Україна очима іноземців: 5 зруйнованих міфів

26 жовтня 2016, 10:18
36
PR

Жахливі дороги, похмурі українці і скрізь кулі свистять – волонтери-іноземці, які провели по кілька місяців в Україні, розвіюють міфи і страхи про неї

«Вирішивши відвідати в Україну, я зробила невелике дослідження і дійшла висновку, що їхати небезпечно. Рекомендації щодо поїздки на сайті уряду моєї країни не допомогли. Я очікувала побачити відсталу країну. Я помилилась у всьому», - розказує Ешлі Лін із США. Вона – одна із 120 іноземних волонтерів, які приїжджали влітку в Україну в пришкільні англомовні табори GoCamp, аби навчати дітей долати бар’єри в спілкуванні.

З подібними стереотипами приїжджав в Україну майже кожен волонтер. Можна скаженіти, пояснюючи, що зима в Україні – не тягнеться цілий рік, що ведмедів можна побачити хіба що в зоопарку, що чоловіки тут не заливаються горілкою, дівчата вся як одна не прагнуть зв’язатися із підстаркуватими багатіями і загалом ми як нація маємо інший від Росії шлях. Країни, що знаходяться до географічно ближче до України, володіють більшою інформацією, проте й там не обходиться без міфів. Втім, варто й себе запитати: «А що ми знаємо, наприклад, про Камбоджу чи Угорщину? Та й що ми зробили, щоб нас запам’ятали?». В епоху глобалізації час не нарікати, а діяти, змінювати реальність, бути відкритими та цікавими світу. Це те, що може зробити кожен.

120 волонтерів, які приїхали цього року вчити українських дітей англійської на запрошення GoCamp, потрапили у дуже різні міста й середовища – від Богом забутих селищ до найбільших міст. Якою побачили Україну вони, що їх вразило та які страхи не справдилися?

Три тижні в Україні: від страху до любові

Міф 1 Усі дороги в Україні в жахливому стані

«Я був певен, що в Україні всі дороги огидні. Утім, ми бачили дуже хороші головні дороги і лише деякі були в справді жахливому стані", - каже 56-літній Нестор Петрів із канадської діаспори, який до цього довго не був в Україні.

За кордоном розповсюджена думка, що в Україні настільки жахливі дороги, що їхати просто неможливо. Україна, дійсно, з року в рік входить до ТОП-10 країн із найгіршими автомобільними дорогами, проте це не означає, що від міста до міста можна тільки пішки добратися.

Іноземні волонтери з різних країн світу часто дивувалися, як швидко доїжджали до місць, де відбувалися мовні табори GoCamp (а це далеко не завжди були великі міста!). Протягом трьох тижнів перебування в країні волонтери багато подорожували. Від’їжджаючи, чимало з них обіцяли, що повернуться наступного року.

Міф 2. Українці непривітні

«Я думав, що більшість українців холодні й недружні, але тепер я думаю інакше завдяки моїм українським друзям, з якими я прожив найкращі моменти свого життя», - ділиться 22-річний Вюсал Гулієв із Туреччини, який, щойно закінчивши навчання, приїхав волонтерити для українських дітей. По поверненню додому цей досвід надихнув його стати шкільним вчителем.

Хоча нас називають дуже гостинною нацією, проте іноземці, які вперше зустрічаються з українцями, протилежної думки. Як не дивно, вираз обличчя українця часто здається суворим (навіть тоді, коли ми в гарному настрої) та мова (й російська теж) через велику кількість шиплячих літер чується грубою. Гостям з інших країн здається, що ми постійно між собою сваримося. Влітку лише за три тижні, пізнавши українців ближче, іноземні волонтери настільки прив’язалися та подружилися зі школярами, вчителями та сім’єю, в якій жили, що й досі спілкуються та сумують за своїми новими друзями. Десятки волонтерів кажуть, що час, який вони провели в Україні, став найкращим у їхньому житті, а українці – найближчими людьми, які залишилися в серці назавжди. Те саме відчували й українці: вони завжди з усмішкою згадують волонтерів GoCamp, які допомагали їм подолати мовний бар’єр та розказували про цікавий світ, що знаходиться за межами України.

Міф 3. Знаходитися в Україні небезпечно

 «Люди знають про вас дуже мало. Але тепер я можу розповісти своїм землякам про поточну ситуацію в Україні та показати фото. Більше того, я заохочую їх теж сюди приїхати!», - розповідає 30-річна британка Кеті Корацці, яка приїхала в Україну задля отримання нових вражень та досвіду.

Найбільший міф щодо України, який зараз вирує в усьому світі через нестабільну ситуацію в нашій країні, говорить про те, що знаходитися тут – небезпечно для життя. Люди знають занадто мало та думають, що в кожному українському місті від куль вмирають мирні люди. Звичайно, що до такої країни страшно їхати. Деякі волонтери, яких ми запросили приїхати та допомогти у проведенні мовних таборів GoCamp, часто запитували: «Наскільки безпечно знаходитися в Україні?». Приїхавши, вони були неймовірно здивовані та надсилали світлини і повідомлення своїм друзям зі словами: «Тут так гарно та спокійно!». Наприкінці таборів волонтери говорили, що рекомендуватимуть усім своїм знайомим відвідати Україну.

Міф 4. Українці зовсім не говорять англійською

«Раніше я вірив у міф, що українці мають проросійські настрої і не опанували англійської», - зізнається 22-річний Лоуренс Соенен, працівник МЗС Бельгії.

Іноземці в Україні часто звертаються до людей, які не володіють англійською, тому й зробили висновок, що українці зовсім не знають іноземної мови. А як же школярі та студенти, які з дитинства вивчають англійську? Сучасна молодь любить подорожувати та може висловити англійською свої думки і допомогти гостям країни зорієнтуватися на місцевості. Волонтери GoCamp були здивовані рівнем володіння англійською у дітей, які брали участь у мовних таборах. Вони знали багато слів, вміли складати речення та знали правила англійської граматики. Єдиний недолік – в Україні для них замало практики, тому діти іноді бояться розмовляти іноземною мовою, адже переживають, що їх не зрозуміють. Познайомившись з волонтерами, школярі позбувались мовних бар’єрів, розповідаючи їм цікаві історії зі свого життя та розпитуючи все про своїх нових друзів.  Міф 5. Україна – бідна та нерозвинена країна

Перш ніж поїхати до будь-якої країни, ми шукаємо про неї інформацію в Інтернеті. Звичайно, легше, коли є друзі, які вже відвідали цю країну та можуть поділитися своїм досвідом і враженнями. Якщо ж ні, то ми перетворюємося на дослідників: читаємо різноманітні статті та приймаємо рішення. Проте ми забуваємо, що ця інформація є дуже поверхневою та не завжди відповідає дійсності. Бідна і нерозвинена країна, в якій йде війна, – ось Україна, до якої збиралися їхати іноземці за програмою GoCamp. Проте поверталися вони назад з мальовничої країни, яка полонила їхні серця своєю красою та щирістю.

«Коли я приїздив до вашої країни, українці завше ставилися до мене добре. Утім, коли я волонтерив тут, це був надприємний досвід – я зустрічав доброзичливців повсякчасно. Я не бачу жодних перешкод приїхати до вас ще!», - зазначає 28-річний філософ з Нідерландів Лукас ван Опстал, який в Україні познайомився зі своєю майбутньою дружиною, теж іноземкою.

За час перебування в Україні 58% іноземних волонтерів, які відвідали Україну вперше, позбавилися негативних стереотипів щодо нашої країни та прагнуть повернутися знову в наступному році. Така можливість у них випаде в червні 2017 року, коли розпочнеться новий GoCamp – наймасштабніший освітньо-культурний проект в Україні із залученням іноземних волонтерів. За допомогою спеціально розробленої програми в англомовних пришкільних таборах волонтери розвиватимуть у школярів цінності, компетенції та навички, яких вимагає сучасний світ. Ідея проведення належить GoGlobal – ініціативі громадської організації Global Office, діяльність якої сприяє інтеграції внутрішній та зовнішній у загальносвітовий контекст та створення умов для виховання нового покоління згідно із цінностями вільного світу.

Табори GoCamp почнуть працювати влітку 2017 для дітей з усієї материкової України. Протягом місяця 1000 іноземних волонтерів зі всього світу англійською мовою навчатимуть 100 тисяч школярів віком від 10 до 15 років бути лідерами, долати стереотипи і мислити критично. Іноземна мова в таборах – не самоціль. Специфіка та унікальність GoCamp  у тому, що знання мови розглядається як інструмент, який дає можливість спілкуватися зі світом. Діти дізнаються про культуру і традиції інших країн, розуміють велич світу та усвідомлюють себе його частиною, вчаться бути толерантними та незакомплексованими. Зрештою, завдяки таким регулярним практичним заняттям у школярів з’являється більше волі і можливостей отримати конкурентоспроможну освіту, побудувати блискучу кар’єру та безперешкодно спілкуватися з усім світом.

Як долучитися до GoCamp?

Для реалізації амбітної мети нам потрібна ваша участь! Ви можете:

  • Поширити інформацію: https://goo.gl/pypCDi 
  • Стати школою-учасницею проекту, заповнивши анкету на сайті gocamps.com.ua
  • Запросити своїх іноземних друзів стати волонтерами проекту.
  • Стати приймаючою сім’єю для волонтера (host family)
  • Підтримати проект фінансово чи ресурсами.

 

ВІДЕО