Це зламає Кремль. Експерти назвали три сценарії того, чому і як Москва почне шукати мирних переговорів із Києвом

Час здаватися: Для капітуляції Путіна та Шойгу є принаймні три обґрунтування (Фото:DR)
НВ розбирався, за яких обставин Кремль піде на обговорення угод про мир не заради заморозки війни, а для власного порятунку
30 вересня одночасно розгорталися дві знакові події: у Москві російський диктатор Путін оголошував про «анексію» окупованих районів Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей, а на околицях міста Лиман, на адмінкордоні двох перших із перелічених регіонів, ЗСУ оточували велике російське військове угрупування. Путін зробив свою справу, ЗСУ — теж. Причому дії українських військових стали прямим доказом того, що кремлівські заяви про «анексію» — лише слова, а оточення під Лиманом — справа, яка руйнує всі путінські фантазії про «русский мир».
Президент Володимир Зеленський у відповідь на путінську анексію підписав заявку на вступ до НАТО. І хоча експерти не вірять, що в ситуації війни Альянс наважиться зробити Україну своєю частиною, подібний крок може змусити Захід бути рішучішим у своїй підтримці країни, яка зазнала нападу. А в майбутньому допоможе позитивно вирішити питання членства.
Через успішний контрнаступ українських сил на сході Путін опинився у відчайдушному становищі, заявив 2 жовтня Девід Петреус, колишній директор ЦРУ та генерал армії США у відставці. «Реальність поля бою, з якою він стикається, я думаю, незворотна», — сказав він. І уточнив, що навіть застосування Москвою тактичної ядерної зброї, яким прямо загрожує Заходу Путін, нічого не змінить.
При цьому Петреус додав: «Має бути якийсь початок переговорів, як сказав президент Зеленський, і це буде кінцем».
Після публічної «анексії» Кремлем окупованих територій Зеленський заявив: вести будь-які переговори про мир він буде з новим російським лідером, але ніяк не з Путіним.
У нинішній ситуації президент України має вибір. А ось у російського диктатора, як і у всіх верхівок ВР, варіантів дій залишається дедалі менше. Рано чи пізно для Кремля буде ситуація, коли він сам почне шукати можливості сісти за стіл переговорів із Зеленським і Ко, — і не заради отримання паузи на фронті, а для власного порятунку.
Що може змусити Москву благати про мир? НВ за допомогою експертів — військового оглядача Юрія Каріна, військового експерта групи Інформаційний опір Олександра Коваленка, політичного аналітика Євгена Магди та політолога Володимира Фесенка — склав три найімовірніші варіанти розвитку подій, які посадять Кремль за стіл переговорів.
Сценарій № 1: Зміна президента (імовірність — 25%)