12 грудня 2018, середа

Зламали життя за шість хвилин. Буллінг в українських школах набув розмаху епідемії

4 коментувати
 Музикант Дмитро Шуров (ліворуч) випустив кліп на підтримку дітей, які зазнають глузувань
Фото прес-служби Pianoбой

Музикант Дмитро Шуров (ліворуч) випустив кліп на підтримку дітей, які зазнають глузувань

Загострена проблема буллінгу – цькування підлітками один одного – в Україні набуває масштабів епідемії і навіть виводить країну в світові лідери, пише журнал Новое Время.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, Україна посідає четверте місце в світі за рівнем підліткової агресії, пропускаючи вперед тільки Росію, Албанію і Білорусь. Згідно з дослідженням, проведеним UNICEF Ukraine у ​​2017 році, з цим явищем стикалися 67% вітчизняних школярів. Причому 40% з них нікому не розповідають про насильство, навіть батькам.

У два рази частіше об'єктами для насмішок і знущань стають діти сором'язливі й нетовариські, йдеться в дослідженні. Хоча в зоні ризику всі, хто чимось відрізняється від загальноприйнятої "норми". Наслідки ж цькування плачевні: це важкі психологічні, а іноді й фізичні травми аж до суїциду.

"За буллінг нікого не карають, значить, вважається, що "можна", ніякої просвітницької роботи не ведеться, значить, епідемія може поширюватися і далі", - доходить невтішного висновку Володимир Співаковський, засновник і директор ліцею Гранд.

Дивіться також

Смак насильства

Історія, що вражає жорстокістю, недавно відбулася в київському ліцеї № 21. Там однокласники доти били 12-річного Максима Чернікова, поки не зламали йому хребет. Процес побиття знімали на відео.

Уже чотири місяці хлопчик, який раніше займався плаванням і танцями, прикутий до ліжка – лікарі дозволяють йому вставати раз на день на 20 хвилин. А попереду ще три місяці в такому режимі з подальшою реабілітацією.

"За шість хвилин скалічили життя моєї дитини", - каже мати Максима Анна Чернікова. Вона написала заяву в поліцію і сподівається притягти кривдників до кримінальної відповідальності.

Аліса Лобач рахує дні до переходу в іншу школу через цькування однолітків. Фото Олександр Медведєв/НВ

А Аліса Лобач, десятирічна учениця столичної школи № 263, викреслює дні в календарі, що залишилися до закінчення четвертого класу. Навчання для неї – мука в прямому сенсі слова. Уже два роки вона переживає конфлікт з двома однокласницями, які систематично знущаються з неї, доводячи до істерик.

Коли в грудні одна з кривдниць вдарила дівчинку кулаком в око, її мати Анастасія Кропельницька вирушила в поліцію. Розслідування закінчилося судом, батьків задираки змусили заплатити штраф, однак цькування почалося з новою силою.

Дивіться також

Експерти вказують на зростання  агресивності сучасних підлітків і пов'язують її з насильством, в надлишку присутнім у кінофільмах, телепрограмах і соціальних мережах. Також фахівці говорять про особливу форму бравади сьогоднішніх школярів, коли відео побиття однокласників вони викладають в інтернет, заражаючи своєю агресією інших. Школи ж, як правило, не прагнуть втручатися в подібні ситуації, а часом просто ігнорують їх.

Шкільні психологи і вчителі навіть не вміють розпізнавати дітей, які зазнають цькування

"Шкільні психологи і вчителі навіть не вміють розпізнавати дітей, які зазнають цькування", - визнає проблему з безкарністю дитячої агресії міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

У той же час безпека в школі безпосередньо залежить саме від вчителів і атмосфери, яку вони створюють в класі, переконані експерти. Адже збиватися в зграї і клювати білих ворон – психологічна потреба підлітків, і саме в цей період найчастіше і виникає цькування. Хоча дитячий колектив може встояти перед груповою ієрархією, якщо поруч буде авторитетний дорослий, який не сприймає насильства.

Дивіться також

Дітки з клітки

Навіть простий заборонний знак "стоп буллінг" на зразок дорожнього, встановлений в класах, шкільних коридорах, туалетах, їдальнях зупиняє кожного п'ятого агресивного підлітка, готового образити однолітка. А в деяких школах існує "антибуллінговий" договір, який підписують учень, батьки, вчитель і самоврядування школи, пише Новое Время.

Ще одна поширена практика в європейських школах, де, за статистикою, 10-15% учнів беруть участь в актах насильства, – спеціальні тренінги у форматі рольових ігор. В результаті народжується своєрідний протокол дій, коли дитина, що зазнає цькування, знає, що їй потрібно, наприклад, записувати всі подібні випадки, збирати докази і потім з цим звернутися до вчителів.

Простий знак "стоп буллінг", встановлений в класах і шкільних коридорах, зупиняє кожного п'ятого агресивного підлітка, готового образити однолітка

У сукупності різні заходи здатні запобігти до 60% випадків буллінгу в школах, впевнені експерти. Також вони пов'язують зростанняу проблеми з підлітковим насильством в Україні з наслідками залишкових явищ тоталітарного виховання, коли високий рівень недовіри і неповаги один до одного, процвітає дискримінація за національністю, сексуальною ідентифікацією, мовною ознакою, дискримінація переселенців, людей з особливими потребами тощо.

"Дискримінація не таких, як всі, – перша ознака слабо цивілізованого суспільства, - каже музикант Дмитро Шуров, який виступає під творчим псевдонімом Pianoboy. - Гострою ця проблема стала через те, що ми нарешті рухаємося до цивілізації".

Нещодавно музикант випустив відео до пісні Все, що тебе не вбиває, де в центрі сюжету – школяр, який терпить глузування і насильство з боку однокласників. Шуров також запустив у соціальних мережах флешмоб #всещотебеневбиває, і багато знаменитостей зізналися в тому, що були жертвами буллінгу в школі.

Дивіться також

Розмах підліткового насильства змусив міністра Гриневич заявити про підготовку комплексу заходів з викорінення буллінгу в школах України. Вона пропонує почати масову публічну кампанію, яка буде міняти шкільну культуру і паралельно навчати вчителів і шкільних психологів розпізнавати дітей-жертв і надавати їм допомогу.

На думку Гриневич, поширення насильства взагалі повинно бути одним з оціночних критеріїв роботи школи.

Читайте повний текст матеріалу в свіжому номері журналу Новое Время - №17 від 10 травня 2018 року.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: