16 жовтня 2018, вівторок

Зламали життя за шість хвилин. Буллінг в українських школах набув розмаху епідемії

4 коментувати
 Музикант Дмитро Шуров (ліворуч) випустив кліп на підтримку дітей, які зазнають глузувань
Фото прес-служби Pianoбой

Музикант Дмитро Шуров (ліворуч) випустив кліп на підтримку дітей, які зазнають глузувань

Загострена проблема буллінгу – цькування підлітками один одного – в Україні набуває масштабів епідемії і навіть виводить країну в світові лідери, пише журнал Новое Время.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, Україна посідає четверте місце в світі за рівнем підліткової агресії, пропускаючи вперед тільки Росію, Албанію і Білорусь. Згідно з дослідженням, проведеним UNICEF Ukraine у ​​2017 році, з цим явищем стикалися 67% вітчизняних школярів. Причому 40% з них нікому не розповідають про насильство, навіть батькам.

У два рази частіше об'єктами для насмішок і знущань стають діти сором'язливі й нетовариські, йдеться в дослідженні. Хоча в зоні ризику всі, хто чимось відрізняється від загальноприйнятої "норми". Наслідки ж цькування плачевні: це важкі психологічні, а іноді й фізичні травми аж до суїциду.

"За буллінг нікого не карають, значить, вважається, що "можна", ніякої просвітницької роботи не ведеться, значить, епідемія може поширюватися і далі", - доходить невтішного висновку Володимир Співаковський, засновник і директор ліцею Гранд.

Дивіться також

Смак насильства

Історія, що вражає жорстокістю, недавно відбулася в київському ліцеї № 21. Там однокласники доти били 12-річного Максима Чернікова, поки не зламали йому хребет. Процес побиття знімали на відео.

Уже чотири місяці хлопчик, який раніше займався плаванням і танцями, прикутий до ліжка – лікарі дозволяють йому вставати раз на день на 20 хвилин. А попереду ще три місяці в такому режимі з подальшою реабілітацією.

"За шість хвилин скалічили життя моєї дитини", - каже мати Максима Анна Чернікова. Вона написала заяву в поліцію і сподівається притягти кривдників до кримінальної відповідальності.

Аліса Лобач рахує дні до переходу в іншу школу через цькування однолітків. Фото Олександр Медведєв/НВ

А Аліса Лобач, десятирічна учениця столичної школи № 263, викреслює дні в календарі, що залишилися до закінчення четвертого класу. Навчання для неї – мука в прямому сенсі слова. Уже два роки вона переживає конфлікт з двома однокласницями, які систематично знущаються з неї, доводячи до істерик.

Коли в грудні одна з кривдниць вдарила дівчинку кулаком в око, її мати Анастасія Кропельницька вирушила в поліцію. Розслідування закінчилося судом, батьків задираки змусили заплатити штраф, однак цькування почалося з новою силою.

Дивіться також

Експерти вказують на зростання  агресивності сучасних підлітків і пов'язують її з насильством, в надлишку присутнім у кінофільмах, телепрограмах і соціальних мережах. Також фахівці говорять про особливу форму бравади сьогоднішніх школярів, коли відео побиття однокласників вони викладають в інтернет, заражаючи своєю агресією інших. Школи ж, як правило, не прагнуть втручатися в подібні ситуації, а часом просто ігнорують їх.

Шкільні психологи і вчителі навіть не вміють розпізнавати дітей, які зазнають цькування

"Шкільні психологи і вчителі навіть не вміють розпізнавати дітей, які зазнають цькування", - визнає проблему з безкарністю дитячої агресії міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

У той же час безпека в школі безпосередньо залежить саме від вчителів і атмосфери, яку вони створюють в класі, переконані експерти. Адже збиватися в зграї і клювати білих ворон – психологічна потреба підлітків, і саме в цей період найчастіше і виникає цькування. Хоча дитячий колектив може встояти перед груповою ієрархією, якщо поруч буде авторитетний дорослий, який не сприймає насильства.

Дивіться також

Дітки з клітки

Навіть простий заборонний знак "стоп буллінг" на зразок дорожнього, встановлений в класах, шкільних коридорах, туалетах, їдальнях зупиняє кожного п'ятого агресивного підлітка, готового образити однолітка. А в деяких школах існує "антибуллінговий" договір, який підписують учень, батьки, вчитель і самоврядування школи, пише Новое Время.

Ще одна поширена практика в європейських школах, де, за статистикою, 10-15% учнів беруть участь в актах насильства, – спеціальні тренінги у форматі рольових ігор. В результаті народжується своєрідний протокол дій, коли дитина, що зазнає цькування, знає, що їй потрібно, наприклад, записувати всі подібні випадки, збирати докази і потім з цим звернутися до вчителів.

Простий знак "стоп буллінг", встановлений в класах і шкільних коридорах, зупиняє кожного п'ятого агресивного підлітка, готового образити однолітка

У сукупності різні заходи здатні запобігти до 60% випадків буллінгу в школах, впевнені експерти. Також вони пов'язують зростанняу проблеми з підлітковим насильством в Україні з наслідками залишкових явищ тоталітарного виховання, коли високий рівень недовіри і неповаги один до одного, процвітає дискримінація за національністю, сексуальною ідентифікацією, мовною ознакою, дискримінація переселенців, людей з особливими потребами тощо.

"Дискримінація не таких, як всі, – перша ознака слабо цивілізованого суспільства, - каже музикант Дмитро Шуров, який виступає під творчим псевдонімом Pianoboy. - Гострою ця проблема стала через те, що ми нарешті рухаємося до цивілізації".

Нещодавно музикант випустив відео до пісні Все, що тебе не вбиває, де в центрі сюжету – школяр, який терпить глузування і насильство з боку однокласників. Шуров також запустив у соціальних мережах флешмоб #всещотебеневбиває, і багато знаменитостей зізналися в тому, що були жертвами буллінгу в школі.

Дивіться також

Розмах підліткового насильства змусив міністра Гриневич заявити про підготовку комплексу заходів з викорінення буллінгу в школах України. Вона пропонує почати масову публічну кампанію, яка буде міняти шкільну культуру і паралельно навчати вчителів і шкільних психологів розпізнавати дітей-жертв і надавати їм допомогу.

На думку Гриневич, поширення насильства взагалі повинно бути одним з оціночних критеріїв роботи школи.

Читайте повний текст матеріалу в свіжому номері журналу Новое Время - №17 від 10 травня 2018 року.

Лекції Нового Времени повертаються!

Ми зібрали відомих економістів і бізнесменів, впливових істориків і мислителів, та задали їм одне питання: «Що чекає країну?»

Переглянути розклад
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: