Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

З хрестом чи на хресті: що насправді принесе Україні томос про автокефалію

12 жовтня, 11:51
4533
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Вселенський патріарх Варфоломій I непохитний у своєму рішенні надати автокефалію української церкви

11 жовтня константинопольський Синод прийняв історичне рішення про скасування документа 1686 року, після якого Київська митрополія потрапила під юрисдикцію Москви. Це остаточно відкриває Україні дорогу до отримання в найближчому майбутньому томосу - указу про автокефалію національної православної церкви. Синод підтвердив, що Константинопольський патріархат продовжить цей процес.

Журнал Новое Время розібрався в тому, що стоїть на кону в разі створення єдиної української православної церкви і чому Московський патріархат чинить запеклий опір цьому процесу. 


Після того, як перспективи автокефалії для української церкви стали реальністю, Росія вже кілька тижнів "готує" Україну до внутрішньоцерковного конфлікту, який буцімто повинен перерости ледве не в громадянську війну.

Ось як про це в середині вересня сказав Іларіон, митрополит Російської православної церкви (РПЦ): "Якщо УПЦ МП визнають церквою країни-агресора, як вони [політики в Україні] зараз говорять, якщо її позбавлять законних прав, то ми можемо очікувати, що розкольники заволодіють великими монастирями, такими як Києво-Печерська лавра, Почаївська лавра. Тоді, звичайно, православні віруючі будуть захищати ці святі місця і може початися кровопролиття".

А шеф Іларіона, Московський патріарх Кирило, взагалі передрік українській владі перспективу повалення.

Теза про те, що томос нібито відкриває двері праворадикалам, які прагнуть захопити "істинно православні" церкви, озвучує не тільки Москва: в Україні з подібними заявами виступають представники Опозиційного блоку (ОБ). Саме так, наприклад, сформулював проблему автокефалії в розмові з Радіо НВ Олександр Вілкул, співголова Опоблока.

Насправді ж мова йде про щось більше - про те, що автокефалія української церкви "поховає російський імперський проект", як зазначив архієпископ Євстратій (Зоря), прес-секретар УПЦ Київського патріархату (КП). А це вже не питання релігії, а політики, точніше - геополітики.

Священики без віз і загрози РПЦ. Українська автокефалія посварила Москву і Константинополь

Справа на мільйони

В Україні приблизно 20 млн осіб, за оцінками ряду аналітиків, називають себе православними. За формальною ознакою, кількостю парафій, МП набагато випереджає своїх конкурентів - КП і Українську автокефальну православну церкву (УАПЦ): 12 тис. проти 4,8 тис. і 1 тис. відповідно.

Але за кількістю віруючих, як свідчать дані Центру Разумкова, попереду всіх - Київський патріархат: його прихильниками називають себе 42,6% опитаних. При масштабуванні цієї частки на всю країну виходить 8,7 млн ​​прихожан.

Частка прихильників "московської" церкви помітно менша - 19,1%.

Не дивно, що, маючи подібну електоральну підтримку, а також явне підігравання частини священнослужителів МП російській агресії та сепаратизму на сході і півдні країни, президент України Петро Порошенко зважився активно просувати ідею томосу.

Загублена церква: через що довелося пройти Україні на шляху до автокефалії
Питання автокефалії. Хто і як передав Київську митрополію Москві, що з ними трапилося згодом і як були обмануті турки
Україна на порозі об'єднання церков. Що про це відомо

Чому автокефальна церква може стати найбільшою

На думку патріарха Філарета, голови УПЦ КП, буквально через два тижні після того, як Україна отримає томос, у країні відбудеться всеукраїнський Собор. На ньому і виберуть нового предстоятеля нової церкви. І до неї одразу ж підключаться єпископи - свою згоду на це дали вже 40 архієреїв УПЦ КП та 12 - УАПЦ.

Від Московського патріархату до помісної церкви також одразу увійдуть деякі його високопоставлені представники. Але скільки їх буде, поки невідомо.

Отець Андрій Дудченко з УПЦ МП так описує настрої, що панують серед священиків: противників томосу небагато - близько 15%, прихильників - трохи більше, близько 20%. Основна ж маса вичікує

Митрополит Олександр Драбинко, представник Московського патріархату, розповів НВ, що сам він підтримує надання томосу. Але всередині церкви це питання ніяк не обговорювалося. І хоча нещодавно УПЦ МП поширила заяву про те, що її єпископат виступає проти автокефалії, насправді ніхто думки єпископів не питав.

"У нас нікому не дають голосу, - пояснив Драбинко. - Надіслали готовий папір з управління справами або з Москви - і все, ніякого обговорення, нічого. А священики мені дзвонять, питають, що робити".

Отець Андрій Дудченко з УПЦ МП так описує настрої, які панують серед священиків: противників томосу небагато - близько 15%, прихильників - трохи більше, близько 20%. Основна ж маса вичікує: багато хто насторожено ставиться до нинішнього патріарха КП Філарета, якого РПЦ відлучила від церкви в 1997 році за розкольництво.

І навряд чи ця інертна маса швидко переорієнтується з МП на нову помісну церкву.

Процес переходу в її лоно окремих "московських" парафій обіцяє бути трохи більш живим.

Володимирський собор у Києві - храм УПЦ Київського патріархату / Фото ЕРА

За правилами церковна громада на загальних зборах більшістю голосів може змінити патріархат. Але за останні роки лише близько сотні парафій МП перебралися під крило КП. Причина - багато віруючих вважали "київських" розкольниками і бунтарями.

Однак як тільки Вселенський патріарх дасть помісній церкві офіційне визнання, процес прискориться. Особливо на заході і в центрі країни, вважає релігієзнавець Юрій Чорноморець, - у Волинській, Рівненській, Київській і Полтавській областях.

Поступово вал буде наростати. "Після створення нової церкви і вливання до неї парафій і священиків вона стане найбільшою в Україні", - впевнений Чорноморець.

Томос як політика

Президент Порошенко вже використовує тему єдиної церкви на своїх вуличних білбордах. Але його численні опоненти - як всередині країни, так і поза нею - не готові поступитися цим майданчиком очільнику української держави.

Причому Москва налаштована вкрай серйозно.

Віктор Кононенко, заступник голови СБУ, прогнозує: після отримання томосу росіяни спробують спровокувати в країні масові заворушення. Як варіант, вони завезуть сюди православних "тітушок", які під виглядом українських націоналістів почнуть громити парафії МП. І якщо процес піде по висхідній, справа закінчиться масовими протестними акціями.

Подібні бунти вигідні Кремлю, адже вже навесні наступного року в Україні пройдуть президентські вибори.

Томос для України - це торжество справедливості за сотні років поневірянь і обману

Віктор Єленський, депутат фракції Народного фронту, кілька разів стикався з православними "тітушками". Він упевнений: якщо вчасно не припинити їхніх дій, ситуація може вийти з-під контролю. Як це було, наприклад, на початку 1990-х, коли конфлікт між греко-католиками та православними охопив понад 1 тис. населених пунктів в Україні.

На думку Єленського, зараз ситуація більш гостра: є замовлення на заворушення з боку Кремля, тому РПЦ та МП підігрівають проблему.

Про можливі неприємності, викликані томосом, говорять і політики - перш за все представники Опоблока.

Один із головних меценатів московської церкви в Україні, мільярдер і депутат Вадим Новинський, в одному з інтерв'ю заявив: якщо буде "легітимізувати розкол, велика ймовірність початку громадянської війни на релігійному грунті".

А один з лідерів Опоблоку, Борис Колесников, у коментарі НВ заявив, що його партія "проти того, щоб політики втручалися в справи церкви". Але на прохання пояснити, що ж конкретно робитиме Опоблок, відповів коротко: "Це ідіотське питання".

Ідіотське чи ні, але ним точно скористаються як влада, так і опозиція, упевнений політолог Віталій Кулик. І саме Опоблок буде діяти в цій темі активніше за інших. "В ОБ будуть говорити про війну з істинно православними, щоб мобілізувати свій електорат, - вважає експерт. - Нас чекає справжня сутичка як на політичній арені, так і на церковній". 

І все ж релігієзнавець Чорноморець закликає ступити на цей складний шлях, не піддаючись сумнівам. "Томос для України - це торжество справедливості за сотні років поневірянь і обману. Для української церкви це схоже на революцію правди", - говорить експерт.

Читайте повну версію цього матеріалу в свіжому номері журналу Новое Время - №37 від 11 жовтня 2018 року

Головне

Україна/Події

Вчора, 14:20

article_img
У ЗСУ розповіли подробиці падіння винищувача Су-27 у Житомирській області

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися