми з оточення Порошенка. Прокуратура судиться лише щодо процедурних моментів.

На думку незалежних адвокатів, це скоріш за все, робиться для того, щоб ця справа була заздалегідь програшною.

За даними Схем, ГПУ звернулась до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ) з проханням провести аналіз, аби з'ясувати, скільки грошей недоотримав державний бюджет від продажу ліцензії.

"Я не можу вам розкривати сильно секрети, які стосуються кримінальних проваджень…У нас ще там матеріалів немає всіх. Тільки розпочато, і все. (Експертиза - Ред.) на стадії проведення", – відповів журналістам його директор Олександр Рувін.

​За інформацією Схем зараз готується проект висновку експертів, який підтверджує, що спецдозвіл був наданий за адекватною ціною.

Цікаво, що у 2016 році журналісти Схем у київському ресторані зафіксували зустріч Рувіна з головою Окружного адміністративного суду Києва Павлом Вовком та соратником Порошенка Олександром Грановським.

Фото: Схеми

У НАБУ також розслідують обставини видачі дозволу на розробку родовища за заниженою ціною, наполягаючи, що ця справа – їхня підслідність. Але у передачі матеріалів цієї справи у ГПУ антикорупціонерам відмовили. Також НАБУ не вдалось отримати матеріали справи і через суд.

Схеми направили запит на ім’я Петра Порошенка та Юрія Луценка з проханням прокоментувати наведені у матеріалі факти.

Адміністрація президента у відповіді зазначила, що законодавство України не передбачає повноважень Голови держави, пов’язаних із будь-якою господарською діяльністю

"Глава держави немає стосунку до осіб вказаних у Вашому запиті", - підкреслили в АП.

У Луценка на запит стосовно публікації матеріалу не відповіли.

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською