«За мною діло не стане». Фокін готовий на переговори з «Л/ДНР» з санкції президента та пропонує загальну амністію — як на це реагують
Загальна амністія на Донбасі та закріплення за цим регіоном особливого статусу — необхідні умови для досягнення миру в зоні конфлікту, вважає Вітольд Фокін, перший заступник голови української делегації в ТКГ в Мінську.
Про це Фокін заявив у резонансному інтерв'ю виданню Страна. У цій розмові заступник Леоніда Кравчука в мінській Тристоронній контактній групі (ТКГ) висловив низку неоднозначних позицій. Бесіда відбулася вже після того, як Фокін вперше взяв участь у засіданні ТКГ.
НВ зібрав головні заяви Вітольда Фокіна та першу реакцію на них.
Про що заявив Фокін — головне
Шлях до досягнення миру проглядається. Я впевнений, що ми ще повернемо Донбас. Без нього я не бачу сучасної України.
Знаю Донбас не з чужих слів: у шахту спустився, коли ще не було 16 років. Шахтарі - особливий народ. Вони нащадки волелюбних, може, з кримінальним відтінком, людей-втікачів, які осіли в донецьких степах. Донецький характер має свою специфіку. Донеччани довго терплять, але коли розгойдаються, зупинити їх дуже важко.
Закріплення за Донбасом особливого статусу не може не привести до миру. Але цьому заважає велике, потужне, фінансово забезпечене угруповання політичних сил, яким «война — мать родна». Розумію, що в мене буде багато опонентів, але скажу, що виконання Мінських домовленостей — це єдиний шлях до миру.
Вимогу Росії про швидке проведення виборів на Донбасі ультиматумом не вважаю. На початку нашої зустрічі [в ТКГ в Мінську] була така «гра»: що б ми не говорили, не пропонували, пан Гризлов відповідав: «Почнімо з четвертого пункту» [про проведення виборів]. Але Кравчук знайшовся, запропонувавши варіант звернення [до Ради], це зіграло позитивну роль. Я вважаю, що українська делегація знайшла вихід з глухого кута.
Якщо парламент не підтримає ідею провести вибори (нав’язану РФ), це буде означати, що Верховна Рада у якійсь своїй голосуючій частині не дуже зацікавлена в мирному врегулюванні конфлікту на Донбасі.
Писали, що представники Росії по-хамськи поводяться на засіданнях ТКГ. На останній зустрічі була нормальна робота. Звичайно, виникали моменти неприйняття того, що говорили ми. Але нами був обраний розумний підхід: замість того щоб увійти в клінч, українська делегація відповідала по суті та без емоцій.
Чи готовий вести переговори з т.зв. керівництвом «ДНР» і «ЛНР» на окупованій території Донбасу? Поки що ні, але якщо буде відповідне доручення президента або Верховної Ради, за мною діло не стане.
З російською стороною та представниками Донбасу ми повинні домогтися взаємних поступок. Якщо ми погодимося з їхньою вимогою загальної амністії, вони, думаю, підуть нам назустріч і відмовляться від вимоги змінювати Конституцію для спецстатусу.
Про амністію — важливе питання. І з того боку, і з іншого боку було скоєно багато злочинів, які мають бути розслідувані, а винні нехай понесуть покарання. Але сьогодні, щоб припинити війну і вберегти життя бійців і командирів, моя позиція — потрібно оголосити загальну амністію, провести вибори, вирішити питання особливого статусу окремих районів, а краще — всього Донбасу.

Особливий статус Донбасу в Конституції - вважаю, це запит надмірний. Вони [РФ] не повинні наполягати на цьому. Конституція — не прохідний двір, змінювати її з кожного приводу недоцільно.
Щоб помиритися, необхідне бажання всіх ворожих сторін. Проте, я впевнений, що іншого шляху немає. Всі війни колись закінчувалися.
Є ще одна сторона, всіляко заважає укладенню миру на Донбасі, критично налаштована до всього, що ми робимо. Це люди, які вважають навіть режим тиші кроком до капітуляції.
Капітуляція — це коли одна з ворожих сторін визнає себе переможеною, складає зброю та погоджується на будь-які умови на зразок контрибуції чи репарацій тощо. Нічого подібного не повинно відбуватися. Мета нашої делегації в тому, щоб домогтися загальної зацікавленості, знайти компроміс і вийти з глухого кута, в якому топталися майже шість років.
Як реагують в Україні на ідеї Фокіна
Партія Європейська солідарність (яку Фокін натяком позначив як «сторону, яка всіляко заважає укладенню миру на Донбасі») назвала його інтерв'ю «планом демонтажу української державності».
Особливо політсилу обурили слова Фокіна про можливість якнайшвидшого проведення виборів в ОРДЛО, загальної амністії та «особливого статусу» для Донбасу.
«Якщо в Мінських угодах ідеться про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, Фокін пропонує особливий статус для усього Донбасу. Таким чином, представник України у переговорній групі пропонує росіянам навіть більше, ніж вони просять», — йдеться в заяві партії.
Євросолідарность наполягає, що вибори можуть бути проведені тільки після звільнення Донбасу «і без тиску, а не під дулами автоматів».
У партії також озвучили кілька вимог до керівництва України:
- оприлюднити офіційну позицію української делегації («замість публікації різноманітних світоглядних позицій Фокіна»);
- негайно виключити Фокіна зі складу українського представництва в ТКГ («інакше ми будемо вважати, що особливий статус для всього Донбасу — це пропозиція Зеленського»).
Близький до Європейской солідарності політолог Сергій Таран вбачає в заявах Фокіна — разом з позицією Леоніда Кравчука — ознаки державної зради.
Екс-очільник МЗС України Павло Клімкін вважає, що заяви Вітольда Фокіна дискредитують роботу ТКГ у Мінську.
«Якщо мінський майданчик і Тристоронню контактну групу хочуть остаточно дискредитувати, то мета майже досягнута», — вважає Клімкін.
Він нагадав, що нещодавно Леонід Кравчук заявив про можливість подачі води в окупований Крим «у разі гуманітарної кризи», «а тепер Фокін каже, що особливий статус потрібен для всього Донбасу, а не тільки для окупованого».
«У Москві точно стрибають від радощів, вони б краще сказати не змогли — це просто їхня мрія. Віддати Москві відвойований життями українських вояків Донбас шляхом запровадження особливого статусу це взагалі моральний сюр. Наступним кроком буде тоді особливий статус та федералізація всієї України», — переконаний Клімкін.
Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков висловив переконання, що питання амністії військових злочинців Україна вирішуватиме відповідно до міжнародної практики. Так Разумков прокоментував ідею Фокіна про загальну амністію на Донбасі.
«Є [термін] військовий злочин, який в жодній державі світу не підлягає амністії. Це реалії, з якими стикався світ вже багато років, і я думаю, що Україна тут навряд чи може йти своїм окремим шляхом», — заявив Разумков журналістам в 31 серпня в Києві.
Колишній секретар РНБО Олександр Турчинов особливо виділив слова Фокіна про необхідність особливого статусу для всього Донбасу і про те, що «обидві сторони чинили злочини» (як аргумент на користь загальної амністії). На думку Турчинова, такі заяви — «прояв не просто старечого маразму, а демонстративний перехід довіреної особи Зеленського на бік країни-агресора та протягування антидержавницької позиції, що відображає стратегічні інтереси Путіна.».
«Хочу запитати у представників Зеленського в ТКГ, які злочини вчиняли українські військові на Донбасі, захищаючи та звільняючи рідну землю ціною власного життя?» — запитав Турчинов. Він також зажадав негайного відкликання Кравчука та Фокіна з ТКГ.
Нардеп від партії Голос Андрій Осадчук заперечив тим, хто звинувачує Вітольда Фокіна в переході на позиції РФ. «Ні, дідусь Фокін, імітуючи слабоумство, не перебіг на бік Кремля. Він там був завжди», — написав депутат.
