«Вам подобається забудова Києва?». Що чекає на українське містобудування. Інтерв'ю NV з Оленою Шуляк про скандальний законопроєкт

Олена Шуляк (Фото:Olena Shuliak via Facebook)
Олена Шуляк, керівниця партії Слуга народу, в інтерв'ю Radio NV розповіла, як законопроєкт № 5655, що викликав активну критику у спільноті архітекторів та міських активістів, має змінити правила містобудування та чи зможе він подолати корупційну складову.
— Отже, якщо дуже-дуже спрощувати, одна з речей, яку робить законопроєкт, це ввести єдину електронну систему, туди забудовник вносить проєктну документацію. От у вас є документи, вони відповідають тим і тим параметрам, ви просто вносите їх у комп’ютер і хабара немає кому давати. Має бути все спрощено, тобто він має знищити корупційні ризики в галузі.
За цей закон уже проголосували 228 депутатів. Ключовими, можливо, стали голоси депутатів від забороненої партії ОПЗЖ, 20 голосів від них. Зараз цей закон лежить на столі у президента України, не підписувати його Володимира Зеленського закликають Асоціація міст України, громадські організації, професійна спільнота архітекторів. За перший же день відповідна петиція зібрала необхідні 25 тисяч голосів.
Тих мерів, які виступили проти, серед них міські голови Львова, Києва, Дніпра та інші, автори закону, зокрема ви, називаєте корупціонерами, що бояться втратити годівничку. Противники закону називають його ганебним, вас, пані Олено, називають слугою будівельної мафії, цю реформу містобудування називають «реформою містоґвалтування».
Ми розуміємо, що це жахливо корупційна система забудови, там величезні гроші, велика кількість чиновників, які могли щось підписувати, на щось закривати очі. Ми бачимо, як виглядає Україна, наші міста та містечка, що там будується і як будується. Зараз ми розуміємо, що головні важелі матиме Міністерство розвитку громад і територій, Мінрегіон, яке наразі очолює Олександр Кубраков. Чи правильно я розумію, що все будується навколо того, наскільки кристально чесними будуть саме чиновники Мінрегіону?
— Багато запитань в одному запитанні, давайте по порядку будемо розбиратися. Законопроєкт підтримує величезна кількість асоціацій, які пов’язані з бізнесом. Його підтримує Всеукраїнська асоціація громад, яка налічує більше 870 громад на сьогодні, вони також офіційно звертались з проханням до президента якомога швидше ухвалити цю реформу.
Одна з асоціацій — Українська рада бізнесу, яка об'єднує 104 бізнесові асоціації, також звернулась і до президента, і до спікера, до уряду, якнайшвидше ухвалити цю реформу. Дуже багато асоціацій, що пов’язані з аграрною сферою, зараз ми бачимо, що аграрна сфера — це одна з тих галузей економіки, яка активно розвивається і також стикається з питаннями будівництва, вони також активно агітують за цей закон. Тому не всі проти.
Але в будь-якій реформі, якщо це справжня реформа, є противники і є ті, хто реформу захищають. Згадаймо земельну реформу, медичну, це я веду до того, що будь-яка справжня реформа призводить до певної дискусії в суспільстві і це нормально. А найголовніше — який буде результат. І на сьогодні, коли законопроєкт буде підписаний президентом…
— А ви впевнені, що буде підписаний?
— В цьому може бути впевнений лише президент, я тому і говорю, що буде підписаний президентом, то два великих міністерства, два віцепрем'єри — Олександр Кубраков і Михайло Федоров, взяли на себе зобов’язання з імплементації цього законопроєкту, коли він стане законом. Щоби він запрацював, потрібно буде розробити більше 50 постанов Кабінету міністрів України. І саме від імплементації також буде залежати, наскільки успішною ця реформа містобудування буде.

Реформу ми розпочали ще 2019 року, один із перших законів, який був визначений президентом як невідкладний — це якраз був закон, до речі, мого авторства. Він стосувався того, що в Україні запроваджувалась і створювалась єдина державна електронна система у сфері будівництва. До 2019 року сервери ДАБІ або ДАБК, як говорять у народі, знаходились не в Україні, а вся інформація, всі реєстри були не…
— Давайте простіше: ви хочете боротись із корупцією, звісно, це одна з великих цілей у принципі нашої держави.