Тотальні утиски. ОБСЄ констатувала різке погіршення ситуації в Криму

17 вересня 2015, 12:04
563
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Фактична влада Криму обмежує фундаментальні свободи зібрань, об'єднань, вираження думок і пересування

Від початку анексії Криму Росією дотримання прав та основних свобод людини на півострові радикально погіршилося, заявили в ОБСЄ

Згідно з доповіддю на 100 сторінках, насамперед це стосується проукраїнських активістів, журналістів та кримськотатарської громади, повідомляє ВВС Україна.

Дослідження, проведене з 6 по 18 липня, ґрунтується на свідченнях понад сотні людей. Водчас, як зазначають в ОБСЄ, доступ експертів організації на півострів був повністю або частково обмежений, тому дослідження проводили на території "материкової" України, а також через дистанційне опитування респондентів у Криму.

"Фактична влада Криму обмежує фундаментальні свободи зібрань, об'єднань, вираження думок і пересування", - заявив директор БДІПЛ Майкл Георг Лінк, якого цитує прес-служба ОБСЄ.

Зокрема, на півострові радикально погіршилася ситуація зі свободою ЗМІ. Через запровадження нових обмежень та покарань, у роботі медіа з'явилася самоцензура і почалися переслідування на ґрунті змісту журналістської роботи, твердять автори звіту.

Серед прикладів обмежень свободи висловлювання ОБСЄ, посилаючись на члена кримськотатарського меджлісу в Херсоні, розповідає про постери, які поширює кримська влада, із закликами повідомляти на гарячу лінію російської ФСБ про тих, хто критикує окупацію і анексію Криму.

Крім того, найбільш популярні кримськотатарські канали та видання не змогли перереєструватися за російським законодавством і змушені були припинити свою діяльність у Криму. Їхні заявки на перереєстрацію були відхилені з "технічних причин", зазначили в ОБСЄ. Серед цих ЗМІ, зокрема, канал ATR, радіостанція Meydan та інтернет-сайт "15 минут".

Одразу кілька кримських журналістів повідомили експертам ОБСЄ про переслідування репортерів, які відбулися за останній рік.

"Багато журналістів і блогерів були затримані, зазнали обшуків, допитів, погроз, фізичних нападів, їм заборонили в'їжджати до Криму або вони були змушені тікати з півострова, а їхнє обладнання конфіскували або пошкодили", - повідомляють в ОБСЄ з посиланням на слова місцевих журналістів.

Через поширену практику стеження, багато джерел повідомили експертам ОБСЄ про те, що мешканці Криму зазвичай приховують свої думки, коли говорять публічно або спілкуються через електронну пошту, Skype, Viber та інші популярні медіа-платформи, через страх репресій.

У доповіді також ідеться про свідчення дискримінації та погроз на адресу етнічних спільнот, які вивішують українські та кримськотатарські прапори, щоб виразити свою культурну самобутність.
Крім того, фактична влада Криму агресивно переслідує за "екстремізм" організаторів та учасники мирних зібрань, які, як виглядає, просто публічно виражають свою культурну самобутність або свої політичні переконання мирним шляхом.

Зокрема, як зазначає ОБСЄ, кримська прокуратура почала заднім числом переслідувати деяких громадян в рамках російського кримінального кодексу за їхню ймовірну участь у Євромайдані в Києві. Організація згадує при цьому справу Олександра Костенка, засудженого кримською владою на чотири роки за "заподіяння тілесного ушкодження" беркутівцю під час протестів у Києві.

Як йдеться у підсумках доповіді, кримська влада зменшила доступ до незалежних ЗМІ на півострові, перекрила вільний потік інформації для громадськості, і погрожує кримінальним переслідуванням тим, хто виступає проти приєднання Криму до Росії

Водночас у питанні свободи пересування і російський, і український уряди вживають надмірні обмеження на адміністративному кордоні між Кримом та материковою України, йдеться у доповіді.

Росія анексувала Крим у березні 2014 року після так званого референдуму, який відбувався всупереч українському законодавству.

Анексію півострова не визнали ані Україна, ані світова спільнота. Після анексії країни Заходу застосували санкції щодо Росії та громадян України, які брали участь в анексії.

Зверніть увагу

Головне

Економіка

Вчора, 13:08

article_img
Омелян: Центральний вокзал Києва можуть віддати у концесію приватному інвестору
Країни

Сьогодні, 08:43

article_img
Звести прогрес нанівець. ВООЗ назвала топ-10 загроз здоров’ю людства
Теніс

Сьогодні, 05:43

article_img
Світоліна пробилася до четвертого раунду Australian Open

Вибір редакції

Події

Вчора, 10:41

article_img
НВ з'ясувало, що син Коломойського грає за баскетбольну команду Клівленда
Події

Вчора, 11:19

article_img
Зеленський про розслідування Схем: Ми торгуємо з усіма країнами СНД, але працюємо тільки в Україні
Країни

Вчора, 16:51

article_img
Невже я на війні? Як живуть міста на кордоні США і Мексики, де Трамп хоче побудувати стіну

ТОП 3

Політика

17 січня, 14:12

article_img
Вибори президента: ще один кандидат подав документи до ЦВК
12502
Політика

Сьогодні, 08:17

article_img
Це ще одна вистава. Відомі українці поділилися думкою про кандидата Зеленського
5769
Політика

Вчора, 07:52

article_img
Вибори по-східному. Як Геннадій Кернес робить з Харкова електоральний анклав для Порошенка
4399