Віталій Безгін, народний депутат від Слуги народу назвав «трешем» заяви Вітольда Фокіна. «Як не Кравчук, то Фокін. Тепер його на засідання комітету покликати чи що нам робити? — написав Безгін. — Генерація цього трешу в інтерв'ю від деяких членів ТКГ втомила. Ну і звісно, що не буде особливого статусу в Конституції! НІЯКОГО! Ні для тимчасового окупованих територій, ні для всього Донбасу, тим більш!» — запевнив він.
А німецький політолог та дослідник Андреас Умланд, який багато років працював в Україні, припустив після інтерв'ю Фокіна, що українську делегацію в ТКГ з таким же успіхом міг би очолити перший секретар ЦК КПУ Володимир Щербицький — якби він був живий.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що заяви Фокіна про загальну амністію та особливий статус для всього Донбасу «не відповідають національним інтересам». «Не забуваємо, що за кожен клаптик нашої землі загинули тисячі наших солдатів», — нагадав Аваков.
Аваков назвав пропозицію Фокіна «безглуздою політичною спекуляцією», а його слова — «провокаційними».
Перший заступник голови фракції Слуга народу Олександр Корнієнко допустив, що після скандальних заяв Фокіна парламентарі запросять його на спеціальну зустріч.
«Коли до Верховної Ради надходять листи [звернення Кравчука щодо виборів], Рада якимось чином на них реагує. Ми спілкувалися кілька годин з Леонідом Макаровичем за закритими дверима, дуже багато зрозуміли про цей процес [переговорів у Мінську], краще відчули одне одного», — сказав Корнієнко журналістам 31 серпня.
На запитання про те, чи будуть проводитися аналогічні консультації також з Фокіним, Корнієнко допустив можливість такої зустрічі.
«Ми з Фокіним ще не спілкувалися. Можливо, плануємо», — додав депутат.
Окремо Корнієнко підкреслив, що належних безпекових умов для проведення виборів в ОРДЛО поки немає.
Голова постійної делегації України в Парламентській Асамблеї НАТО, народний депутат від Слуги народу Єгор Чернєв вимагає виключити Вітольда Фокіна зі складу ТКГ.
«Не може бути амністії для бойовиків, що вбивали українських військових. Не має бути особливого статусу для всієї території Донецької та Луганської областей. Хочу нагадати пану Фокіну, що кожен метр української землі в Донецькій та Луганській областях, що вдалося відстояти, відбити, вигризти з лап російських та проросійських найманців, просочені кров’ю українських воїнів, моїх побратимів. І ви, пане Фокін, не маєте жодного права розпоряджатися долею цих територій та їх мешканців. «, — написав він у соцмережі Facebook.
«Люди, які фактично здають національні інтереси та відверто підіграють ворогу, не мають права представляти нашу країну у жодній структурі. Тож я вимагаю виведення Фокіна зі складу ТКГ! Прошу колег підтримати!» — закликав Чернів.
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що окремі заяви Фокіна не відповідають його статусу в ТКГ.
«Давайте відокремлювати особисту позицію від позиції делегації. Вітольд Фокін щойно приєднався до переговорного процесу та розбирається з тематикою. І якраз деякі одіозні та двозначні формулювання, на які чомусь погодилася попередня влада, сьогодні українська сторона намагається пом’якшити чи застосувати виключно в межах національних інтересів України», — цитує Єрмака прес-служба ОП в понеділок.
При цьому Єрмак підкреслив, що більшість позицій, які висловив Фокін, відображають положення перших і других Мінських домовленостей.
Водночас Єрмак вказав, що амністія не може стосуватися осіб, які скоювали воєнні злочини, захоплювали заручників, катували та вбивали полонених, торгували людьми, брали участь у фінансуванні тероризму та вчиняли деякі інші тяжкі злочини.
Однак, за словами Єрмака, Мінські угоди не передбачають особливого статусу для всього Донбасу — йдеться виключно про тимчасово окуповані райони.
«Є чіткі червоні лінії, які неодноразово окреслював президент України Володимир Зеленський. Тому позиція української делегації в мінській ТКГ повністю відповідає національним інтересам України», — заявив Єрмак.